پارک ملی کوری بوری | Kui Buri National Park در تایلند

کشور تایلند در نزدیکی خط استوا واقع شده و آب و هوای مخصوص آن خطه را دارد. طبیعت فوق العاده زیبای تایلند همراه با جزایر کوچک و بزرگی که دارد در سال های اخیر یکی از اصلی ترین مقاصد مردم کشورمان بوده است. Kui Buri National Park , پارک ملی کوری بوری , پارک کوری بوری

امروز با شیدا گشت به یکی از دیدنی ترین مناظر تایلند پارک ملی کوری بوری بیایید تا بتوانید علاوه بر لذت بردن از پوشش گیاهی خیره کننده با حیات وحشی جالب نیز آشنا شوید. حیواناتی که برخی از آن ها در حال انقراض هستند و یافتنشان خارج از باغ وحش اصلا کار ساده ای نیست.

درباره پارک ملی کوری بوری

پارک ملی کوری بوری به عنوان یکی از مناسب ترین مکان ها برای زندگی فیل ها و گاومیش های هندی شناخته شده است. می توانید بیش از ۹۹% اطمینان داشته باشید که در روزی که برای بازدید از پارک انتخاب می کنید چند فیل را از نزدیک خواهید دید. پارک ملی کوی بوری در سال ۱۹۹۹ میلادی بر روی تپه های Tenasserim در استان Prachuap Khiri Khan تاسیس شد. جنگل های آن شامل درخت های همیشه سبز، خشک و مرطوب می شود که از جمله آن ها می توان به درختان  Dipterocarpus tuberculatus، Hopea odorata، Terminalia chebula و گونه های مختلف نخل اشاره کرد.

پارک ملی کوری بوری خانه بزرگ ترین جمعیت گاومیش های هندی است.  تعداد آنهاچیزی در حدود ۱۰۰ راس تخمین زده می شود، در سراسر کشور تایلند است. جمعیت فیل های پارک نیز  حدود ۳۲۰ زنجیر است. در دسامبر سال ۲۰۱۳، جسد ۲۴ گاومیش هندی در پارک پیدا شد، جواب آزمایشات پزشکی نشان داد که مرگ آن ها منشا باکتریایی داشته و ربطی به مواد شیمیایی نداشته است. در پی این رویداد تلخ پارک برای ۸ ماه بسته شد و پس از بررسی کامل و رفع مشکل به وجود آمده مجددا در ماه آگوست سال ۲۰۱۴ باز گشایی شد. اخیرا گله ای شامل ۷۰ گاومیش هندی در پارک در حالی که مشغول غذا خوردن بودند مشاهده شده اند.

اگرچه تنوع پستاندارانی که در پارک زندگی می کنند خیلی بالا نیست و قابل مقایسه با جمعیت آن ها در پارک های اطراف مانند پارک ملی کانگ کراچان (Kaeng Krachan National Park) نیست، اما احتمالا به خاطر قابلیت دسترسی آسان به فضای بازش یکی از بهترین مکان هایی است که می شود در آن به تماشای گونه های انقراض در حال زندگی در پارک نشست. پستانداران وحشی مانند گاومیش هندی ، فیل ها، شغال طلایی، لئوپارد، گوزن، bantengs، لانگورها (نوعی میمون لاغر اندام) در پارک ملی دیده می شوند. برخی از پرندگان که می توانید به راحتی در کوی بوری آن ها را پیدا کنید عبارتند از، قرقاول پشت آتشی، سبزقبا، بازمنقار آسیایی.

بازدید از پارک ملی کوری بوری

کوری بوری دارای یک اقامت گاه و مرکز بازدیدکنندگان است که دارای امکانات اولیه می باشد، در پارک هیچ رستورانی وجود ندارد. امکان اجاره چادر در مرکز بازدید کنندگان برای اقامت در شب همراه با تجهیزات لازم وجود دارد که قیمت آن ۲۷۰ بات است. یک خانه ی ییلاقی ۳ اتاق خوابه با ۲ توالت به قیمت ۱۸۰۰ بات در هر شب نیز وجود دارد. اگر بخواهید چادر خود را به پارک ببرید و از آن استفاده کنید نیز ۳۰ بات از شما دریافت خواهند کرد. توجه داشته باشید که در محوطه اقامت بازدید کنندگان سرگرمی های زیادی وجود ندارد.

