این موزه قصه فرام کشتی قطب نورد نروژی را بازگو می کند. در واقع به یکی از سر سختانه ترین نمادهای اکتشافات اخیر قطبی تعلق دارد. موزه فرام Fram

فرام در لغت به معنی (Forward) پیش رفتن می باشد. شما می توانی روی  عرشه آن گردش کنید و یا از اتاق های استراحت مسافران بازدید کنید.

این ها به شما کمک می کند تا زندگی در دریا میان یخ های قطبی را تصور کنید. برای اطلاع از جزییات بیشتر این موزه با شیدا گشت همراه باشید.

برنامه گردش در موزه

در قسمت اصلی نمایشگاه متن های توضیح هر قسمت به ۱۰ زبان نوشته شده است و ۳ تا از مهیج ترین سفرهای کشتی Fram را توضیح میدهد. شما می توانید هر ۲۰ دقیقه از دیدن نورهای شمالی (شفق قطبی) روی عرشه اصلی کشتی لذت ببرید. همچنین در مرکز فعالیت های آن که در پشت کشتی قرار گرفته می توانید استقامت و پایداری خود را محک بزنید.

در ژوئن سال ۲۰۱۳ ساختمان جدید به نام Gjøa افتتاح گردید. این ساحتملن از طریق یک تونل زیر زمینی به کشتی فرام متصل است. فسمت اصلی در Gjøa اولین کشتی می باشد که همه را به گذرگاه شمالی هدایت کرد. نمایشگاه جدیدی نیز از سفرهای تاریخی افتتاح شده اند. مانند Gjøa، هواپیمای N24  و N25   همچنین کشتی هوایی Norge  و نمایشگاه افسانه ای جان فرانکلین.

موزه فرام

در این نمایشگاه مشکلاتی را که در حال حاضر قطب شمال با آن مواجه است نشان می دهند، مانند خرس های قطبی، آب شدن یخ ها، نفت و گاز و … سینمای کوچکی با ۱۱۶ صندلی در ین جا تعبیه شده که هر ۱۵ دقیقه فیلمی از معرفی قطب نمایش می دهد. این موزه برای بازدید خانوادگی همراه با کودکین نیز مناسب می باشد.

شکل کشتی

همان طور که از نامش مشخص است قسمت اصلی این موزه مربوط به فرام می باشد. عموم مردم می  توانند روی کشتی رفته و از کابین، سالن، محموله نگهداری و اتاق موتور بازدید کنند.  اما تیم نگهدارنده موزه تلاش می کنند تا با بازسازی کامل و جامع  داخل کشتی نیز ورود به کابین ها را برای عمموم ممکن سازند   و ورک شاپ هایی در آن جا برگذار کنند تا بازدید را از آن چه هست هیجان انگیزتر سازند. همچنین محل دقیق قرار داشتن موزه فرام را می توانید در نقشه زیر مشاهده کنید.

تاریخ موزه

فرام بزرگ ترین و مشهورترین کشتی قطب نورد جهان است که به نمادی از شرکت انکار ناپذیر نروژ در عصر باشکوه اکتشافات جهان بدل شده است. گفته می شود که این کشتی بین سال های ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۲ از جنوب گرین لند تا جزایر کانادا بیش از ۱۸ هزار کیلومتر سفر کرد.

ridtjof Nansen, Otto Sverdrup و  Roald Amundsen در اکتشافات جدید و هیجان انگیز این کشتی در قطب شمال و جنوب شرکت داشتند. این کشتی توسط Colin Archer  طراحی شده است. اما سعی  و تلاش تمام این افراد موجب نمی شود که این کشتی از تمام این سفرها جان سالم به در ببرد.

Fram  در سال ۱۹۱۴ از بوینس آیرس بازگشت و بی پناه در برابر باد و طوفان در  Horten لنگر انداخت. بعد از جنگ جهانی اول چند گروه بر روی محافظت از کشتی قطب نور کار کردند اما همه تلاش ها بی نتیجه ماند. بزرگترین طرفدار این پروژه   Otto Sverdrup به عنوان رئیس جمعیت فارم در سال ۱۹۲۵ انتخاب شد.تلاش او برای جمع آوری پول برای تعمیرات کشتی بی فایده ماند و جمعیت به این نتیجه رسید که ادامه تلاش برای بازسازی کشتی بی فایده است. او پس از سال ها بحث و گفت و گو با سایر افراد جمعیت و برخی افراد تاثیر گذار دیگر، در سال ۱۹۲۹ موفق شد که فارم را به یک کارخانه کشتی سازی ببرد.

در سال ۱۹۳۰ بالاخره تعمیرات Fram  کامل شد . در همان سال Otto Sverdrup جان خود را در حالی از دست داد که کشتی فرام در حال حرکت به سمت  Trondheim بود. چند سال طول کشید تا فرام یک خانه دائمی داشته باشد. در سال ۱۹۳۴ جامعه معماران اسلو تصمیم گرفت تا مسابقه ای برای طراحی خانه ای برای کشتی پر افتخار برگزار کند. از میان ۶۰ شرکت کننده Bjarne Tøien  برنده شد و وفارم توسط یک موتور الکتریکی به خانه جدیدش آورده شد. کشتی یک سانتی متر در دقیقه جا به جا می شد. سر انجام در ۲۰ مه سال ۱۹۳۶ موزه فارم افتتاح شد. پادشاه و ملکه آن زمان نروژ نیز در این مراسم شرکت کردند.

مراسم یاد بود Roald Amundsen

هر ساله موزه فرام مراسم یاد بودی را برای Roald Amundsen ترتیب می دهد. این مراسم در طول اولین تعطیلات آخر هفته ماه دسامبر برگذار می شود. آن ها زندگی و دست آوردهای Roald Amundsen را زنده نگه می دارند. بر طبق سنت یک نمایشگاه موقت نیز برپا می شود که در آن کتاب هایی که تازه چاپ شده اند و مقاله های معتبری که از از نروژ و دیگر کشورها در رابطه با قطب نوشته شده اند شرکت داده می شوند.  این نمایشگاه در آخر با یک شام تاریخی خاتمه می یابد.

ساعت کار این موزه هر روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر می باشد.

این موزه مناسب برای بازدید ناتوانان و اطفال می باشد.

قیمت بازدید از این موزه برای هر نفر بزرگ سال ۱۲۰ کرون

قیمت بازدید از موزه برای هر کودک ۵۰ کرون

شماره تماس آن برای هماهنگی +۴۷ ۲۳۲۸۲۹۵۰

همچنین اگیر بیلیط این موزه را همراه با بیلیط موزه Maritime وKon-Tiki یا یکی از آن ها در یک روز تهیه کنید شامل تخفیف ویژه خواهید شد. در هر یک از این سه موزه می توانید بیلیط ها را تهیه کنید.