قصر کازامیلا | Casa Milà در بارسلونا

قصر کازامیلا (خانه میلا) در میان مردن محلی به نام La Pedrera (معدن سنگ) شناخته می شود. قصر کازامیلا امروزه به عنوان یکی از نمادهای شهر بارسلونا شناخته می شود. ساختمانی عجیب که در نگاه اول از دیدن آن متعجب خواهید شد. با دیدن نمای خارجی و مجسمه هایی سورئالی که ساختمان با آن ها تزیین شده تصور می کنید این ساختمان به راستی در دل یک صخره کنده شده و ساخته شده و از مصالح رایج ساختمانی در آن به کار نرفته است. قصر کازامیلا در بارسلونا , قصر کازامیلا , Casa Milà

با شیدا گشت همراه شوید تا از قصر کازامیلا دیدن کنیم.

شهر بارسلونا

پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد کشور اسپانیا، که در کنار ساحل قرار دارد و بعد از مادرید پرجمعیت ترین شهر کشور است. روزهایی آفتابی را به ساکنانش هدیه می کند. یکی از عوامل شهرتش (بعد از تیم های فوتبالش) معمار خلاق قرن بیستم Antoni Gaudi است.

تاریخ ساخت ساختمان

پیشینه ساخت این قصر، بی شباهت به تاریخ ساخت دیگر خانه های مسکونی نیست. زوجی به نام میلا تصمیم می گیرند در ملک ۲۰۰۰ متری خود واقع در خیابان Passeig de Gràcia خانه ای بسازند. آن ها می خواستند یک خانه خاص داشته باشند تا در محله شیک و مدرن Eixample به چشم بیایند. برای ساخت یک بنای خاص، شما به یک معمار خاص نیاز دارید. در نقشه زیر محل دقیق ساخت آن را ببینید.

مرد خانواده (پدرو میلا) از شهرت گائودی شنیده بود. معماری موفق و خلاق! او به تازگی خانه مردی ثروتمند را در همان خیابان طراحی کرده بود. بنابر این آن ها گائودی را انتخاب کردند و ساخت خانه در سال ۱۹۰۶ میلادی آغاز شد و چهار سال پس از آن به اتمام رسید.  کازامیلا اولین بنای قرن بیستم بود که درسال ۱۹۸۴ در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید.

ویژگی ها و جزئیات پیشگامانه ای که در ساخت قصر کازامیلا به کار رفته است موجب شده است که به یکی از مهم ترین و مدرن ترین ساختمان ها تبدیل شود. قطعا شما هم پس از بازدید کردن از آن، هنگام نام بردن از خارق العاده ترین ساختمان های بارسلونا به آن اشاره می کنید.

معماری ساختمان

قصر کازامیلا آخرین بنایی است که معمار آن Antoni Gaudí قبل از وقف کامل خود به ساختمان های ساگاردا فامیلیا (Sagrada Familia)  احداث کرد. این قصر مسکونی یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین بناهای مدرن است. سنگ روشن و بی رنگ نمای این ساختمان وجه تمایز اصلی آن با دیگر کارهای Antoni Gaudí است و سبک اکسپرسیونیست به آن داده است. ساختمان از دو بخش کاملا مجزا ساخته شده که تنها نقطه اتصال آن ها نمای قصر، زیرزمین و پشت بام قصر است. هرکدام از قسمت ها حیاط و ورودی جداگانه خود را دارند.

گائودی سعی کرد تمام اجزا منحنی شکل باشند، بنابر این به سختی می توانید یک زاویه در گوشه و کنار بنا پیدا کنید. علاوه بر حیاط امکان بازدید از داخل ساختمان که ساختار مدرن قرن بیستم را دارد نیز امکان دارد.

داخل قصر کازامیلا

داخل ساختمان نیز مانند نمای خارجی اش عجیب و غریب است. ساختمان دارای یک سیستم تهویه هوای طبیعی است که آن را بی نیاز از استفاده کردن از دستگاه های تهویه کرده است. طرح گائودی شامل یک آسانسور هم میشد که تا سال ها بعد از اتمام کار بنا، ساخته نشده بود. رنگ ها و اشکال منحنی تزیینات حیاط هستند و پلکانی که به ورودی قصر کازامیلا منتهی می شود  در امتداد دیوارها پیچ و تاب می خورد.

Belletage (زیباترین طبقه) مختص صاحبان آن بود. مستاجران و کارکنان در طبقات بالاتر زندگی می کردند. امرزوه Belle Etage تبدیل به موزه ی Fundació Catalunya – La Pedrera شده است. دیوارهای قصر با کمی تلاش جا به جا می شوند بنابراین برای احداث موزه در آن نیازی به استفاده از دیوارهایی با استحکام و قدرت تحمل بالا که در سایر موزه ها رایج است نبود.

اتاق زیر شیروانی خانه نیز مطابق سایر اجزا غیرمعمول و بزرگ است. در اتاق های آن شما می توانید از نمایشگاهی مرتبط با زندگی گائودی و ساختمان هایش دیدن کنید. در حالی که مشغول بازدید هستید یک موزیک لایت پخش و اسلایدهایی نمایش داده می شوند که به شما کمک می کنند خود را در دنیای شگفت انگیز وی تصورکنید و با ظاهر شناسی هایی که او توسعه داد بیشتر آشنا شوید.

معدن سنگ | The Querry House

این نام را به خاطر ساخت غیر متداول ساختمان به آن داده اند. تخته سنگ های بزرگی که روی نما به کار رفته است ابتدا سر جایشان قرار گرفته اند و سپس سنگ تراشان ماهر به کار روی آن ها پرداخته اند. ظاهر نهایی با اشکال عجیبش یک معدن را به یاد آدم می آورد. هنگامی که از رو به رو به خانه می نگرید سنگ عظیمی را می بینید که به صورت نامنظم شکسته شده  و با وسایل آهنی زینت داده شده است. مالک فعلی کازا میلا (لا پدررا)، بانک کاتالانی «Caixa Catalunya» است که در اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰، ساختمان را خریداری و مرمت کرده و درب آن را به روی توریست‌ ها گشود. امروزه کازا میلا دفتر اصلی بنیاد فرهنگی بانک است که سالانه میزبان نمایشگاه‌ ها و رویداد‌های فرهنگی مختلف می‌باشد.

معدن سنگ

پشت بام کازامیلا

بدون تردید می توان گفت بارزترین و برجسته ترین نقطه پشت بام است. هنگامی که روی آن می ایستید چشم اندازی فوق العاده از شهر زیر پای شما است. علاوه بر منظره زیبا دودکش ها، شفت های تهویه و پله ها نیز بازدید کنندگان را به خود خیره می کنند. برخی از دودکش ها شبیه به یک شوالیه قرون وسطی هستند که در حال نگهبانی از ساختمان هستند. در اتاق زیر شیروانی می توانید از موزه بسیار زیبای معماری های آنتونی گائودی و کازامیلا دیدن کنید. نام موزه را اتاق گائودی گذاشته اند.

لا پدررا یک کافه نیز دارد که بازدیدکنندگان می توانند برای استراحت و امتحان کردن غذاهای محلی به آن مراجعه کنند. علاقه ‏مندان به خرید هدیه نیز می توانند از فروشگاه کتاب و هدیه این ساختمان هدایای خود را خریداری کنند.