آبشار شاهاندشت

اگر شما هم از اهالی تهران و  علاقه مندان به گشت و گذار در طبیعت هستید، ولی فرصت کافی برای طبیعت گردی ندارید، احتمالا به دنبال گزینه هایی خواهید رفت که بتوانید در تعطیلات آخر هفته به آن ها سری بزنید. گزینه هایی برای یک سفر مفرح و یکروزه، که بتواند شما را برای شروع یک هفته کاری خوب آماده کند. آبشار شاهاندشت , آبشارهای مازندران

یکی از این گزینه ها، که نامی آشنا برای طبیعت گردان نیز هست، آبشار شاهاندشت می باشد.

در ادامه مطلب با شیداگشت همراه شوید، تا شما را با بزرگترین آبشار مازندران آشنا سازیم.

آبشار شاهاندشت کجاست؟

گوشه به گوشه استان مازندران دارای مناظر و زیبایی های منحصر به فردیست که چشمان هر بیننده ای را مبهوت خود می کند. در گوشه ای از این خطه سرسبز، آبشاری مرتفع، رقص کنان به سمت شما سرازیر می شود. اگر هنوز هم برای سفر به این منطقه دچار شک و تردید هستید، کافیست از کسانی که قبلا به این مکان سفر کرده اند، درباره آن سوال کنید یا نیم نگاهی به عکس های آن بیاندازید.

آبشار شاهاندشت مرتفع ترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع است که در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

این آبشار در ۹۶ کیلومتری تهران در جاده هراز و ۶۵ کیلومتری شهر آمل و در ارتفاعات روستای زیبا و باصفای شاهاندشت جا خوش کرده است. این منطقه دارای مجموعه ای از آبشارهاست که بلندترین و البته راحت ترین آبشار از نظر دسترسی، همین آبشار اصلی شاهاندشت می باشد. آبشار زیبای شاهاندشت دارای ارتفاع تقریبی ۶۲ متر است که از بلندای صخره ای باعظمت به سمت زمین جاری شده است.

لذت سفر به شاهاندشت

نزدیکی آبشار شاهاندشت به کلان شهر تهران، فاصله نسبتا کم این آبشار از جاده هراز، عدم نیاز به پیاده روی زیاد یا کوه پیمایی، زیبایی وصف ناپذیر این منطقه و عظمت و طراوت خود آبشار شاهاندشت، باعث شده است تا قابلیت های این منطقه برای جذب گردشگر به طور چشم گیری افزایش یابد. سفر به قصد دیدن این آبشار، به خلق لحظات و خاطراتی خوش در کنار خانواده یا دوستانتان می انجامد.

آب تنی و آب بازی یکی از هیجان انگیز ترین فعالیت هایی است که می توانید در آبشار شاهاندشت تجربه کنید. البته به یاد داشته باشید که یک دست کامل لباس اضافه به همراه خود ببرید. مگرنه مجبور خواهید شد در هوای خنک اطراف آبشار با همان لباس ها سر کنید.

اگر از دوستداران هنر عکاسی و به خصوص عکاسی از طبیعت هستید، این مکان می تواند برای شما سوژه های بی شماری را برای خلق عکس هایی ناب ایجاد کند. البته مراقب باشید! دوربین شما ضد آب نیست.

در سفر به این منطقه، لذت پیکنیک در کنار خانواده را فراموش نکنید. زیر سایه درختان، زیرانداز خود را پهن کنید و بساط جوجه و کباب خود را به پا کنید!

اگر با همسر خود به این منطقه سفر کرده اید، پیاده روی در طبیعت زیبای روستای شاهاندشت می تواند برای شما و همسرتان بسیار دلچسب باشد. پیاده روی در طبیعت زیبای این روستا باعث می شود تا لحظاتی از دغدغه های زندگی معمول خود خارج شوید و به طول عمر شما می افزاید!

یکی دیگر از تفریحات رایج که در اکثر آبشار ها می توان انجام داد، فرود از آبشار است که البته نیازمند آموزش حرفه ای و تجهیزات لازم فرود و صعود می باشد.

همچنین، در بالای این آبشار، یکی از قلعه های تاریخی و عظیم البرز و ایران جا خوش کرده است. بنایی باشکوه که بر بلندای صخره ای به ارتفاع حدود ۲۲۰ متر و با لاشه سنگ های کوچک و بزرگ و ملات ساروج و سنگ ساخته شده است. پیرامون تاریخ احداث قلعه اطلاعات دقیقی در دست نیست و لی برخی از بومیان منطقه پیشینه آن را به قبل از اسلام و ۳۰۰۰ سال قبل نسبت می دهند.

همچنین گفته اند که این قلعه متعلق به حکام پادوسبانیان است که به رویان، نور، کجور و رستمدار حکومت داشتند.  گفته می شود که این قلعه توسط شاه عباس صفوی در سال ۱۰۰۵ هجری، فتح گردیده است و پس از آن با اصلاحاتی که در شکل بنا ایجاد شده، به شکل کنونی خود درآمده است.

از نظر مهندسی و هنر معماری، این قلعه طراحی بسیار جالبی دارد. گفته می شود که هیچ راه ورودی به قلعه وجود نداشته، و تنها ورود به آن تونلی بوده که در دل کوه کنده بودند. البته امروزه از این تونل اثری به جای نمانده است. در حال حاضر بازدید از قلعه کمی مشکل است و گردشگران و کوه نوردان با امکانات و رعایت موارد ایمنی، می توانند از دیواره جنوبی قلعه به داخل آن صعود کنند.

بهترین زمان بازدید از آبشار

در فصول زمستان و پاییز، منطقه شاهاندشت دارای آب و هوایی بسیار سرد می باشد. بنابراین بهترین فصل سفر به این منطقه فوصول بهار و به خصوص تابستان می باشد. یعنی بین ماه های اردیبهشت تا شهریور هر سال.

مسیر دسترسی به آبشار

ابتدا کوله خود را ببندید، سپس خود را به جاده زیبای هراز بسپارید. در حدود ۹۶ کیلومتری این جاده و در منطقه ای به اسم لاریجان، پل معروف وارنا نمایان خواهد شد. پس از عبور از پل و بلا فاصله، به سمت راست بپیچید. در ادامه این مسیر و پس از طی چند کیلومتر به روستای زیبای شاهاندشت خواهید رسید. خودروی خود را در پارکینگ این روستا پارک کنید و باقی مسیر را با پای پیاده تا آبشار طی مسیر کنید. البته زیاد نگران نباشید. پیاده روی شما بیش از ۱۵ دقیقه طول نمی کشد. در طی مسیر هم تابلوی های راهنما، راه را به شما نشان خواهند داد.

اگر از اهالی تهران هستید، پیشنهاد ما به شما سفری یکروزه به مقصد آبشار شاهاندشت می باشد. ولی اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید، هم می توانید از مهمانسراهای اطراف این روستا استفاده کنید و هم در مناطق باز اطراف آبشار و روستا کمپ کنید.

سخن پایانی

روستای شاهاندشت، تنها گوشه ای از قدمت چندین هزار ساله مازندران است. زیبایی های طبیعی این منطقه، آبشار مرتفع و زیبای شاهاندشت و قلعه تاریخی ملک بهمن در کنار هم، یکی از جاذبه های مهم گردشگری نزدیک به تهران را خلق کرده اند. امید است که با رعایت موارد مربوط به محیط زیست و گردشگری پایدار، زیبایی های این منطقه را برای آیندگان حفظ کنیم.