آبشار تنگ تامرادی در یاسوج

به هر گوشه از کشورمان ایران که نگاه می کنیم، جاذبه های دیدنی منحصر به فردی وجود دارد که هر کدام برای خود می توانند تجربه های بی نظیری را برایمان به ارمغان بیاورند. جاذبه های گردشگری یاسوج , جاذبه های یاسوج , جاذبه های طبیعی یاسوج , آبشار تنگ تامرادی در یاسوج

از همین رو در این مطلب می خواهیم به یکی از جاذبه های استان کهگیلویه و بویر احمد اشاره داشته باشیم، این جاذبه تنگ تامرادی است. این منطقه علاوه بر این که یک نوع جاذبه ی طبیعی است، دارای سرگذشت تاریخی هم هست.

اگر کمی با تاریخ ایران آشنا باشید و تا حدودی از جنگ بین سردار ایرانی آریو برزن و اسکندر مقدونی مطلع باشد باید بدانید که این جنگ در مکانی به نام تنگ تامرادی در زمان هخامنشیان نیز رخ داده است. بنابراین همانطور که ملاحظه می کنید این جاذبه دارای حرف های زیادی برای گفتن است.

شیداگشت را در ادامه این مطلب همراهی کنید تا بیشتر درباره آبشار تنگ تامرادی در یاسوج خدمتتان شرح دهیم.

آبشار تنگ تامرادی در یاسوج

این باغ در قلب شهر سنگاپور واقع شده است و نشان دهنده تکامل یک باغ گیاه شناسی استوایی است که به یک موسسه علمی مدرن در سطح جهانی برای حفاظت و آموزش و پرورش تبدیل شده است. چشم انداز بی نظیرشامل یک تنوع غنی از ویژگی های تاریخی، گیاهی و ساختمان هایی است که از زمان ایجاد آن در سال ۱۸۵۹ توسعه باغ را نشان می دهد. این مرکز مهم برای علوم، تحقیقات و حفاظت گیاهان بوده است، بخصوص در زمینه کشت گیاهان تزئینی ، در آسیای جنوب شرقی که از سال ۱۸۷۵ می باشد.

آبشار تنگ تامرادی در یاسوج

فلسفه نامگذاری تنگ تامرادی

فلسفه ی نام گذاری جاذبه تنگ تامرادی مطابق با گفته هایی که در این مورد نیز وجود دارد، به این صورت بوده که به دلیل حضور یکی از طایفه های بزرگ ایل بویراحمد در این منطقه که نامش تامرادی بوده نیز این ناحیه به این نام تاکنون نامگذاری شده است.

بهترین زمان سفر به تنگ تامرادی

با توجه به این که شهر یاسوج دارای آب و هوای تقریبا سردسیری است، برای سفر به این شهر بهترین زمان می تواند بهار و تابستان باشد، چرا که شرایط آب و هوایی در این منطقه بسیار معتدل و با ثبات است و مسافران می توانند با خیال راحت در این منطقه به تفریح و گذراندن اوقات فراغتشان بنمایند. اما با شروع فصول سرما، دمای هوا به شدت کاهش می یابد و سرمای سختی بر منطقه حاکم می شود.

آبشار تنگ تامرادی در یاسوج

مختصری از تاریخ تنگ تامرادی

با توجه به شواهد تاریخی که وجود دارد عده ای نیز بر این باور هستند که آریوبرزن سردار شجاع ایرانی در دوران هخامنشیان با سپاه خود به تنگ تامرادی آمده و در مقابل هجومی که اسکندر مقدونی در فکر داشت نیز ایستادگی کرده بود. البته برخی دیگر نیز محل وقوع این درگیری را تنگ تکاب بهبهان می دانند که هنوز شواهدی محکم برای هیچ یک ارئه نشده است. اما می توانیم با  شواهدی که وجود دارد نتیجه بگیریم زمانی که اسکندر مقدونی به ایران حمله کرد پس از تصرف شوش، در راه رسیدن به تخت جمشید در استان فارس دو راه در پیش رویش بود که یکی از آن ها از تنگ تامرادی و کهگیلویه و بویراحمد امروزی عبور می کرد، پس ممکن است جنگی در این محل روی داده باشد.

آبشار تنگ تامرادی در یاسوج

جاذبه های طبیعی در تنگ تامرادی

آبشارها و حوضچه ها

با توجه به جاذبه ای بارز و تماشایی که در تنگ تامرادی وجود دارد، آبشارهایی که در وجود دارند از مهمترین قسمت های این مجموعه ی تفریحی به شمار می روند. بلندترین آبشاری که در منطقه تنگ تامرادی وجود دارد نیز بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و بقی آبشارهای این منطقه که حدود ۴ عدد می شوند نیز با ارتفاع های ۸ الی ۱۰ متری در مرتبه های بعدی این مجموعه قرار دارند. در پای هر یک از این آبشارها حوضچه هایی نیز به چشم می خورند که با سقوط آب در آنها موسیقی دلنوازی نواخته می شود.

غارها

علاوه بر آبشارهای متعددی که در این مجموعه وجود دارد، غارهای هیجان انگیزی هم هستند که از میان آنها آب می گذرد و با وجود آن ها در هر لحظه قطره ی آبی از سقف ممکن است بر روی صورت شما بچکد.

چشمه بلوط عسلی

با توجه شرایط آب و هوایی مناسبی که در این منطقه برقرار است، در حوالی آن قسمتی وجود دارد که می تواند به عنوان یکی از معروف ترین مناطق ییلاقی و تفرجگاهی در آن منطقه باشد. این محله در کنار چشمه ای به نام «بلوط عسلی» شکل گرفته است. این چشمه، حوضچه های طبیعی بسیاری را در دل خود دارد و گردشگران را به این منطقه می کشاند.

جنگل بلوط

به اندازه شرایط آب و هوایی در تنگ تامرادی خوب است که درختان بلوط زیادی در این منطقه رشد کرده اند و این محدوده را به جنگلی دیدنی از بلوط های سرسبز نیز تبدیل کرده است.

جنگل بلوط

دسترسی به تنگ تامرادی

آدرس : کهگیلویه و بویراحمد، ۵۵ کیلومتری غرب یاسوج- جاده یاسوج – سپیدار

به منظور دسترسی به منطقه تنگ تامرادی باید ابتدا به سمت شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کنید. زمانی که وارد این شهر می شوید بایستی وارد جاده یاسوج بابا شده که با طی کردن مسیری حدود ۲۵ کیلومتر وادر جاده اصلی این منطقه که جاده سپیدار است. از اینجا به بعد با جاده‌ای کوهستانی، پر پیچ و خم به همراه مناظری بسیار زیبا روبرو هستید. همان طور که گفتیم در گذشته دسترسی به این مکان مشکل بود اما امروزه تا حدی از این مشکلات کاسته شده است و می توان از جاده آسفالته استفاده کرد، با این حال با دقت زیادی رانندگی کنید.

دیگر دیدنی های اطراف تنگ تامرادی

آستان مقدس امامزاده جلیل‌القدر سید محمود معروف به سید محمید(ع)

روستای تاریخی و پلکانی شوتاور

روستای المور