باغ تویلری | The Tuileries در پاریس

گشت و گذار در خیابان های پاریس همیشه رویایی بوده است. گذر از خیابان های سنگ فرش و پر جنب و جوش حال و هوای هر عابری را دگرگون گون می کند، در این میان سپری کردن ساعتی در میان باغ های سرسبز و پر از مجسمه ها و دیدنی های مختلف می تواند بر لذت سفر به پاریس بیفزاید. باغ تویلری قدمتی دیرینه دارد و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است و سرگذشتی پر حادثه داشته است. باغ تویلری در پاریس , The Tuileries

با شیدا گشت همراه شوید تا در گذشته های دور و دراز باغ گردش کنیم.

باغ کاترین دو مدیچی

در سال ۱۵۵۹ هنری دوم فوت کرد و همسرش ملکه کاترین دومدیچی تصمیم گرفت کاخ تویلری را در شرق پاریس احداث کند. در این امر پادشاه جدید فرانسیس دوم و خاندان سلطنتی نیز از او حمایت کردند. در سال ۱۵۶۴ او دستور ساخت کاخ را در پشت دیوارهای چارلز پنجم در نزدیکی موزه لوور را داد. زمینی که او به ساخت کاخ اختصاص داد از قرن ۱۳ تا آن زمان راسته کاشی سازارن بود و به آن تویلری می گفتند. (tuile در زبان فرانسوی به معنی کاشی است.)

کاترین تصمیم گرفت از معمار و طراح باغ اهل فلورانس  Bernard de Carnesse دعوت کند تا باغ را به سبک ایتالیایی دوران رنسانس طراحی کند. در باغ فواره های زیبا، یک ماز پرپیچ و خم، یک غار و تزئینات با تصاویر فانتزی از گیاهان و حیوانات قرار داده شده که طراح آن ها Bernard Palissy بود.

باغ کاترین دو مدیچی، باغی خصوصی بود که ۵۰۰ متر طول و ۳۰۰ متر عرض داشت و در مجاورات کاخ باشکوه او ساخته شده بود. در آن زمان باغ تویلری زیباترین و بزرگ ترین باغ شهر فرانسه بود. کاترین در فستیوال های سلطنتی از آن استفاده می کرد. مراسم مهمی مانند، خوش آمد گویی و ادای احترام به سفیران ملکه الیزابت اول از انگلستان و مراسم ازدواج دخترش با هنری چهارم که بعدها پادشاه فرانسه شد در آن برگزار شد.

باغ هنری چهارم

هنری سو ناچار شد از پاریس فرار کند و باغ تویلری رو به نابودی رفت. هنری چهارم به باغ جانی دوباره بخشید. در طول باغ یک پیاده رو سرپوشیده ساخت و در کوچه ای موازی با باغ درختان توت کاشت. او امید داشت که بتواند در آن ها کرم ابریشم پرورش دهد و صنعت ابریشم را در فرانسه به راه اندازد. او همچنین یک دریاچه تزئینی  مصنوعی مستطیلی شکل با ابعاد ۶۵ متر در ۴۵ متر ساخت. و یک فواره آب که توسط پمپ گردش می کرد نیز در آن قرار داده شد. این امور در سال ۱۶۰۸ انجام شد. به خاطر ساخت و سازهای مداوم او هیچ وقت فرصت زندگی کردن در باغ تویلری را نیافت و تنها برای ورزش کردن و استراحت از آن استفاده می کرد.

باغ لوئی سیزدهم

در سال ۱۶۱۰ لوئی سیزدهم پس از مرگ پدرش به سلطنت رسید. در آن هنگام او تنها ۹ سال سن داشت و باغ به بهشت رویایی او برای بازی و شکار تبدیل شد، او همواره نمایشگاهی از حیوانات را در باغ نگهداری می کرد. در شمال باغ مدرسه اسب سواری، اصطبل و محیطی سرپوشیده برای سواری احداث شد. در غیاب پادشاه و اطرافیانش، باغ تویلری در اختیار ثروتمندان و اشراف زادگان شهر قرار می گرفت.

