خانه هانگ نگا | Hang Nga Crazy House

آیا تا به حال شده که بخواهید جایی اقامت داشته باشید که همه‌ی جزئیاتش متفاوت باشد؟ آیا شده که بخواهید کمی از حالت عادی جهان خارج شوید و اصول و قواعدی که در همه جا حکم فرماست را بشکنید؟ اگر این فکرها به سرتان زده و از این نوع ایده ها خوشتان می آید. مهمانخانه دیوانه ویتنام , Hang Nga Crazy Hous , خانه هانگ نگا

در این متن از شیدا گشت یکی از عجیب‌ترین مهمانخانه های جهان را مشاهده خواهید کرد. خانه هانگ نگا یک اقامتگاه بسیار عجیب و غریب در ویتنام است که از نمای بیرونی گرفته تا نمای داخلی آن، قواعد یک خانه استاندارد را شکسته و به یک اثر سورئال تبدیل گشته است. با ادامه متن همراه باشید تا در مورد این خانه بیشتر بدانیم.

خانه هانگ نگا، یک اثر سورئال زنده

زمانی که سبک سورئال وارد هنر شد، بسیاری از آثار هنرمندان مانند نقاشان به این سبک، تغییر جهت دادند و با پیدایش این سبک در هنر معماری، مهندسان معمار جهان شروع به ساخت خانه هایی کردند که به سبک سورئال ساخته می شدند. خانه هانگ نگا هم یکی از آن خانه هایی است که به این سبک طراحی شده است. این مهمانخانه که به خانه دیوانه مشهور است، یک اقامتگاه جالب و هیجان انگیز است که هنر زیبای سورئالیسم در آن پیداست. شما می توانید در تمام این خانه، جزئیات این سبک را مشاهده نمایید.

در این مهمانخانه، اتاق های مجسمه کاری شده وجود دارد که توسط پل های بسیار باریک به بیرون و به یک محلی شبیه به گلخانه متصل می شوند. این گلخانه که به صورت آبشاری درست شده است، اشکالی دارد که شبیه به لاوای کوه های آتشفانی با رنگ های جیغ و عجیب و غریب است. پنجره های این خانه شبیه به تارهای عنکبوت است و همه چیز به گونه ای درست شده که به شما حس طبیعت و ارگانیک بودن بدهد. علاوه بر این ها میله های دستی موجود در خانه هانگ نگا شبیه به درختان تاک جنگلی است.

ایده اولیه این بنا توسط مالک آن یعنی خانم دانگ ویت نگا (Mrs Dang Viet Nga) آغاز شد. او که در ویتنام به هانگ نگا معروف است، دکترای معماری از دانشگاه مسکو دارد و خانه های زیادی در شهر دالات ویتنام ساخته است که بسیاری از آن ها معروف هستند.

معمار هانگ نگا، این پروژه را به این دلیل شروع کرد که اعتقاد داشت مردم باید بیشتر با طبیعت ارتباط برقرار کنند و فاکتورهایی نظیر درخت باید در معماری روزمره به کار گرفته شود. با اینکه مدیران شهری این خانه را نمی پسندیدند و در ابتدا اجازه ساخت او را نمی دادند، اما با کنار گذاشتن مشکلات فراوان، هانگ نگا توانست آن ها را مجاب کند که این خانه بسیار معروف و محبوب خواهد شد.

طراحی خانه هانگ نگا

همانطور که گفته شد، مهمانخانه هانگ نگا توسط معمار ویتنامی دانگ ویت نگا ساخته شد و از سال ۱۹۹۰ برای بازدید و اقامت مردم باز گشت. او گفته است که طراحی این خانه از طبیعت اطراف دالات و همچنین کارهای معمار کاتالانی به نام آنتونی گائودی برگرفته شده است. ساختمان به طور کلی شبیه به یک درخت است که فاکتورهای طبیعی گوناگونی در آن به کار گرفته شده تا مردم با آن ارتباط برقرار کنند.

معماری

نگا، برای نقشه اولیه این طرح، به جای استفاده از طرح های معماری استاندارد، به نقاشی پرداخت و هنرمندان محلی آماتور را برای تبدیل آن نقاشی ها به عناصر ساختاری استخدام کرد. زوایای صاف اندکی در سراسر ساختمان وجود دارد که به جای آن، این بنا دارای یک ساختار پیچیده است که طبیعت کره زمین را در خود جای داده است. علاوه بر ساختار کلی ساختمان، به هر جزئی که بنگرید تمام عناصر طبیعت را خواهید دید.

نمای خارجی این مهمانخانه، یک ۵ طبقه را نشان می دهد و در آن پنجره هایی مشاهده خواهید کرد که اصلا شبیه به پنجره های معمولی نیستند و ساختاری غیر عادی دارند. علاوه بر اینها، ساختارهای شاخه ای را می بینید که تا سقف رشد کرده و انگار به سمت آسمان می روند.

افرادی که از این مهمانخانه بازدید کرده اند، آن را یک «خانه افسانه ای» خوانده اند که انگار چیزی میان کارهای نقاش معروف سورئال، سالوادور دالی و کارهای والت دیزنی است. برخی از گردشگران نمای آن را رویایی می دانند و می گویند که این قبیل معماری ها باید در سراسر جهان باشد. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که این ساختمان به قوی شدن قوه تخیل انسان کمک می کند.

نمای داخلی

خانه هانگ نگا دارای ۱۰ اتاق موضوع‌دار است که هر کدام یک حیوان را به عنوان تم در خود دارند؛ برای مثال اتاق ببر، اتاق عقاب، اتاق مورجه و اتاق کانگورو. همه این اتاق ها با حیوان مربوط به خود ارتباط دارند و تمام دکور و لوازم داخل آن ها، مرتبط با همان حیوان است. مثلا دیوارهای اتاق ببر، یک ببر بزرگ را با چشمان درخشان نشان می دهد، اتاق کانگورو یک مجسمه کانگورو دارد که در کیسه خود، شومینه ای جای داده است و داخا اتاق عقاب یک تخم عقاب بسیار بزرگ است.

بسیاری از اتاق ها دارای سطح بالایی از نمادگرایی هستند که موضوع حیوانی به یک ملیت خاص مرتبط است. به عنوان مثال نگا، اتاق ببر را با “نقاط قوت چین” توصیف می کند و اتاق مورچه به عنوان نماینده “یک ویتنامی سختکوش” شناخته می شود.

تمام مبلمان و لوازم داخل اتاق ها، کار دست است و حتی برخی از آن ها، داخل همان اتاق ساخته شده تا دقیقا اندازه و متناسب با فضای غیر استاندارد و غیر هندسی اتاق ها باشد. دکوراسیون سنگی داخل اتاق ها حیوان هایی مانند خرس، ببر، زرافه، قورباغه، عنکبوت و مورچه است که در کنار آن ها، عناصر طبیعی شبیه به قارچ و تارهای عنکبوت درست شده است. حتی راهروها و پله هایی که در اینجا مشاهده می کنید، به گونه ای طراحی شده اند که شبیه به غار و تونل های طبیعی باشند.

یک نکته برای آن هایی که با کودک خود می خواهند از خانه هانگ نگا بازدید کنند :

خانه هانگ نگا را می توان یک هزارتوی عجیب و غریب دانست که دارای پلکانی است که میله های کوتاه دارند و نردبان های شیب داری که در داخل آن مشاهده می کنید، اصلا برای استفاده کودکان مناسب نیست.