کلیسای سانتا کروچه فلورانس | Santa Croce Church

کلیسای سانتا کروچه فلورانس را آرنولفو دی کامبیو در اواخر قرن سیزدهم در شهر فلورانس ایتالیا بنا کرده است و به معنی کلیسای صلیب مقدس است. بنای دیدنی در فلورانس

اولین کشیشان فرانچیسکانی که در سال ۱۲۱۰ به فلورانس آمدند، در چنین جایی موعظه و سخنرانی مذهبی خود را  برای نخستین بار ایراد نمودند. طرح و نقشه کلیسای سانتا کروچه مانند صلیب مصری است که سقف چوبی رو بازی دارد. پیاده روی آن را تخت سنگ های که در ساخت سنگ قبر استفاده می شده است، تشکیل می دهد. محراب کلیسای سانتا کروچه بسیار باز  است و نورگیر خوبی دارد.

در ادامه مطلب با شیدا گشت همراه شوید.

پایه ها و ستون های بسیار حجیم و بزرگی نیز برای نگاهداشت قوس های تیز بکار رفته در این فضا بکار رفته است. در بدو ورود به کلیسا، که به سبک معماری گوتیک فلورانس ساخته شده است، توجه و نگاه بیننده به سمت شرقی و انتهای کلیسا معطوف می شود، درست جاییکه، پنجر های شیشه ایی باریک بلندی، در دل دیوار های پایین گنبد یا طاق ها نفوذ و رسوخ می کنند. یکی از ویژگی های بارز کلیساهای اولیه فراچیسکانی، روایت صریح و ساده داستان زندگی حضرت مسیح، فرانسیس قدیس و دیگر قدیسان مسیحی، با بکارگیری نقاشیهای هنرمندانه بوده است.

بعضی از خانواده های بزرگ فلورانس، که از جمله آنها می توان به خانواده هایی چون: باردی، پروزی، آلبرتی، بارونچلی و رینوچینی اشاره نمود، حمایت کلیساهای سانتا کروچه را برای تزئین و زیبا سازی آنها به دست آوردند. برخی از تزئیناتی که در قرن چهاردهم اعمال شده است تا به امروز دوام آورده اند. از این موارد می توان به آثار نقاشی جیوتوی بزرگ اشاره کرد که نقاشی های حیرت آور کلیساهای خانواده هایی چون باردی و پروزی بر عهده گرفت و در خلق آثار خود از صحنه های زندگی فرانسیس قدیس و همچنین جان قدیس بهره گرفت.

پیروان نزدیک به جیوتو از نظر هنری، مثل تادو گادیف، برناردو دادی و ماسو دی بانکو، آثار خود را برای کلیساهایی که تحت حمایت افرادی چون بارونچلی، پولچی و برادی و نیز باردی دی ورنیو قلمداد می شد، به تصویر کشیدند. در میانه قرن چهاردهم، دیواره های راهرو کلیسا، بوسیله افرادی چون آندریا ارکانیا، جیووانی دا میلانو، نیکولو دی پیترو گرینی و آنیولو گادی نقاشی شده اند. اتاق کشیش، که شامل نماز خانه رینوچینی نیز می شود، از بازوی جنوبی کلیسا قابل دسترس است.

نقاشی های دیواری این بخش از کلیسا که در شرایط بسیار عالی نگهداری شده اند و چیدمان وسایل آن که در حال و هوای قرن چهاردهم میلادی است، به بیننده این امکان را می دهد تا در تصورات ذهنی خود بتواند نمای کامل و تمام نقاشی شده کلیسا را در قرن چهاردهم از نظر بگذراند. در سال ۱۴۲۹، آندریا دی پازی ساختن نمازخانه پازی کلیسا را برعهده گرفت. نقشه آن را فیلیپو برونلشی بر عهده داشت، ولی تکمیل آن سالها بعد از مرگ او به اتمام رسید. ساختمان این کلیسا، یکی از متقارن ترین نوع آنها، از دوران رنسانس به شمار می آید.

