۹ تالاب برتر برای تماشای حیات وحش در دنیا

تالاب ها یکی از مهم ترین اکوسیستم های متنوع زیستی بر روی کره زمین هستند. آن ها علاوه بر اینکه پناهگاهی برای طیف وسیعی از حیوانات و گیاهان هستند، غذای مورد نیاز تقریبا نیمی از جمعیت جهان (مانند برنج) را هم تامین می کنند و به عنوان عاملی برای برقراری تعادل در آب و هوای مناطق مختلف جهان عمل می کنند. طی قرن گذشته، به دلیل زهکشی و تامین زمین لازم برای ساخت و ساز و کشاورزی، حدود نیمی از تالاب های جهان از بین رفته اند. ماهیگیری غیر مجاز، شکار و آلودگی های ناشی از افزایش جمعیت هم تهدیدی جدی برای حیات بر روی این کره خاکی هستند. گردشگران می توانند با رفتار مسئولانه خود در قبال این تالاب ها، در حفاظت از آن ها نقش مهمی داشته باشند. اورگلیدز آمریکا , تالاب پانتانال برزیل , تالاب حیات وحش , حیات وحش , تماشای حیات وحش

با شیداگشت همراه شوید تا با ۹ تالاب برتر دنیا برای تماشای حیات وحش آشنا شوید.

تالاب پانتانال، برزیل | The Pantanal, Brazil

تالاب پانتانال، برزیل | The Pantanal, Brazil

بزرگترین تالاب جهان، بیش از ۷۰۰۰۰ مایل مربع وسعت دارد و بیشتر آن در ایالت ماتو گروسو دو سول (Mato Grosso do Sul) برزیل قرار گرفته است و بخش هایی از آن در بولیوی و پاراگوئه هستند. اینجا مجموعه ایست بی نظیر متشکل از دریاچه، رودخانه، مرداب و جنگل که گیاهان و جانوران زیادی در آن ها زندگی می کنند. جانورانی همچون یوزپلنگ نادر و گریزپا، صدف های غول پیکر، گوزن و طوطی دم بلند آمریکای جنوبی. پانتانال یکی از با اهمیت ترین تالاب های دنیاست، اگر چه کمتر از دو درصد آن به طور رسمی محافظت می شود و ما بقی آن زمین هاییست که مالک دارند. احداث اکولوژهای کایمن (caiman) اولین عملیات اکوتورسیم در جنوب پانتانال بود. برنامه های زیادی برای محافظت از یوزپلنگ های این منطقه اجرا می شود.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه: فصل گرما بهترین فصل برای سفر به این منطقه است. یعنی ماه های فروردین تا شهریور. در فصول سرد، احتمال مسدود شدن راه های این منطقه وجود دارد.

اورگلیدز، آمریکا | Everglades, USA
اورگلیدز، آمریکا | Everglades, USA

اورگلیدز، آمریکا | Everglades, USA

پارک ملی اورگلیدز که در جنوب غربی فلوریدا قرار گرفته است، ۲۴۰۰ مایل مربع وسعت دارد. اکثر قسمت های این پارک فقط توسط قایق قابل دسترسی هستند و شما می توانید قایق های این منطقه را از قبل رزرو کنید. تورهای حرفه ای به این منطقه توسط قایقرانان حرفه ای، به مدت یک هفته برگزار می شود. همچنین فعالیت هایی مثل کوه نوردی و تورهای دوچرخه سواری هم در این منطقه رونق دارد.

اگر قصد پیاده روی دارید هم راهنمایانی وجود دارند که شما را با پای پیاده به نزدیکی پرندگان وحشی، محل زندگی لاک پشت ها و حتی تمساح ها می برند. محل هایی مخصوص برای کمپ کردن هم در جای جای این پارک ملی وجود دارد.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه: فصول گرم سال بهترین فصل سفر به این پارک هستند زیرا که بارندگی کمتری رخ می دهد.

کامارگو، فرانسه | The Camargue, France

کامارگو، فرانسه | The Camargue, France

در سواحل بکر جنوب شرقی فرانسه، بین Languedoc-Roussillon و Provence و جایی که رودخانه رون (Rhone) به دریا می ریزد، منطقه کامارگو با وسعت ۳۶۰ مایل مربع و از بخش هایی مثل دریاچه های نمک، باطلاق ها و البته حیات وحش غنی تشکیل شده است. این مکان محل سکونت فلامینگوهای صورتی است و به خاطر وجود دو نژاد منحصر به فرد از حیوانات، مشهور شده است: گاوهای کامارگو و اسب های سفید نیمه وحشی که هزاران سال است که در این تالاب زندگی می کنند. بخش شمالی پارک، بهترین مکان برای یافتن فلامینگو، حواصیل و مرغ های ماهی خوار است.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه : پاییز و بهار، یعنی زمانی که هزاران گونه از حیوانات مهاجر به این مکان می آیند.