به بازدید کنندگانی که تمایل دارند به تماشای حیات وحش در طی یک سفر روزانه بنشینند، توصیه می شود که به طور مستقیم به یک ایستگاه با نام Huai Leuk بروند، این ایستگاه بسیار دور از مرکز بازدید کننده و در سمت شمال آن است. علائم واضح و روشن مسیریابی از مرکز بازدید کنندگان به سمت منطقه تماشای حیات وحش وجود دارد. هنگامی که در Huai leuk قصد راندن خودرو را دارید حتما باید از قبل آن را به عنوان سافاری با دفتر پارک هماهنگ کرده باشیددر غیر این صورت وسایل نقلیه اجازه تردد در پارک را ندارند.

تور گشت و گذار با وسیله نقلیه سافاری و همراه با راهنما  در هر گروه ۸۵۰ بات (قیمت در ژوئیه ۲۰۱۶) است. می تواند از هنگام ورود به Huai Leuk یا از مرکز بازدید کنندگاه با قیمت ۹۵۰ بایت ترتیب داده شود. تماشای حیات وحش از ساعت ۲ بعد از ظهر تا غروب آفتاب امکان پذیر می باشد. پیشنهاد می شود که در آخرین ساعات غروب به تماشای محوطه بروید چون تا قبل از آن حیوانات زیادی در منطقه دیده نمی شوند. بازدیدکنندگان بعد از ساعت ۵ بعد از هر اجازه ورود به منطقه تماشای حیوانات را نخواهند داشت. بازدید کنندگانی که از قبل وارد محوطه شده اند می توانند تا ساعت ۶ یا ۶:۳۰ شب در آن جا به نگاه کردن حیوانات ادامه بدهند.

دوره بارانی در پارک از ماه مه تا نوامبر است و در این مدت باران های بسیار سنگین می آید. در ماه های مه و آگوست تا نوامبر از شدن بارش ها کاسته شده و کمترین بارش در ماه های ژوئن و ژوئیه اتفاق می افتد. با توجه به تغییرات آب و هوایی، ممکن است بارندگی در ماه نوامبر ادامه داشته باشد.

هزینه ورود به پارک برای خارجی ها ۲۰۰ بات است.

هزینه ورود کودکان ۴۰ بات است.

هزینه ورود خودرو به محوطه پارک ۳۰ بات است.

می توانید از بلیت خود برای ورود به مرکز بازدیدکنندگان و منطقه تماشای حیات وحش استفاده کنید.

جاذبه های کوری بوری

منطقه تماشای حیات وحش Huai Luek

ناحیه تماشای حیات وحش Hueai Luek منطقه ای است که کمی پایین تر از ایستگاه Huai Luek قرار دارد و می توانید با راهنماهای محلی برای سفرهای خصوصی با سافاری های شخصی به آن جا بروید. سافاری ها سقف ندارند و پس حتما چتر همراه داشته باشید. اگر بخواهید هر سافاری برای گردش تمام گروه ۸۵۰ بات هزینه خواهد داشت. در ایستگاه پارکینگ، سرویس بهداشتی و مرکز استراحت بازدیدکنندگان وجود دارد.

آبشارهای دانگ ما فی (Dong Ma Fa)

آبشاری ۱۵ طبقه که تا چندی پیش امکان بازدید از آن برای عموم وجود داشت اما مدتی قبل به دلیل مشکلاتی که هنگام عبور از ۱۱ کیلومتر صعب العبور و گذراندن شب در جنگل برای آن ها پیش آمد بازدید همگانی آن ممنوع شد.