جاذبه های گردشگری بلغارستان , آهنگ فولکور بلغاری , افتخارات ملی بلغاری ها , افتخارات مردم بلغارستان , افتخارات ملی مردم بلغارستان

تور آنتالیا , تور ترکیه , سفر آنتالیا , سفر به آنتالیا , سفر ترکیه , سفر به ترکیه , تور مسافرتی ترکیه , تور مسافرتی آنتالیا , مسافرت به ترکیه , مسافرت به آنتالیا شیدا گشت

تور استانبول , تور ترکیه , سفر استانبول , سفر به استانبول , سفر ترکیه , سفر به ترکیه , تور مسافرتی ترکیه , تور مسافرتی استانبول , مسافرت به ترکیه , مسافرت به استانبول

تور ترابزون , تور ترکیه , سفر ترابزون , سفر به ترابزون , سفر ترکیه , سفر به ترکیه , تور مسافرتی ترکیه , تور مسافرتی ترابزون , مسافرت به ترکیه , مسافرت به ترابزون

تور باتومی , تور گرجستان , سفر باتومی , سفر به باتومی , سفر گرجستان , سفر به گرجستان , تور مسافرتی گرجستان , تور مسافرتی باتومی , مسافرت به گرجستان , مسافرت به باتومی

تور تفلیس , تور گرجستان , سفر تفلیس , سفر به تفلیس , سفر گرجستان , سفر به گرجستان , تور مسافرتی گرجستان , تور مسافرتی تفلیس , مسافرت به گرجستان , مسافرت به تفلیس

تور کوالالامپور , تور مالزی , سفر کوالالامپور , سفر به کوالالامپور , سفر مالزی , سفر به مالزی , تور مسافرتی مالزی , تور مسافرتی کوالالامپور , مسافرت به مالزی , مسافرت به کوالالامپور

افتخارات ملی بلغاری ها

بلغارستان کشوری نسبتا کوچک در منطقه پنینسولای بالکان است و تنها ۷ میلیون نفر جمعیت دارد. با این حال، شهرهای مختلف بلغارستان مثل صوفیه و وارنا از جمله مقاصد گردشگری محبوب و پرطرفدار هستند و سالانه میلیون ها مسافر از سرتاسر جهان به این کشور سفر می کنند. بلغارستان تاریخ و فرهنگی بسیار غنی دارد و مردم بلغار به هویت خود بسیار افتخار می کنند. در این میان اما برخی موارد و شخصیت ها وجود دارند که بلغاری بیش از هرچیز به آن ها افتخار می کنند و آن ها را مایه مباهات ملی خود می دانند.

با شیدا گشت همراه باشید تا با افتخارات ملی بلغاری ها بیشتر آشنا شویم.

افتخارات ملی بلغاری ها

آهنگ فولکور بلغاری که به فضا فرستاده شد!

آهنگ فولکور بلغاری به نام Izlel e Delyu Haidutin که توسط خواننده مشهور بلغاری والیا بالکانسکا (Valya Balkanska) اجرا شده است یکی از بهترین افتخارات ملی بلغاری ها محسوب می شود.  در سال ۱۹۷۷ نسخه ای از این آهنگ همراه با یادگاری های دیگری از زمین به وسیله فضاپیمای Voyager  به فضا فرستاده شد. چه افتخاری بالاتر از این که یک موسیقی و آواز بلغاری به عنوان یادگار زمین به فضا فرستاده شود؟

تیم ملی فوتبال

در جام جهانی ۱۹۹۴ تیم ملی فوتبال بلغارستان به مقام چهارم دست پیدا کرد و این موضوع از آن زمان به یکی از افتخارات ملی بلغاری ها تبدیل شده است. نام بازیکنان فوتبال بلغاری، به ویژه Hristo Stoichkov در بین طرفداران فوتبال کاملا شناخته شده است.چندی پیش بازیکنانی مثل دیمیتار برباتوف (Dimitar Berbatov) و استیلیان پتروف (Stiliyan Petrov) که در تیم های معتبر انگلیسی بازی می کنند باردیگر نام بلغارستان را بر سر زبان ها انداختند.

تیم ملی والیبال

تیم والیبال بلغارستان یکی دیگر از تیم های ملی است که بارها برای بلغارستان افتخارآفرینی کرده است. تیم ملی والیبال یکی از افتخارات بلغاری ها محسوب می شود و مردم این کشور متعصبانه از این تیم طرفداری می کنند.

گریگور دیمیتروف | Grigor Dimitrov

گریگور دیمیتروف موفق ترین و مشهورتری بازیکن تنیس بلغاری در دهه اخیر بوده است و یکی از افتخارات ملی بلغاری ها به شمار می رود. او در مسابقات مختلف با بازیکنان قدرتمندی مثل رافائل نادال و راجر فدرر بازی کرده است و نمایش بسیار موفقی از خود ارائه کرده است. در سال های اخیر رابطه عاطفی این بازیکن با یکی از خواننده های مشهور آمریکایی نام او را بیشتر بر سر زبان ها انداخته است.

