سفر به جنگل های سونداربانس | Sundarbans در مرز بنگلادش و هند

جنگل های سونداربانس وسیع ترین جنگل درختان حرا است که بین کشورهای هند و بنگلادش روییده است.

۶۰% جنگل های سونداربانس که شامل متراکم ترین و متنوع ترین قسمت آن از نظر پوشش های گیاهی و جانوری می شود در کشور بنگلادش قرار دارد. جنگل های سونداربانس , بنگلادش

در واقع می توان گفت تنها پس از بازدید از قسمت بنگلادشی آن شما با زیر و بم جنگل های حرا آشنا خواهید شد. برای بازدید از جنگل ها حتما باید از تور استفاده کنید، رفتن به جنگل ها به صورت انفرادی غیرممکن است.

با شیدا گشت همراه شوید تا بازدیدی کوتاه از این جنگل ها داشته باشیم.

جنگل های سونداربانس | Sundarbans

بهترین کارهای ممکن در سونداربانس

اگر تور نامناسبی را برای بازدید از جنگل های سونداربانس انتخاب کنید می تواند زمان و هزینه شما را کاملا هدر دهد. در ادامه لیستی از بهترین کارهایی که می توان در سونداربانس انجام داد را با هم خواهیم دید. قبل از رزرو تور حتما چک کنید که این لیست جزو خدمات تور شما باشد.

سونداربانس جنگل بسیار وسیعی است که می توان در آن جاهای زیادی رفت و کارهای جدید زیادی را تجربه کرد. قبل از بازدید حتما باید از هدف خودتان و جاهایی که می خواهید بروید اطلاع کاملی داشته باشید. پس با ما همراه باشید تا در لیستی ۸ تایی یک تجربه به یاد ماندی از پهناورترین جنگل های حرا بر روی زمین را رغم بزنیم.

۱- قایق رانی صبحگاهی بر روی کانال های باریک

صدها نهر و کانال آب در سرتاسر جنگل های سونداربانس جاری است، که در واقع شریان اصلی پهناورترین جنگل های حرا بر روی زمین هستند. سپیده دم هر روز تمام حیوانات و پرندگان به کنار این آب های جاری می آیند تا آب بنوشند. قایق سواری بر روی یک قایق کاملا بی صدا در صبح زود می تواند پاداش سحرخیزی شما باشد و بهترین تجربه از جنگل های های حرا را به شما خواهد داد. فقط در چنین شرایطی شما می توانید این تعداد جانور و پرنده را یک جا ببینید البته شرط اصلی آن است که در طول حرکت ساکت بمانید و آن ها را نترسانید، برای همین لازم است در گروه های کوچک حرکت کنید.

۲- پیاده روی در دل جنگل

این طبیعت گردی از مسیر Kochikhali تا Kotka، از میان جنگل، زمین های باز و ساحل دریا عبور می کند. پیاده روی در این مسیر ۱۰ کیلومتری موجب کسب تجربه حیرت انگیزی از کشف جنگل برای شما خواهد شد. تنها قدم زدن در این مسیر است که حس و حال کامل فضای جنگل را به شما می دهد. دقت داشته باشید که حتما کفش مناسب بپوشید و از پوشیدن کفش های باز مانند صندل خود داری کنید تا از پاهایتان در مقابل خارهای گیاهان طول مسیر محافظت کنید.

۳- گذارندن یک عصر دل انگیز و آرام در برج دیدبانی

در شهر Kotka برج دیدبانی است که چشم انداز آن یک فضای باز است که در آن منبع آب شیرین تعبیه شده است. حیوانات گوناگون عصرها برای نوشیدن آب شیرین به این جا می آیند. اگر بی سروصدا در برج دیدبانی سر جایتان بنشینید، می توانید آب خوردن حیوانات وحشی زیادی را تماشا کنید. همچنین چشم انداز کامل جنگل از این زاویه نیز بی نظیر است. چون امکان بالا رفتن و نشستن افراد زیادی به صورت هم زمان در بالای برج امکان پذیر نیست، پیشنهاد می شود در گروه های کوچک به آن سفر کنید.

۴- بازدید از ساحل جموتلا | Jamotla

ساحل های کشور بنگلادش بیش از حد شلوغ است و سپری کردن زمان در آن ها سرسام آور خواهد بود. تنها استثنا ساحل جموتلا در جنگل های سونداربانس است، چرا که ساحل آن دور است و دسترسی آن برای مردم دشوار است. درون سونداربانس، در کنار خلیج بنگال، زیباترین، تمیزترین و خلوت ترین ساحل بنگلادش قرار دارد. هنگامی که در حال دیدن جنگل هستید حتما زمانی را به این ساحل اختصاص دهید چرا که قطعا یکی از برجسته ترین تجربیات شما در گشت و گذارتان در سونداربانس خواهد شد.

۵- از آسمان شب و صدای طبیعت لذت ببرید

هنگامی که در حال بازدید از بخش بنگلادشی جنگل های سونداربانس هستید یک شب را در خانه های قایقی سپری کنید. قایق ها هر شب را در نقطه ای متفاوت از رودخانه ها پارک می کنند. در این شب ها باید آرام و بی صدا در قسمت سرباز قایق بنشینید و به آسمان خیره شوید. اگر آسمان صاف باشد می توانید هزاران ستاره و کهکشان راه شیری را کامل ببینید  و به صدای طبیعت که بسیار آرام بخش است گوش دهید. تجربه ای که دیگر هرگز در زندگیتان تکرار نخواهد شد.

۶- تماشای دلفین ها

جنگل های سونداربانس تنها نقطه در زمین است که دلفین های رود گنگ و رود ایراوادی در آن یافت می شوند. متاسفانه این گونه از دلفین ها جزو در حال انقراض ترین پستانداران هستند. نواحی Dhangmari، Chandpai و Dudmukhi در شرق سونداربانس مناطق حفاظت شده دلفین ها هستند. اگر گذرتان به این نواحی افتاد در کنار رودهایشان توقف کنید و به تماشای دلفین ها که از آب بیرون می پرند و مشغول بازی هستند بنشینید.

۷- تماشای حیات وحش حفاظت شده

در جنگل های سونداربانس چندین منطقه حفاظت شده وجود دارد که Kotka در دسترس ترین آن است. در این مناطق شما می توانید انواع گوزن، میمون، تمساح و دیگر حیوانات را ببینید. بازدید از این مناطق حافظت شده بسیار ارزشمند است پس هنگام بازدید از جنگل ها آن را فراموش نکنید.

۸- سفر در دسته های بسیار کوچک

هزینه یک تور مناسب در سونداربانس گران (تقریبا ۳۰۰ دلار برای ۳ روز) است. بنابراین برای کاهش هزینه ها اغلب مردم در گروه های بسیار بزرگ که حداقل تعداد آن ها ۴۰ نفر است راهی منطقه می شوند. در چنین تورهایی برای رفتن به جنگل از قایق های بزرگ استفاده می کنند که موجب می شود تقریبا چیزی نبینند و مایوس شوند. این قایق های بزرگ توانایی وارد شدن به کانال های باریک را ندارند برای همین شانس دیدن حیات وحش را از دست خواهید داد.