دلتای اکاوانگو، بوتسوانا | Okavango Delta, Botswana

دلتای اکاوانگو، بوتسوانا | Okavango Delta, Botswana

یکی از بزرگترین دلتاهای داخلی دنیا، دلتای اکاوانگو است که از مناطق غربی آنگولا آغاز می شود و به بوتسوانا ختم می شود. جایی که هزاران کانال آبی و جزایر مرجانی در وسعتی بالغ بر ۲۲ مایل مربع دور هم جمع شده اند. این دلتا، محل تجمع طیف گسترده ای از حیوانات از جمله شیرها و فیل ها می باشد. یکی از بهترین راه ها برای تماشای این حیوانات، اجاره یک قایق یا رزرو یک تور سافاری به این منطقه است.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه: بین ماه های خرداد تا مهر

تالاب والتانستو، انگلستان | Walthamstow Wetlands, UK

تالاب والتانستو، انگلستان | Walthamstow Wetlands, UK

این تالاب، بزرگترین تالاب شهری اروپاست که فقط ۱۵ دقیقه از مرکز لندن فاصله دارد. بعد از یک پروژه ۱۰ میلیون پوندی، درب های تالاب والتانستو برای اولین بار در ۱۵۰ سال گذشته در سال ۲۰۱۷ به روی عموم گشوده شد. این مکان پناهگاهیست برای طیف وسیعی از پرندگان مهاجر. این سایت دارای ۱۳ کیلومتر راه مخصوص پیاده روی و دوچرخه سواری است که هر ساله هزاران گردشگر را به سمت خود جذب می کند.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه : هر موقع از سال و هر روز هفته. و البته بازدید از این مکان هم رایگان است!

کاکادو، استرالیا | Kakadu, Australia

کاکادو، استرالیا | Kakadu, Australia

یکی از مشهور ترین نمادهای پارک ملی کاکادو در شمال استرالیا، آبشار زرد آن است. این تالاب یکی از بهترین مکان ها برای مشاهده حیات وحش کشور استرالیا می باشد.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه : فصول گرم سال بهترین زمان سفر به این منطقه هستند.

دلتای دانوب، رومانی | Danube Delta, Romania

دلتای دانوب، رومانی | Danube Delta, Romania

دومین دلتای بزرگ اروپا که توسط رودخانه پر آب دانوب ایجاد شده و به وسعت ۱۸۰۰ مایل از جنگل های سیاه آلمان تا رومانی و دریای سیاه گسترده شده است. در این دلتا حدود ۳۰۰ گونه پرنده بومی و مهاجر همچون پلیکان سفید، و ماهی قزل آلای قرمز یافت می شوند. بهترین راه برای سفر به این منطقه رزرو یک تور سازمان یافته یا کرایه یک قایق است. برای اقامتتان، هم می توانید کمپ بزنید و هم در شهر Tulcea رومانی اقامت کنید.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه: به دلیل گرمای هوا در فصل تابستان، بهار و پاییز بهترین فصول برای بازدید از این مناطق اند.

تالاب بانگ ولو، زامبیا | Bangweulu Wetlands, Zambia

تالاب بانگ ولو، زامبیا | Bangweulu Wetlands, Zambia

بدون شک این مکان بهشت پرنده نگری دنیاست. بیش از ۴۳۰ گونه از پرنده های منحصر به فرد، این مکان را برای سکونت انتخاب کرده اند. هر ساله طبیعت گردهای بسیاری برای بازدید از این پرندگان به این مکان سفر می کنند. رصد ستارگان در آسمان شب هم از جمله فعالیت های رایج در این منطقه است.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه : بهترین زمان برای تماشای پرندگان این منطقه، بین ماه های اسفند تا خرداد است.

حوضچه های کرالا هندوستان

حوضچه های کرالا، هندوستان | Kerala backwaters, India

در کنار جزایر مالابار در هندوستان، حوضچه های آبریز کرالا که شامل مجموعه ای از دریاچه ها و تالاب هاست و توسط ۴۰ رودخانه تغذیه می شود، به وسعت ۹۰۰ کیلومتر گسترده شده است. این مکان یک زیستگاه طبیعی برای حیات گونه های مختلفی از حیوانات نظیر خرچنگ ها، قورباغه ها و پرندگان است. بخش وسیعی از برنج هندوستان از این مکان تهیه می شود.

حوضچه های کرالا هندوستان

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه : فصول خنک سال. بین ماه های آذر تا اسفند.