کلیسای سنت پاول | St Paul’s Cathedral

شهر بزرگ لندن جذابیت های فوق العاده ی زیادی دارد، از کاخ پارلمانی گرفته تا برج ساعت بیگ بن که قبلا در مورد آن ها صحبت کرده ایم. کلیساهای این شهر هم بخش مهمی از جذابیت های آن را تشکیل می دهد، تصمیم گرفته ایم تا این نوشتار را به یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین کلیسای آن یعنی کلیسای سنت پاول اختصاص دهیم. کلیسای سنت پاول | St Paul’s Cathedral

با شیدا گشت همراه شوید.

در سفر به لندن به کلیسای سنت پاول بروید و از فضا و تزیینات و معماری داخلی آن شگفت زده شوید، معماری ای که الهام بخش کلیساهای دیگر لندن بوده است. می توانید با تور و یا به تنهایی به این کلیسا بروید و از راهنمای مالتی مدیای لمسی آن استفاده کنید و این سازه ی دیدنی را بگردید. در قسمتی از آن می توانید مقبره ها و یادبودهایی که وجود دارد را ببینید این مقبره ها متعلق به قهرمان های ملی این کشور هستند که از میان آن ها می توان به مقبره دوک ولینگتون اشاره کرد.

از مراسم های ازدواج سلطنتی گرفته تا مراسم یا تدفین دولتی و مقبره ی افراد معروف را می توانید در این کلیسا ببینید، در واقع کلیسای سنت پاول نقش مهمی در تاریخ لندن دارد. این کلیسا در نزدیکی رودخانه تایمز قرار دارد و یکی از تماشایی ترین سازه های سراسر لندن با بازدید کننده های فراوان است. سنت پاول توسط معمار معروف بریتانیایی سر کریستوفر رن در سال ۱۶۶۶ ساخته شده است، در واقع ساخت این کلیسا بخشی از برنامه ی بازسازی شهر در آن دوران بعد از حادثه ی آتش سوزی عظیمی بود که در لندن اتفاق افتاد.

کلیسای سنت پاول حال حاضر بین سال های ۱۶۷۵ و ۱۷۱۰ ساخته شده است و یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری لندن است. این کلیسا در بلندترین نقطه ی شهر لندن قرار دارد و از همان زمان های قدیم مکانی برای برگزاری مراسم های مختلف بوده است. در همان اولین لحظه ی ورود به کلیسا محو فضای داخلی، دکوراسیونی که در آن به کار رفته است، معماری و دیزاین و همچنین چشم اندازهای خیره کننده ای که از آن به لندن دارد، می شوید.

جاهایی در کلیسای سنت پاول که باید ببینید

گنبد کلیسا : در ساخت گنبد این کلیسا از گنبد کلیسای سنت پیتر در واتیکان الهام گرفته شده است و دومین گنبد بزرگ در بین تمام کلیساهای جامع در دنیا است. نقاشی های داخل این گنبد کار سر جیمز تورن هیل است که در آن می توان هشت صحنه از زندگی سنت پائول را دید. اگر دوست داشته باشید تا گالری این کلیسا به نام Stone Gallery را ببینید،  باید ۳۷۶ پله را بالا بروید، در ضمن ۱۵۲ پله ی دیگر  شما را به گالری طلایی آن می رساند که هر دوی آن ها هم در خارج گنبد قرار دارند. در ضمن در این گالری اجازه ی عکس گرفتن هم دارید.

گالری زمزمه

یکی از شناخته شده ترین خصوصیات این کلیسا این است که اگر شما در هر نقطه ای از این گالری بایستید و در کنار دیوار زمزمه ای کنید، این زمزمه توسط هر کس دیگری که گوشش را به دیوار چسبانده باشد شنیده می شود حتی اگر در سمت دیگر قرار داشته باشد.

محراب کلیسا

محراب این کلیسا از سنگ مرمر و چوب درخت کاج درست شده است با این حال محرابی که وجود دارد همانی نیست که در قدیم هم در این کلیسا وجود داشت. در واقع محراب امروزی، جایگزین محراب ویکتوریایی گذشته شده است که در دوران جنگ جهانی دوم به خاطر بمبی که به آن اصابت کرده بود آسیب زیادی رسید و بخش بزرگی از شرق این کلیسا آسیب جدی دید.

دخمه کلیسا

دخمه ی کلیسا که در قسمت زیرین قرار دارد، به طول کل ساختمان کشیده شده است و بیشتر از ۲۰۰ یادبود را شامل می شود. از جمله ی این یادبودها می توان به مقبره های تاریخی بریتانیا مثل لرد نلسون، آرتور ولزلی که دوک ولینگتون بوده است و دانشمندی به نام الکساندر فلمینگ مشهور و همچنین معمار و سازنده ی این کلیسا اشاره کرد.

آیا می دانستید؟

کلیسای سنت پاول حال حاضر در واقع چهارمین نمونه ای است که در این مکان ساخته شده است. اولین کلیسا در شهر لندن ساخته شد و وقف سنت پاول شد، جنس آن از چوب بود و در سال ۶۰۴ بعد از میلاد مسیح ساخته شد.

از سال ۱۷۱۰ تا ۱۹۶۲، سنت پاول با ارتفاع ۱۱۱ متر، بلندترین سازه ی لندن محسوب می شد.

در روز ۲۹ جولای سال ۱۹۸۱، مراسم ازدواج پرنس چارلز در این کلیسا برگزار شد.

کلیسای سنت پاول بارها و بارها در کارهای هنری هنرمندان معروفی مثل ترنر، پیزارو، کانالتو و دوابیگنی آورده شده است و حتی در فیلم های هری پاتر در قسمت زندانی آزکابان هم نشان داده می شود.

یادتان باشد که هیچ گردشگر و بازدید کننده ای حق آوردن کیف، چمدان و… را به کلیسای سنت پاول ندارد البته کیف هایی که از اندازه ی ۵۶ سانتیمتر در ۴۵ سانتیمتر در ۲۵ سانتیمتر بزرگ تر باشد!

هزینه ورودی کلیسای سنت پاول

هزینه بلیط برای افراد بالغ : ۱۶ یورو

هزینه بلیط برای کودکان ۶ تا ۱۷ ساله : ۷ یورو

هزینه ورودی کودکان زیر ۵ سال : رایگان

اگر از طریق وبسایت برای خرید بلیط اقدام کنید و تعداد هم بیشتر از ۱۰ نفر باشد، هزینه ی بلیط هم کمتر می شود.

کلیسای سنت پاول

ساعت کار کلیسای سنت پاول

درهای این کلیسا برای بازدید کننده ها از روزهای دوشنبه تا شنبه بین ساعت های ۸:۳۰ تا ۴:۴۰ بعدازظهر باز است و آخرین ساعت ورود به آن راس ۴ است. البته در طول برگزاری مراسم های خاص ممکن است ساعت های ورودی و روزهای کار کلیسا تغییر کند، پس قبل از آن بهتر است وبسایت را چک کنید.

امکانات کلیسا

دسترسی داخل کلیسا : بالابر

امکانات : بالابر، مسیر دسترسی برای افراد ناتوان و کم توان، پلکان در داخل ساختمان، راهنمای تاچ اسکرین، پارکینگ ماشین در فاصله ی ۲۰۰ متری، تور به زبان برزیلی، تور به زبان ایتالیایی، تور به زبان چینی، تور به زبان آلمانی، تور به زبان ژاپنی، تور به زبان اسپانیایی، تور به زبان فرانسوی، کافه، رستوران و وای فای رایگان.