باشکوه ترین صخره های جهان

صخره ها همیشه نمادی از استواری و تقابل در طبیعت بوده اند و تماشای این شگفتی های خلقت همواره حس عجیبی را در انسان پدید آورده است. حس سرشار از لذت بردن از این شگفتی طبیعت و در عین حال ترس از ایستادن بر فراز آن. تورس دل پاین , باشکوه ترین صخره ها , تورس دل پاین , صخره‌ های موهر ایرلند , کوه‌ های ترانگو پاکستان

در میان هزاران صخره ای که در سراسر جهان وجود دارند. باشکوه ترین صخره های جهان به خاطر شیب تند، ارتفاع، نوع سنگ ها و محیطی که در آن قرار گرفته اند متفاوت هستند. البته انتخاب چنین لیستی ممکن است از نظر هر فرد متفاوت باشد.

برای آشنایی با لیست انتخابی شیداگشت در ادامه با ما همراه باشید.

صخره‌ های موهر ایرلند

صخره‌ های موهر در ایرلند | The Cliffs of Moher, Ireland

سواحل غرب وحشی ایرلند زیباترین چشم انداز رادر کنار سواحل دریای آتلانتیک دارند و در میان دیدنی های آن صخره‌ های موهر در شهر کلر از پر ابهت ترین آن ها هستند. در بالای برج اوبرایان بروید، یک چشم انداز جذاب قرن هجدهمی، جایی که در روز روشن شما می توانید از منظره های پانورامای مناطق اطراف آن لذت ببرید از جمله این زیبایی ها می توان به: خلیج زیبای گالوی، کوه های Maumturk کانمارا و شبه جزیره زیبای Dingle اشاره کرد. ارتفاع مورد از باشکوه ترین صخره های جهان از سطح اقیانوس اطلس در هاگز هد ۱۲۰ متر است که در شمال برج اوبراین در فاصله ۸۷ کیلومتری از هاگز هد به حداکثر ۲۱۴ متر می‌ رسد. هر سال بیش از ۱ میلیون توریست برای تماشای این منظره به این مکان سفر می کنند و سال ۲۰۰۶ پر بازدیدترین منطقه توریستی جهان شد.

نام صخره های موهر به خاطر دژی بسیار قدیمی که تا سال ۱۷۸۰ میلادی در این منطقه قرار داست این گونه نامیده می شود. برج اوبرایان در نزدیکی آن ساخته شد. موهر در زبان ایرلندی به معنی ویرانه است در واقع آن ها این محل را صخره های ویرانه می نامند. فیلم هری پاتر و شاهزاده دورگه در صخره های موهر فیلم برداری شده است.

کوه‌ های ترانگو پاکستان

کوه‌ های ترانگو در پاکستان | Trango Towers, Pakistan

در شمالی ترین سرزمین های  کشور پاکستان  کوه های ترانگوقرار گرفته اند. آن ها رشته ای از کوه های سنگی بر فراز یخچال های طبیعی Baltaro در ناحیه گلگت بلتستان هستند. این کوه ها یکی از سخت ترین موارد برای صعود های عمودی فصلی هستند. هر ساله کوهنوردان و صخره‌ نوردان زیادی از سراسر دنیا برای صعود به این منطقه سفر می‌کنند. این کوه‌ ها زیرمجموعه‌ای از رشته کوه قراقوم هستند. ارتفاع بلندترین نقطه این صخره‌ها ۶۲۸۶ متر می ‌باشد. نوع سنگ این کوه‌ ها سنگ خارا می ‌باشد. کوه ‌های ترانگو بلند ترین صخره‌ های جهان هستند.  کسانی که توانایی و شهامت صعود به باشکوه ترین صخره های جهان را داشته باشند و سختی های راه را بخرند پاداشای به وسعت یک چشم انداز باشکوه را دریافت خواهند کرد.

