تپه های اسپرو |  Sparrow Hills در مسکو

پارک ها برای شهری مثل مسکو مثل ریه هایی برای تنفس هستند، جایی که می توانید از هیاهوی شهری و شلوغی خیابان ها فاصله بگیرید و چند دقیقه ای را در میان آرامش طبیعت بگذرانید. مسکو یکی از سرسبزترین شهرهای دنیاست و در محدوده ی شهری آن بیش از ۱۰۰ پارک هست. اما شاید یکی از جذاب ترین پارک های این شهر تپه های اسپرو باشد، پارکی خوش آب و هوا و خوش منظره با جاذبه های تاریخی و البته چشم اندازهای تماشایی از شهر. تپه های اسپرو در مسکو , تپه های اسپرو مسکو , Sparrow Hills

در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید تا از تپه های اسپرو بیشتر بدانید.

تپه های اسپرو (Sparrow Hills) تپه ای در کنار رود موسکوا ست که به چشم اندازهای تماشایی اش معروف است، تپه ای با سه دامنه ساده که با ۲۰۰ متر ارتفاع یکی از مرتفع ترین نقاط مسکو را شکل داده است. بر روی این تپه سکویی هست که از سطح رودخانه ۸۵ متر ارتفاع دارد و با رفتن به آنجا چشم انداز جذابی از شهر را می بینید.

این تپه آنقدر زیباست که همیشه الهام بخش شاعران و نویسندگان زیادی بوده و و باعث خلق آثار هنری زیادی شده است. در قدیم که هنوز سکویی در این تپه وجود نداشت گردشگران از آن بالا می رفتند تا به غیر از لذت بردن از چشم اندازهای اطراف، آخرین نقطه ی مقصد خود یعنی مسکو را ببینند. تپه های اسپرو یکی از زیباترین و اسرارآمیزترین مکان های مسکوست و بسیاری از گردشگران در سفر به مسکو حتما سری به آن می زنند تا روی دیگر شهر مسکو را تماشا کنند.

این تپه یکی از معروف ترین پارک های مسکوست و به هفت تپه ی مسکو معروف است، تپه ای سرسبز در کنار رودخانه با سکوی تماشا و پیاده روهای خوش منظره که رویایی ترین چشم اندازهای شهر را به شما هدیه می دهد. هیچ کلمه و یا تصویری نمی تواند این منظره باشکوه و جذاب را توصیف کند. بیشتر ما مسکو را به موزه ها و کلیساهایش می شناسیم پس در شهری فرهنگی مثل مسکو دیدن چشم اندازهایی تا این حد خیره کننده مطمئنا نفس ها را در سینه حبس می کند.

تپه اسپرو در سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۹۱ به پارک لنین معروف بود اما نامش در دهه ۱۹۹۰ به اسپرو تغییر پیدا کرد. دلیل اینکه به این تپه ها اسپرو می گویند وجود روستایی به همین نام در نزدیکی این تپه است. با ایستادن بر روی سکوی تپه تقریبا همه ی بخش های مرکزی مسکو را تماشا می کنید: آسمان خراش های هفت خواهر، کلیسای کرملین، ورزشگاه لوژنیکی و … .

این تپه نه فقط گردشگران بلکه معماران مسکو را هم به خود جذب می کند تا ساختمان های شهر را از نمای دیگری نگاه کنند. در این چشم اندازها نه تنها ساختمان های بلند روسی بلکه خانه های معروف روسیه را هم می بینید، ساختمت هایی که به باکس معروفند. در ابتدا قرار بود که کلیسای جامع کریست بر روی این تپه ساخته شود اما بعدها در قرن ۲۰ دانشگاه دولتی مسکو در این محل ساخته شد. این دانشگاه در بالای تپه بسیار تماشایی به نظر می رسد و به خاطر موقعیت خاصش از دور دیده می شود. چشم اندازهای این تپه نه فقط در روز بلکه در شب وقتی مسکو غرق نور و چراغانی ست هم دیدنی ست.

درست در جلوی این پارک مجموعه المپیک لوژنیکی را می بینید، بزرگ ترین مجموعه ورزشی روسیه و اروپا که استادیوم جذابی هم دارد که نه فقط میزبان مسابقات ورزشی ست بلکه در آن دیگر فعالیت های فرهنگی و موسیقی هم برگزار می شود. در سال ۱۹۸۰ این استادیوم میزبان المپیک تابستانی بود و حالا طرفداران فوتبال هیجان زده منتظر مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ هستند.

از مهمترین بناهای روی این تپه دانشگاه دولی مسکو و کلیسای ترینیتی است :

دانشگاه دولتی مسکو | The Moscow State University building

در بالای این تپه و در میان چشم اندازها، دانشگاه دولتی مسکو توجهتان را جلب می کند. ساختمانی که آنقدر محکم ساخته شده که می گویند حتی در برابر حملات اتمی هم جان سالم به در می برد. حتما برایتان جالب است که بدانید این دانشگاه زمانی بلندترین ساختمان اروپا به شمار می رفت.

کلیسای ترینتی | Trinity Church

این کلیسا بر روی تپه های اسپرو تاریخی بلند و جذاب دارد که یکی از آن ها جان سالم به در بردن از جنگ های سال ۱۸۱۲ است. با بالا رفتن از این تپه نه تنها ساعاتی را در کنار طبیعت می گذرانید بلکه از جاذبه ای تاریخی مثل کلیسای ترینتی هم دیدن می کنید.

چگونه به تپه های اسپرو برویم؟

رفت و آمد به این تپه آسان است چون در نزدیکی مترو قرار دارد و به راحتی می توانید با مترو به آنجا بروید. نزدیک ترین ایستگاه مترو به این تپه ایستگاه Vorobyovy Gory است که در پل مترو قرار دارد. وقتی از مترو پیاده شوید باید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید تا به روی تپه برسید. برای رسیدن به این تپه می توانید از تاکسی هم استفاده کنید و یا با تورهای گردشگری همراه شوید، تورهایی که نه فقط این تپه بلکه دیگر جاذبه های شهر را هم به شما نشان می دهند. ورود به این پارک و استفاده از سکوی تماشای آن رایگان است. در گوشه و کنار این تپه فروشندگان زیادی را می بینید که به فروش سوغاتی های روسیه مشغولند اما از آن جایی که این تپه جاذبه ی گردشگری ست سعی کنید در این محل اصلا سوغاتی نخرید چون با وجود گردشگران، قیمت سوغاتی ها خیلی بالاست.