افتخارات ایرانیان از دید یک گردشگر خارجی

با شیدا گشت همراه شوید تا مطلبی در باره افتخارات ایرانیان را از دید یک گردشگر که به ایران سفر کرده بود بخوانیم. مردم ایران یکی از صمیمی ترین ها و مهمان نوازترین ها در جهان هستند. علی رغم توصیفات منفی که برخی رسانه های غربی در باره آن انجام می دهند و مشکلات اقتصادی که با آن مواجه هستند ایرانیان میهن دوستانی هستند که هرگز شخصتشان، هویت ملیشان یا هر چیز دیگری را معامله نمی کنند. در ادامه چندین مورد اندک از مواردی که مردم ایران به آن افتخار می کنند را ببینید. افتخارات ایرانیان , گردشگر خارجی , افتخارات ایران , مهمان نوازی

مهمان نوازی

مهمان حبیب خداست، این جمله جایگاه ویژه ای در فرهنگ مردم ایران دارد. فرقی نمی کند که شما یک توریست خارجی باشید یا یک هم وطن ایرانی ها آماده اند تا با بهترین چیزهایی که دارند از شما پذیرایی کنند. این سنت قدیمی قرن ها است که بین مردم ایران وجود دارد و در سال های اخیر که گردگشران بیشتری به ایران سفر می کنند تازه درباره این ویژگی که یکی از افتخارات ایرانیان است مطلع شده اند. توریست ها کنجکاو هستند تا درباره این کشور بیشتر بدانند و مهمان نوازی مردم باعث شده آن ها خاطراتی را همراه خود به خانه ببرند که هرگز از یاد نخواهند برد.

حفظ زبان فارسی

در دوره ای از زمان زبان فارسی در حال جای گزین شدن با زبان عربی بود و به پاس زحماتی که فردوسی به خاطر حفظ زبان فارسی کشید ایرانیان توانستند زبان فارسی را زنده نگهدارند. فردوسی شاعر حماسه سرای شاهنامه است که بدون استفاده از حتی یک کلمه عربی نوشته شده است. او در آغاز کتاب خود می نویسد بسی رنج بردم در این سال سی عجم زنده کردم بدین پارسی. یک حقیقت است که از یک محقق باستان شناس مصری سوال کردند شما چرا امروز به جای استفاده از زبان کوفی از زبان عربی استفاده می کنید و او این گونه پاسخ داد: چون ما فردوسی نداشتیم.

برنج

برنج نرم و قد کشیده احتمالا مهم ترین قسمت سفره هر ایرانی است. تولید سخت برنج و کاشت آن بیشتر در مزارع شمال کشور آغاز می شود و ایرانی ها قسم می خورند عطر و طعم برنج شمال را در هیچ نوع برنجی در جهان نمی توان یافت. قبل از این که برنج را زعفرانی کنند و سر سفره بیاورند آن را به خوبی با حرارت و بخار آن می پزند. فراموش نکنید که ایرانی ها بودند که تغییر بزرگی در زندگی بشریت به نام ته دیگ را کشف کردند. برنجی تردی که ته قابلمه برنج می چسبد.

تاریخ

اهمیت و عظمت پرسپولیس در خاطر هر ایرانی است و یکی از افتخارات ایرانیان است که همواره  به عنوان یک یادآوری از امپراتوری ایران باستان که یکی از قدرتمند ترین ها در جهان بود عمل می کند. این جا مدنی ترین تمدن های باستانی، محل تولد کوروش کبیر است که  با اولین منشور حقوق بشر در جهان شناخته شده است که بیانگر تحمل و برابری است و یک منبع غرور برای ایرانیانی است که نسلی از  رهبران بزرگی مانند کوروش کبیر، داریوش و … هستند.

کشتی

از سال های خیلی دور ورزس کشتی در ایران انجام می شده است و بنابر این کشتی برای مردم ایران چیزی بیشتر از یک ورزش ملی است. بلکه یک فرهنگ و سنت باستانی است و حقوق مختص به خود را دارد و مردم کشتی گیران را به عنوان پهلوان و یا قهرمان می شناسند. کشتی گیران به شدت مورد احترام مردم هستند و نمادی از انسانیت و اخلاق در میان آنان هستند. ایران همواره رتبه های برتر را در جهان در این ضمینه کسب می کند و در حالی که قهرمانان زیادی در این ورزش هستند  افتخارات زیادی را برای ایران کسب کرده اند هیچ کس نتوانسته جانشین کشتی گیر افسانه ای ایران غلامرضا تختی بشود. کسی عکسش در اکثر مناطق ایران دیده می شود و در قلب مردم جا دارد و یکی از افتخارات ایرانیان است.

معماری

ایران دارای فرهنگی غنی و زیبا و طبیعت دست نخورده است، اما این ها تنها عواملی نیستند که بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به این کشور زیبا جذب می کنند. شاهکارهای معماری نیز یکی از جاذبه های ایران است و از افتخارات ایرانیان شمرده می شود. در ایران می تواند مساجد خیره کننده و مکان های مذهبی را ببینید که با شکوه فراوان ساخته شده اند. حمام های سنتی مسقف که سبک منحصر به فرد خود را دارند و امروزه کم تر از آن ها استفاده می شود و کاروان سرا ها که در میان جاده های قدیمی بنا شده بودند تا جایی باشند که مسافران بتوانند اندکی خستگی راه را از تن به در کنند. ایران دارای برخی از ساختمان های تاریخی چشمگیر است که توریست ها و مردم کشور آن ها را با شگفتی فراوان و خیره نگاه می کنند.

ادبیات

شعر جایگاه عمیقی در روح و جان هر ایرانی دارد و یکی از افتخارات ایرانیان محسوب می شود. شعرهایی که در تاریخ ایران سروده شده اند گویی به زمان تعلق ندارند و هر کسی که آن ها را می خواند از مفهوم و زیبایی آن لذت برده و شگفت زده می شود. از مشهورترین شاعران ایران زمین می توان به حافظ، سعدی، عمر خیام نیشابوری، مولانا و…. اشاره کرد. همچنین شاعران معاصر این کشور نیز بسیار توانمند هستند و اشعار زیبایی را می سرایند.

از جمله آن ها می توان به سهراب سپهری، احمد شاملو، پروین اعتصامی و … اشاره کرد. آن ها شعر را در جان هر کودک قرار می دهند و نسل های آینده را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. شهرت برخی از شاعران ایرانی از مرزهای این کشور فراتر رفته و جهانی شده که به عنوان نمونه ای برای این امر می توان به شعر بنی‌آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند سعدی اشاره کرد که در بالای سردر ورودی سازمان ملل نوشته شده است. همچنین شاعر مشهور آلمانی گوته در اشعار خود تاثیر زیادی از شاعر نامدار ایرانی حافظ گرفته است.