تورس دل پاین

تورس دل پاین | Torres del Paine

کوه های تورس دل پاین سه قله گرانیتی مرتفع هستند که نام یکی از زیباترین پارک های ملی کشور شیلی را یدک می کشند و با یکدیگر یکی از زیباترین چشم اندازهای آمریکای جنوبی و ناحیه Patagonia را شکل می دهند. ارتفاع آن ها بین ۲۲۶۰متر تا ۲۵۰۰ متر بالاتر از یخچال های کریستالی و شفاف تغییر می کند. معنی نام Torres del Paine یک کلمه اسپانیایی است که به معنی برج است.

پریکستولن در نروژ | Preikestolen, Norway

این مورد از باشکوه ترین صخره های جهان در جنوب غربی کشور نروژ قرار گرفته است. پریکستولن سال ها پیش و در عصر یخبندان شکل گرفت. در این دوران آب یخچال های طبیعی در میان شکاف های کوهستان یخ زد و موجب شکسته شدهن صخره ها شد و بعد ها با جریان یخچال ها جا به جا شدند. ارتفاع دره ۶۰۴ متر است.

پریکستولن در نروژ

ال کاپیتان در آمریکا | El Capitan, California

یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگرانی که قصد صخره نوردی و کوهنوردی را دارند این کوه ها می باشند. صخره های مرتفع ال کاپیتان در پارک ملی یوسیمیتی واقع در ایالت کالیفرنیا است. این محل در سمت شمال دره یوسیمیتی واقع شده است. ارتفاع سطح دیواره در حدود ۹۰۰ متر بوده و دیواره یکپارچه از سنگ خارا تشکیل شده است که از این نظر برای سنگ ‌نوردی نیز مناسب می‌ باشد. دلیل چنین نام گذاری ترجمه آزادی از کلمه صخره در زبات سرخپوستان محلی است. ال کاپیتان دارای دو سمت متفاوت برای سنگ ‌نوردی است. سمت جنوب غربی و سمت جنوب شرقی. در میان این دو یک دماغه بزرگ قرار دارد که بر روی آن مشهور ترین مسیر صعود دیواره پیاده شده است.

ال کاپیتان در آمریکا

صخره های بوندا در استرالیا | Bunda Cliffs, Australia

صخره های بوندا در حدود ۱۲۵ مایل در امتداد بزرگراه استرالیا کشیده می شوند، مجموعه ای از صخره های درخشان دریایی هستند که تقریبا نزدیک به ۴۰۰ فوت ارتفاع دارند که نشانگر این است که سنگ آهک وسیعی از خشکی دلف Nullarbor به اقیانوس می رسد. مرتفع و وحشی، صخره های بوندا از طولانی ترین طول نواحی بی نظیر صخره و نقطه تماشای نهنگ در بین ماه های ژوئن و اکتبر هستند.

صخره های بوندا استرالیا

آمفی تئاتر در آفریقای جنوبی | The Amphitheatre, South Africa

آمفی تئاتر یک دیوار سنگی با ارتفاعی  نزدیک به ۱۲۲۰  متر است که بیش از ۵ کیلومتر طول دارد، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در کشور است  و یکی از باشکوه ترین صخره های جهان است که در پارک ملی سلطنتی ناتال واقع شده است. این کوه های بسیار زیبا و دیدنی یکی از مسیرهای کوه نوردی و صخره نوردی هستند به قله های Mount-Aux-Sources هستند که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. یک مسیر طبیعت گردی دیگر نیز در مین این کوه ها قرار دارد که از طریق آن کوهنوردان می توانند به آبشار توگلا (Tugela) دومین آبشار مرتفع جهان دسترسی داشته باشند. علاوه بر آن این آبشار بلندترین آبشار در نواحی آفریقا نیز می باشد.

نقطه انتهایی دره جای است که اکثر عکس های این کوه در آن گرفته شده و فاصله آن تا مرتفع ترین  نقطه از کوه های آمفی تئاتر ۱۸۳۰ متر است.