لوئی چهاردهم و آندره لونوتر

آندره لونوتر طراح مشهور باغ بود و باغ کاخ ورسای را نیز او طراحی کرد. در زمان لویی چهاردهم کاخ ورسای در حال ساخت بود و او در آن هنگام در باغ تویلری اقامت داشت. پس از تکمیل کاخ ورسای او به آن کاخ رفت و کاخ و باغ تویلری عملا متروکه شدند. هر از گاهی برای برگزاری تئاتر و تجمعات مردم شهر از آن استفاده می شد.

لوئی شانزدهم

انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ اتفاق افتاد و خاندان سلطنتی از کاخ ورسای رانده و مجبور به اقامت در باغ تویلری شدند. در هنگام اقامت آن ها در بازداشت خانگی بودند و پس از دو سال تصمیم به فرار از آن گرفتند. اما دستگیر شدند و مجددا به باغ آورده شدند. یک سال بعد کاخ مورد هجوم انبوه مردم خشمگینی قرار گرفت که گارد محافظ را قتل عام کردند اما موفق به کشتن خاندان سلطنتی نشدند چرا که آن ها در این میان فرار کردند.

سپس کاخ به ناپلئون بناپارت رسید و اقامت گاه اصلی امپراطور شد. پس از آن ناپلئون سوم مرکز اصلی حکومت را از کاخ الیزه به کاخ تویلری منتقل کرد.  پس از کشته شدن او در جنگ کمون پاریس، سال ۱۸۷۱ هنگام حکومت کمون پاریس کاخ را که نمادی از حکومت سلطنتی بود به آتش کشیده و تنها خرابه ای از آن بر جای ماند.

باغ امروز

در طول حکومت ناپلئون سوم دو ساختمان یکسان به منظور جشن گرفتن جیو د پووم ​​(تنیس واقعی) و یک اتاق زیر شیروانی ساخته شدند. امروز، ساختمان تنیس واقعی تبدیل به موزه هنرهای معاصر، (گالری ملی Jeu de Paume)، و اتاق زیر شیروانی در حال حاضر موزه هنرهای مدرن (موزه)    Orangerie می باشد.

باغ امروز مملو از گل های رنگارنگ وو درختان قدیمی است. درون آن صندلی های زیبا و راحتی قرار داده شده تا کسانی که در حال قدم زدن در پارک هستند در صورتی که خسته شدند به راحتی بتوانند در کنار حوضچه های آب بنشینند و از هوا و منظره دلپذیر پارک لذت ببرند.

باغ همچنین علاوه بر گل های زیبا دارای مجسمه های بسیاری از آثار آریستید مایلول (Aristide Maillol)، یکی از معروف ترین مجسمه سازان قرن بیستم و مجسمه های حیوانات  ساخته شده توسط Auguste Cain می باشد. از سال ۱۹۹۸، این مجسمه های جدید از هنرمندان معاصرمانند Rodin، Henry Moore، Roy Lichtenstein و بسیاری دیگر به باغ تویلری آورده شده است. همچنین برپایی نمایشگاه های موقت به بخش جدایی ناپذیر از زندگی باغ تبدیل شده و مرتب در آن برگزار می شود.

همچنین علاقه مندان به تاریخ می توانند بازمانده های کاخ تویلری را که در گوشه ای از باغ جا خوش کرده تماشا کنند. هر سال شهربازی سالانه در باغ به راه می افتد و از ماه ژوئن تا اوت ادامه می یابد. این شهربازی سیار، بازی‌ های مختلفی از جمله سرسره‌ آبی، چرخ و فلک، ترن هوایی غیره را شامل می شود و تقریبا تمام گروه های سنی از بازی کردن و تماشای آن لذت می برند.

ورودی باغ برای عموم مردم رایگان می باشد.

در باغ تجهیزات مناسب برای عبور ویلچر، نابینایان و ناشنوایان قرار دارد.

تمام طول سال امکان بازدید از آن وجود دارد.