این کلیسا بوسیله نقاشی های دیواری تزئین نشده است، بلکه از هلال های قرمز رنگ مایل به قهوه ایی لعاب دار برای زیبا کردن آن بهره گرفته شده است که کار هنرمندی به نام لوکا دلا روبیا و پیروان این هنرمند ایتالیایی است. نمازخانه نویسیات، که میچلوزو آن را حوالی سال ۱۴۴۵ میلادی برای کوسیمو دی مدیچی ساخته است، دارای یک محراب قرمز رنگ مایل به قهوه ایی است که آندریا دلا روبینا آن را درست کرده است و حاوی تصویری از مریم مقدس، مسیح به همراه حواریون است. صلیب چوبی در نمازخانه باردی دی ورنیو که در بازوی چپ کلیسا واقع شده است، اثر نقاش معروف دوناتلو است.

منبر موعظه که بصورت برجسته در سال ۱۴۷۵ ساخته شده است کاری از بندتو دا مایانو است و شامل صحنه هایی از زندگی فرانسیس مقدس، که یکی از زیبا ترین نقاشی ها در فلورانس به شمار می آید.موضوع جالبی که در مورد کلیسای سانتا کروچه می توان گفت—که قرار بوده است به آرامگاه ابدی بسیار از بزرگان هنر ایتالیا نیز تبدیل شود–آن است که یکی از مراسم های تشییع و واقعی دوره رنسانس در آن برگزار می شود. در این مکان، قبر لئوناردو برونی، صدراعظم جمهوری، قرار دارد که ساخته دست برناردو روسلینو در سال ۱۴۴۴ است

فردی که بعد از برونی قدرت را به دست می گیرد و نامش کارلو ماسوپینی است، در مکانی دیگر در همین کلیسا دفن می شود و سنگ قبر او را فردی به نام دسیدریو دا ستیگنانو می سازد. از آن زمان به بعد، تاریخ کلیسای سانتا کروچه با سنگ قبرهایش پیوند می خورد.میشل آنجلو که در شهر رم در سال ۱۵۶۴ میلادی دار فانی را وداع می گوید، در همین جا به خاک سپرده شده است. مدل و طرح سنگ قبر میشل آنجلو را بقیه نیز تقلید کرده اند. بطور مثال، می توان از گالیله نام برد، که در سال ۱۶۴۲ دیده از جهان فرو بست. سنگ قبر وی را فردی به نام جیووانی باتیستا فوگینی ساخته است. بناهای اینچینی برای افرادی مشور دیگری نیز ساخته شد، که از جمله می توان به نیکولو ماکیاوولی، ویتوریو آلفیری، جیاچینو روسینی و مقبره خالی منسوب به شاعر معروف ایتالیایی، دانته آلیگیری در سال ۱۸۲۹ میلادی اشاره نمود.

اوگو فوسکولو که در انگلستان از دنیا رفت، در سال ۱۸۷۱ در این مکان از نوع دفن شد. در قرن نوزدهم،  یک برج ناقوس دار به کلیسای سانتا کروچه افزوده شد که بوسیله گیتانو باکانی در سال ۱۸۴۷ ساخته شد و نیز نماد ساختمان با سنگ مرمر پوشیده شد که به سبک معماری نئو گوتیک بود. بلیط بازدید از کلیسای سانتا کروچه به شرح ذیل است: برای بزرگسالان قیمت آن ۸ یورو و برای کودکان ۱۱ تا ۱۷ سال، ۶ یورو است. البته بازدید از این کلیسای دیدنی، برای بسیاری از گروها که شامل کودکان زیر ۱۱ سال، ساکنین فلورانس، معلولین، راهنمایان تور های گردشگری، رهبران تورها، و معلمان مجانی است. لازم به ذکر است که هدست هایی که در کلیسا سانتا کروچه در دسترس گردشگران قرار می گیرد، فرکانس شان در یک موج مشابه قرار داده می شوند. استفاده از این ابزار،  برای رعایت سکوت در این مکان، برای افرادی که راهنمای گروهی از گردشگران را بر عهده دارند اجباری است.