جزیره بیوک آدا | Büyükada

جزیره بیوک آدا، که معنای آن جزیره بزرگ می شود، بزرگترین جزیره از نه مجمع الجزایری است که اصطلاحا به جزایر پرنسس شهرت دارند و در استانبول ترکیه واقع شده اند. جزیره بیوک آدا استانبول | Büyükada

در یک روز آفتابی در استانبول، یکی از گزینه های جذاب برای گشت و گذار در این شهر، سفر با کشتی از بندرگاه آن و بازدید از جزیره زیبای بیوک آدا می باشد. زمانی که در فضای بیوک آدا قرار می گیرید، براحتی خستگی و کسالت را فراموش می کنید و با قدم زدن در اسکله تاریخی بیوک آدا، از هوای تازه و فرحبخش آن نهایت بهره را ببرید. در طول مسیر حرکت به سوی بیوک آدا، از همراهی پرندگان دریایی نیز لذت وافر خواهید برد و خاطره خوبی را از سفر به این جزیره به همراه خواهید برد.

در ادامه با شیدا گشت همراه شوید.

برای رفتن به بیوک آدا، می توانید از اتوبوس دریایی و یا قایق استفاده کنید و از محل هایی به نام کادیکوی، بستانچی، سیرکجی و کاباتاش در استانبول سفر خود را آغاز نمایید. هر چند، چنانچه بوسیله اتوبوس دریایی به این جزیره زیبا بروید، ممکن است در زمان خود صرفه جویی کنید و بسیار ارزان تر به مقصد خود برسید، ولی پیشنهاد می شود که از طریق قایق سواری، این مسیر فرحبخش و دلنشین را به سمت بیوک آدا طی کنید. در صورت استفاده از قایق، تجربه شما از سفر، لذتی چند برابر خواهد داشت و در طول مسیر شهر استانبول را در پشت سر خود به نظاره خواهید نشست. در همین حین نیز می توانید با خوردن چای و دادن نان به پرندگان دریایی که شما را همراهی می کنند، از تک تک لحظات سفر دریایی خود لذت وافری ببرید.

تور بیوک آدا

وقتی قدم به بیوک آدا می گذارید و کم کم از بندر این جزیره و ساختمان های قدیمی این مکان دورتر می شوید، یواش یواش رستورانها، کافه ها و بستنی فروشانی را خواهید دید، که شما را دعوت به غذا و بستنی خوردن می کنند. هنگامی که در حال قدم زدن در جزیره می باشید، مردمانی را می بینید که در حال دوچرخه سواری هستند و گربه ها و سگ های فراوانی که از شما درخواست غذا می کنند. هوای بیوک آدا به قدری فرحبخش و دلنواز است، که آدم را به هوس می اندازد که در همان لحظه ورود، به کافه پاستیجریا که درست در سمت راست برج ساعت جزیره قرار دارد، سری بزند و بعد مسیر گردشگری خود را ادامه دهد.

اولین هدف بازدید در این شهر را می توان با کلیسای حاجیا یورگی آغاز کرد. در طول مسیر رسیدن به کلیسا، دیدن خانه های اصیل و قدیمی این جزیره خالی از لطف نیست که در کنار این خانه ها باغچه هایی از گل های رنگارنگ نیز چشم بیننده را نوازش می دهد. وقتی که احیانا هوس کردید بستنی های خانگی رز گونه شکل از اینجا خرید کنید، حتما این نکته را در خاطر داشته باشید که این بستنی ها را از فروشندگان دورگرد که در مقابل کلوب ورزش های آبی جزیره بیوک آدا ایستاده اند، خرید نمایید. در ضمن وقتی که به سمت کلیسا در حال حرکت هستید، خانه معروف رشات نوری گون تکین را قبل از رسیدن به کلیسای حاجیا یورگی، مشاهده خواهید کرد. وی یکی از شاخص ترین نام های ادبیات ترکیه است.

کلیسا حاجیا یورگی

میدانی که در ابتدای تپه ایی که به کلیسای حاجیا یورگی منتهی می شود، منظره جالبی دارد. قاطر های بسیاری در آنجا منتظر حمل گردشگران به سمت کلیسا در بالای تپه می باشند. درختان بسیاری نیز در محل وجود دارند که چشم انداز رنگارنگی را در مقابل دیدگان بازدیدکنندگان قرار می دهد. برای رفتن به کلیسا دو راه بیشتر ندارید: یا سوار چهارپایان شوید و یا با پای پیاده به محل مورد نظر بروید. توصیه می شود که در صورت امکان، سوار قاطرهای موجود در ابتدای مسیر شوید، چرا که مسیر مورد نظر، مسیری شیب دار و طولانی است.

البته، ممکن است در آغاز سفر با قاطر، کمی استرس داشته باشید و مدام فکر کنید که مبادا از پشت حیوان به پایین بیفتید و یا در مشیر اشتباه حرکت کنید. ولی آرامش خود را حفظ کنید، چون جای هیچ گونه نگرانی نیست. برای اینکه، قاطرها مسیر حرکت را خوب می شناسند. وقتی دارید از این حیوان سواری می گیرید، می توانید استانبول را از دور دست ها ببینید. اگر در جمله ای کوتاه بخواهیم وصف کلیسای حاجیا یورگی را بگوییم، باید گفت: بالای تپه ایی به نام یوجه تپه و در ارتفاع ۲۰۲ متری قرار دارد. در سمت راست کلیسا، منزلگاه کشیشان این محل است.

در سمت چپ کلیسا، غذاخوری یوجه تپه قرار دارد که در آن می توانید اسنک و از این قبیل خوردنی ها تناول کنید. در تمام جهات کلیسا حاجیا یورگی، نسیم خنکی از سوی دریا مرمره صورت آدم را نوازش می دهد. دو تپه دیگر بیوک آدا به نام هریستوس هیل را نیز می توان در مقابل این مکان براحتی ملاحظه کرد. محلی ها اینجا معتقدند که ممکن است دعاهای افراد در این مکان مستجاب شود. بنابراین، از دیدن آیتم هایی چون ساعت و گردنبند در محفظه های شیشه ایی در بخش ورودی کلیسا به هیچ وجه تعجب نکنید. اینها هدایایی ست که مردم به جهت تشکر به کلیسا تقدیم نموده اند. در ضمن، هوای پاک بیوک آدا، انسان را به سرعت گرسنه می کند. اگر کار بازدید از این مکان را به پایان رساندید، سری هم به غذاخوری یوجه تپه بزنید و غذاهای گوشتی و خوشمزه اش را امتحان کنید.

بعد از بازدید از کلیسا و پایین رفتن از تپه ها، یک پیاده روی به مدت ۲۰ دقیقه در جنگل پوشیده از درختان کاج انجام دهید. در طول مسیر، که کلی مخروط کاج و آواز پرندگان شما را همراهی خواهند کرد، به جایی خواهید رسید که به یتیم خانه یونانی شهرت دارد. این بنای تاریخی همچنان عنوان «بزرگترین خانه چوبی دنیا» را یدک می کشد. این ساختمان چوبی که مدت ۳۰ سال است که خالی از سکنه بوده است. در اطراف آن، درختان میوه ایی وجود دارند که اطراف این خانه چوبی را احاطه کرده اند. در نزدیکی آن قبر کارگرانی وجود دارد که در ساختن این بنا مشارکت داشته اند.