ماست!

بله، ماست هم یکی از افتخارات ملی بلغاری ها است. شاید بگویید که ماست در هرکشوری پیدا می شود و مختص یک کشور نیست. اما جالب است بدانید که دکتر استامن گریگوروف (Stamen Grigorov) دانشمندی که باکتری عامل تبدیل شیر به ماست را کشف کرد اهل بلغارستان بوده است. همین دلیل کافی است تا بلغاری ها ماست را یکی از افتخارات ملی خود بدانند و بسیار با تعصب و پرشور هم از این موضوع دفاع می کنند.

روغن گل سرخ بلغاری

کشور بلغارستان بزرگ ترین تولید کننده روغن گل سرخ در جهان است و این روغن خوش عطر و بو یکی از بهترین سوغاتی های بلغارستان نیز محسوب می شود. دره گل سرخ در بلغارستان بهترین مکان برای تماشای مراحل روغن گیری از گل های سرخ است. اوایل تابستان جشنواره ای به نام گل سرخ در این منطقه برگزار می شود و گردشگران زیادی از کشورهای مختلف برای حضور در این جشنواره به بلغارستان سفر می کنند. روغن گل سرخ یکی از افتخارات ملی بلغاری ها است و در محصولات مختلف مثل عطرسازی، تولید محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده می شود. گلاب هم در کنار روغن گل سرخ به عنوان محصول فرعی تولید می شود و در سفر به بلغارستان می توانید چند شیشه روغن گل سرخ یا گلاب خریداری کنید.

الفبای سیریلیک | The Cyrillic Script

الفبای سیریلیک توسط کشورهای مختلفی مثل روسیه، مغولستان، صربستان و سایر کشورها استفاده می شود. اما این خط و نوشتار یکی از افتخارات ملی بلغاری ها هم هست؛ چون در واقع خط سیریلیک توسط دو برادر بلغاری به نام های سیریل و متودیوس اختراع شده است. این دو برادر در فرهنگ بلغاری به عنوان اشخاص مهم و مقدس محسوب می شوند و هر ساله در ۲۴ می مراسمی برای تجلیل این دو شخصیت در بلغارستان برگزار می شود.

جان آتاناسوف، مخترع کامپیوتر!

آخرین مورد از افتخارات ملی بلغاری ها شخصی است که اولین کامپیوتر دیجیتال را اختراع کرده است. جان آتاناسوف (John Atanasov) فیزیکدان و مهندس آمریکایی-بلغاری است که در زمینه اختراع کامپیوتر پیشتاز بوده است و تکنولوژی های امروز به نوعی مدیون تلاش های اوست. به همین دلیل بلغاری ها به این دانشمند که اصل و نسبی بلغاری دارد بسیار افتخار می کنند و او را مایه مباهات ملی خود می دانند.

وارنا، مشهورترین شهر ساحلی بلغارستان

کشور بلغارستان در جنوب شرقی اروپا و در منطقه بالکان واقع شده است. این کشور از شمال با رومانی، از غرب با صربستان و مسیدونیا، از جنوب با ترکیه و یونان و از شرق با دریای سیاه همسایه است. قرارگیری در کنار دریای سیاه باعث حاصلخیزی و سرسبزی این منطقه اروپایی شده است و شهرهای ساحلی آن مثل وارنا مقصد گردشگران زیادی از سرتاسر دنیاست. شهر ساحلی وارنا پس از صوفیه و پلودیوو سومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود و پایتخت تابستانی و دریایی بلغارستان هم نامیده می شود. هر ساله در فصل تابستان این شهر مرکز تفریحات ساحلی و آبی می شود و گردشگران زیادی برای سپری کردن تعطیلات به این شهر سفر می کنند. تورهای گردشگری که به مقصد بلغارستان و وارنا برگزار می شود طرفداران زیادی دارد و مسافران زیادی این منطقه زیبا و ساحلی را برای مقصد تابستانی خود انتخاب می کنند.

اگر شما هم قصد دارید به بلغارستان و وارنا سفر کنید اطلاع از افتخارات ملی بلغاری ها حتما برایتان مفید خواهد بود. اگر در سفرتان با مردم بلغارستان سر صحبت را باز کنید می دانید در مورد چه چیزهایی صحبت کنید و آن ها به چه چیزهایی افتخار می کنند. به این ترتیب می توانید گفتگویی گرم و صمیمی با بلغاری ها داشته باشید و سفری لذتبخش تر و خاطره انگیزتر برای خود رقم بزنید.