خانه رودخانه درینا در صربستان | The House Of Drina River

رودخانه درینا در صربستان بدون شک یکی از زیباترین رودخانه های دنیاست حالا فکرش را بکنید که روی صخره ای در وسط این رودخانه خانه ای چوبی باشد! خانه ای کوچک که توانسته بعد از ده ها سال همچنان تعادل خود را روی این صخره حفظ کند و حتی یکی از عجایب صربستان باشد. این خانه که اسم مشخصی ندارد و به خانه رودخانه درینا (The House Of Drina River) معروف است جذابیت چشم اندازهای این رودخانه را دوچندان کرده و در سال های اخیر اینجا را به مکانی گردشگری تبدیل کرده است.

اگر می خواهید درباره خانه رودخانه درینا بیشتر بدانید در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید.

خانه رودخانه درینا در صربستان مسافران کنجکاو زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. چند سال پیش بود که عکس این خانه منتشر شد و آن را به حدی معروف کرد که امروز گردشگران زیادی آن دیدن می کنند. این خانه کوچک روی صخره ای در وسط رودخانه درینا در نزدیکی شهر باجینا باستا (Bajina Basta) قراردارد، شهری که در دره رودخانه درینا در حاشیه شرقی پارک ملی تارا جای گرفته است.

سالیان زیادی بود که فقط مردم شهر باجینا باستا این خانه را می شناختند اما یک روز پای یک عکاس مجارستانی به این محل کشیده شد. او که با دیدن این خانه حسابی ذوق زده شده بود چنان مجذوب زیبایی این خانه شد که تصمیم گرفت ده ها عکس از آن بیندازد و منتشر کند تا مردم دنیا و گردشگران با این خانه آشنا شوند. این عکس ها خیلی زود به یکی از پربازدیدترین عکس های اینترنت تبدیل شد. شاید فکر کنید این خانه به تازگی درست شده است اما نزدیک نیم قرن از ساختش می گذرد و با این که در سال های اخیر معروف شده اما بیش از ۴۰ سال است که در وسط رودخانه درینا قرار دارد.

این خانه توانسته سالیان طولانی در مقابل آب و هوای غیر قابل پیش بینی صربستان جان سالم به در ببرد و تبدیل به جاذبه ای دیدنی برای توریست های خوش شانس شود. اما فکر می کنید این خانه عجیب چجوری درست شده است؟ داستان ساخته شدن این خانه جالب و شنیدنی است. در سال ۱۹۶۸ تعدادی پسر جوان که به دنبال جایی ساکت و آرام برای استفاده از نور خورشید بودند با دیدن صخره ای روی رودخانه اینجا را جای مناسبی برای نشستن و استراحت دیدند.

از آنجایی که صخره جای راحتی برای استراحت نبود تصمیم گرفتند یک سکوی چوبی روی آن درست کنند برای همین یک تکه چوب از کلبه ای ویرانه که در نزدیکی رودخانه بود به این محل آوردند. آن ها کم کم تصمیم گرفتند تا برای راحتی بیشتر به ساخت خانه ای چوبی فکر کنند پس بر روی آن سکو سقف و دیواره ساختند و این خانه را شکل دادند. برای حمل چوب ها و مصالح مورد نیاز ساخت خانه هم از قایق استفاده شد.

شاید تعجب کنید که این خانه چطور این همه سال دوام آورده و سالم مانده است اما باید بگوییم که بارها سیل این خانه را از بین برده اما هر بار محلی ها آن را از اول ساخته اند. با اینکه این خانه در جای دورافتاده نیست و از کنار ساحل هم به راحتی دیده می شود اما خانه ای شخصی است و به کسی فروخته و یا اجاره داده نمی شود برای همین معمولا گردشگران به داخل آن نمی روند و فقط آن را از کنار رودخانه تماشا می کنند و یا با قایق به نزدیکی اش می روند.

این خانه معروف برای بیش از ۴۰ سال بر روی این صخره تعادلش را حفظ و همه کسانی که به بازدیدش می روند را متعجب کرده است. در زمان تعطیلات،  رودخانه ی اطراف این خانه پر از گردشگرانی می شود که در گروه های ۵ تا ۶ نفری سوار ده ها قایق شده اند و اینجا را که زمانی خلوت و بی سرو صدا بود پر از هیاهو کرده اند.  اگر برای تماشای این خانه راهی حومه شهر باجینا باستا شدید شانس این را دارید که نگاهی هم به پارک ملی تارا بیندازید، پارکی که از سال ۲۰۰۲ تا به حال تحت حافظت سازمان یونسکو قرار گرفته است.

این پارک یک پناهگاه کوهستانی است که به جنگل های انبوه، صخره های پرشیب سنگ آهکی و صخره های عمیق معروف است. رودخانه درینا که گاهی به آن رود زندگی هم می گویند حتی در دوره ای که هنوز اینترنت وجود نداشت به شهرت جهانی رسیده بود و این محبوبیت را مدیون «ایوو آندریک» نویسنده برنده جایزه نوبل بود که در کار معروفش آن را به دنیا معرفی کرد .

امروز این خانه چوبی تبدیل به نماد منطقه تماشایی باستا شده و حتی به عنوان یکی از هفت عجایب صربستان هم شناخته می شود. شاید تا به حال خانه های کوچک زیادی در گوشه و کنار دنیا دیده باشید اما داستان جذابی که درباره این خانه هست بازدید از آن را رویای خیلی از گردشگران دنیا کرده است.