دره چارین قزاقستان | Charyn Canyon

دره چارین قزاقستان که میلیون ها سال پیش با نفوذ و پیشروی رودخانه ای به همین نام تشکیل شده، بزرگترین دره موجود در کشور قزاقستان است. بعد از عبور از دشت های بسیار عریض و پهناور خارج از شهر آلماتی، پدیدار شدن دره چارین بسیار شگفت انگیز و مبهوت کننده جلوه می کند. میلیون ها سال طول کشیده شده است تا آب و باد، ماسه های قرمز رنگ دره چارین را به اشکال و سایه های بسیار حیرت آور امروزین در بیاورند. اگر فکر می کنید که آدمی هستید که براحتی تحت تاثیر طبیعت اطرافتان قرار نمی گیرید، به این دره بسیار بزرگ با چشم انداز خیره کننده اش، حتما سری بزنید. در کنار فعالیت هایی چون عکاسی و لذت بردن از تماشای طبیعت پیرامونی دره چارین قزاقستان می توانید از مزایای دیگر سفر به این طبیعت اعجاب انگیز مثل پیاده روی و قایق سواری روی آب های خروشان و نیز جیپ سواری در طبیعت دلنواز این منطقه از قزاقستان لذت فراوانی ببرید. آلماتی قزاقستان , دره معروف شهر آلماتی , شهر آلماتی

در ادامه مطلب با شیدا گشت همراه شوید.

برای دیدن دره چارین قزاقستان زمان کافی کنار بگذارید

بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند که در طول اقامت شان در شهر آلماتی، دره چارین قزاقستان را تنها در عرض یک روز بینند. هر چند این سفر، در عرض یک روز امکان پذیر است، ولی رفت و برگشت به منطقه ای که دره در آن واقع است، حداقل هشت ساعت، زمان می گیرد. بنابراین، صرف زمانی کوتاه برای دیدن چنین دره جذابی، خیلی منطقی نیست و باعث می شود که فرد نتواند از اعجاز این دره شگفت انگیز بهره کافی ببرد. در صورت کوتاه بودن زمان سفر به این دره دلربا، فقط وقت دیدار از دره قلعه ها نصیب گردشگر خواهد شد. از این روی، به علاقه مندان طبیعت گردی توصیه اکید می شود تا برنامه سفر خود به این دره خوش آب و هوا را به سه الی چهار روز افزایش دهند تا لذت وافری از سفر در طبیعت بکر را ببرند. با تغییر برنامه زمانی سفر، شما موفق خواهید شد تا حداقل سه دره از پنج دره این منطقه را دیده و از طلوع و غروب دل انگیز خورشید کلی حظ ببرید و شب را زیر آسمان ستاره ایی به صبح برسانید. مطمئن باشید که در صورت سفر به دره چارین، هرگز آن را از یاد نخواهید برد.

دره قلعه ها

دره قلعه ها، معروفترین نقطه ی دره چارین قزاقستان است. وقتی از بالای این دره به ته آن نگاه می اندازیم، صحنه ایی که با آن مواجه می شویم، بسیار گیرا و الهام بخش به نظر می رسد. بالاخص، وقتی که خورشید در پایین افق قرار می گیرد، رنگ دیواره های دره چارین به طوری تغییر می کند که دیگر، انگار رنگ خود دیوارهای دره نمی باشند. همچنین، سنگ های سائیده شده را می بینیم که سایه های عجیبی را بر روی کف دره ایجاد می کنند. افرادی که به کمپینگ و چادر زدن در هوای آزاد علاقه خاصی دارند، می توانند به پایین دره رفته و چادر خود را در یکی از دره های آنجا بر پا نمایند.

دره تمیرلیک

بعد از پیشروی به ته دره، که موبسیار حیرت آورد است و فقط با خودروهای چهار دیفرانسیل می توان به این کار دست زد، شما به رودخانه دره تمیرلیک خواهید رسید. معنای واژه تمیر «رنگ قرمز» است و این دره، قرمزترین دره موجود در منطقه می باشد. برگ های ریخته شده بر کف زمین این دره، بهترین بستر را برای بر افراشتن چادر فراهم می کند. بعد از برپایی چادر، آتش را روشن کنید! برای بچه ها، این دره بهترین جا برای بازی کردن است، از آن نظر که پر است از غارهای کوچک و ریز و تاق نماهایی که برای بازی کودکان بسیار جذابیت دارد.

اندکی محیط اطراف خود را مورد جستجوی بیشتری قرار دهید. خیلی زود متوجه خواهید شد که آبشار کوچکی در نزدیک محل کمپینگ شما قرار دارد که برای آبتنی کردن در روزهای داغ تابستان بسیار مناسب است. تخته سنگ های رنگارنگی که در اطراف خود خواهید دید، ممکن است شما را به زمین شناسی بسیار علاقه مند کند. همین طور، شما می توانید از دنبال کردن بزهای وحشی برای عکاسی کردن از آنها بسیار خوشتان بیاید. چنانچه، جزو آن دسته از افرادی می باشید که از چادر زدن خوشتان نمی آید، اصلا نگران نباشید. چرا که در نزدیک شما جایی به نام چوندژا قرار گرفته است که می توانید شب را در مهمانخانه های آن جا بگذرانید.

دره زرد

دره زرد نیز یکی دیگر از چشم اندازهای این منطقه محسوب می شود. می توانید به پایین دره بروید و از مشاهده دیواره های این دره خوش رنگ لذت ببرید. طبیعت این دره نیز کمی متنوع است و مطمئنا جایی است که آدم در آن احساس آرامش می کند. گیاهانی مقاوم، به رنگ استپی روشن دارد که زیبایی این دره را چند برابر می کند. برای پیک نیک کردن نیز چشم انداز دلربایی دارد.

دره بستاماک

خیلی از افرادی که به این منطقه می آیند، بعد سه روز از بودن در این دره خسته می شوند، ولی چنانچه هنوز از سفر خود احساس خستگی نمی کنید، به دره بستاماک، یکی دیگر از پنج دره ی خوش رنگ و لعاب دار منطقه، بروید. این دره بین دره قلعه ها و تمیرلیک قرار گرفته است و بیش از شش کیلومتر طول این دره است. نکته جالب توجه در مورد دره بستاماک، تغییر رنگ ممتد آن است. وقتی که بستر رودخانه خشک این دره را پیمایش می کنید، رنگ صخره ها آرام آرام، از رنگ صورتی به پرتقالی تغییر پیدا می کنند.

دره قرمز

دره قرمز که آخرین دره از دره های این منطقه است، بین رودخانه های چارین و چیلیک قرار گرفته است. مثل دره تمیرلیک، رنگ قرمز روشن دیواره های دره، به دلیل وجود کانی آهن در ترکیب ساختاری سنگ ها است. جنس سنگ دیواره های این دره، آتشفشانی است. در این دره، می توان سنگ بازالت و بقایای فوران آتش فشان را در مسیر حرکت مشاهده نمود. اگر قصد دارید که از تمام دره های این منطقه بازدید کنید، اول از همه، یه این دره سفر کنید. چون در سر راه رفتن به دره تمیرلیک واقع شده است و از نظر اندازه و شکلی، نسبت به بقیه دره ها جذابیت کمتری دارد.