قلعه سنت آنجلو رم | Castel Sant’Angelo

اسم رومی ها با تاریخ پر فراز و نشیب و گنجینه های تاریخی و هنری گره خورده است. اگر چه خیلی ها کلوسئوم را به عنوان اصلی ترین جاذبه ی گردشگری در رم می شناسند با این حال یک جای دیگر هم وجود دارد که اهمیت آن کمتر از کلوسئوم نیست. قلعه سنت آنجلو رم | Castel Sant’Angelo

قلعه سنت آنجلو در شهر رم یکی از صدها جاذبه ی گردشگری این شهر است که به مقبره ی هادریان هم معروف است. قلعه سنت آنجلو قلعه ای تاریخی است که در فاصله ی کوتاهی از شهر واتیکان قرار دارد و به واسطه ی همین قدمتی که دارد باید در فهرست دیدنی های سفر هر توریستی که به رم می رود، باشد.

در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید تا از این جاذبه دیدنی بیشتر بدانید.

مختصری از تاریخ قلعه سنت آنجلو رم

این قلعه در سال ۱۳۵ و تحت فرمان مستقیم امپراطوری هادریان ساخته شد، هدف او این بود تا این قلعه را به آرامگاهی بزرگ برای خود و خانواده شان تبدیل کند. ساخت این قلعه در سال ۱۳۹ به پایان رسید و کمی بعد از آن فورا تبدیل به یک سازه ی نظامی شد. این قلعه در شاخه ی راستی رودخانه تیبر قرار دارد. در سال ۵۹۰ پاپ گرگوری برای پایان یافتن طاعون در این شهر دعا کرد .در سال ۱۲۷۷، یک راهروی طولانی به طول ۸۰۰ متر ساخته شد که این راهرو، قلعه سنت آنجلو رم را به شهر واتیکان متصل می کرد. در واقع ساخت این راهرو یک راهکار امنیتی بود تا در مواقعی که پاپ در معرض خطر بود بتواند از طریق این راهرو فرار کند. در سال ۱۵۲۷ هم که شهر رم در محاصره قرار داشت، پاپ کلمنته هفتم از این قلعه به عنوان پناهگاه استفاده کرد.

قلعه سنت آنجلو امروزه

قلعه سنت آنجلو در واقع به ۵ طبقه تقسیم بندی می شود که این طبقه ها به وسیله ی پله های حلزونی شکلی به هم متصل هستند. اگر به بخش های بالایی قلعه بروید می توانید اتاق های گوناگونی را پیدا کنید که از آن ها به عنوان اقامتگاهی برای پاپ استفاده می شده است که هر کدام از این دیوارها با نقاشی های دیواری متفاوتی از دوران رنسانس تزیین شده اند. در طبقه ی بالایی قلعه یک تراس بسیار بزرگ وجود دارد که می توان بر فراز آن ایستاد و عکس های فوق العاده ای از شهر گرفت. در پایین به حقایق دیگری در باره ی این قلعه اشاره می کنیم.

1 – مقبره ی هادریان که به قلعه سنت آنجلو رم هم شناخته می شود در واقع یک بنای یادبود است که در شهر رم پایتخت ایتالیا واقع شده است.

2 – این قلعه یک مجموعه ی بزرگ و پیچیده با تضادهای شدید در سبک معماری، مجسمه ها و نقاشی ها است.

3 – ساخت این قلعه در سال ۱۳۵ شروع شد و به طور حدودی در سال ۱۳۹ به پایان رسید. این قلعه در زمان خودش بلندترین ساختمان رم بود.

4 – بیشتر تزیینات و متعلقات مقبره ها از همان زمان تبدیل شدن قلعه به یک دژ نظامی، گم شد.

5 – در قرن چهاردهم، پاپ ها این سازه را به قلعه ای تبدیل کردند و در دوران قرون وسطی، قلعه به عنوان پناهگاهی برای پاپ ها در زمان های خطر استفاده می شد.

فضای داخلی قلعه سنت آنجلو رم

حتی در این قلعه هم بهترین اتاق ها برای پاپ ها در نظر گرفته شده بوده است. اتاق های پاپی در این قلعه با وسایل تزیینی گرانبهایی دکور شده اند. در بالای این قلعه هم مجسمه ای به چشم می خورد که گفته می شود مجسمه ی یک فرشته است که توسط مجسمه ساز معروف قرن هجدهم پیتر ورشافلت ساخته شده است و جنس آن از برنز است. طبق افسانه ها، این مجسمه در یادبود فرشته ای ساخته شده است که در سال ۵۹۰ بر بالای این قلعه ظاهر شد و دوران وحشتناک طاعون را به پایان رساند و به همین خاطر است که اسم این قلعه هم سنت آنجلو است که به معنای قلعه فرشته مقدس است.

زندان قلعه سنت آنجلو رم

چندین نیم طبقه پایین تر از آپارتمان ها و اتاق هایی که در این قلعه وجود دارد می توان به زندان های باستانی ای رسید که در آن دوران زندانی ها را در آن جا نگه داشته و شکنجه می کرده اند. تمام محاکمه ها در عدالتگاه انجام می شود و اجرای فرمان ها در بیرون قلعه.

کمی بیشتر از رم بدانید

رم شهری است که همزمان هم زیبا و هم می تواند بی رحم باشد. رم جایی که بسیاری آن را نمادی از تمدن غرب می دانند، شهری که مملو از جذابیت های مختلف است که برای هر ذائقه ای چیزی دارد و آرزوی خیلی ها برای سفر است. رم قطعا جایی است که توانسته سنت ها و تاریخ خود را در کنار مدرن شدن حفظ کند، شهری که وقتی که در بار اول به خیابان های آن می روید احساس می کنید دارید در تاریخ قدم می زنید، تاریخی که کمی مدرن تر شده است و حالا ماشین ها هم در آن جایی را برای خود پیدا کرده اند.

رم شهری بی نظم و بسیار زیبا است، با قدم زدن در شهر ساختمان ها و سازه های زیبای رمی را می بینید، شهری با ۲٫۷ میلیون نفر جمعیت و سرگرمی های بی پایان. این شهر آنقدر دیدنی دارد که اصلا نباید حتی فکر دیدن و گشتن همه ی آن در ۳-۴ روز به ذهنتان خطور هم کند. به دیدن کلیسای سنت پیتر آن که یکی از خیره کننده ترین کلیساهای جهان است بروید، می توانید از ده ها موزه ی آن دیدن کنید و چیزهای زیادی را در باره ی تاریخ این شهر باستانی و رازهای واتیکان یاد بگیرید، از کلوسئوم تاریخی دیدن کنید، گالری های بی نظیر آن را بگردید، جاده تاریخی آپیان را فراموش نکنید، کافه ها و رستوران ها، زندگی شبانه و البته گپ و گفت با مردم گرم رم هم فرصت دیگری است که به هیچ وجه نباید از دست بدهید.