دره ساماریا | Gorge of Samaria در یونان

یونان یکی از پربازدیدترین جاذبه های دنیاست، کشوری با بیش از ۶۰ جزیره ی مسکونی، بناهای تاریخی، سواحل مناسب و رشته کوه های سربفلک کشیده که تنوع جذابی را برای گردشگران به وجود آورده است. دره ساماریا , Gorge of Samaria , ساماریا

می خواهیم به سراغ بزرگ ترین و پرجمعیت ترین جزیره این کشور یعنی کرت (crete Island)  برویم، در اینجا دره ای جذاب به اسم دره ساماریا هست که طبیعت گردان زیادی عاشق پیاده روی در مسیرهای تماشایی اش هستند.

در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید تا درباره دره ساماریا در یونان بیشتر بدانید.

درباره دره ساماریا

دره ساماریا (gorge of Samaria) در غرب جزیره کرت در میان پارک ملی ساماریا و کوه های سفید قرار دارد. دره ای جادویی که یکی از بهترین جاذبه های کرت است و گردشگران زیادی دوست دارند که از آن دیدن کنند. اگر گذرتان به جزیره کرت یونان افتاد یک کار از بایدهای سفرتان است: طبیعت گردی در دره ساماریا. این دره ۱۶ کیلومتری یکی از طولانی ترین دره های اروپاست و در تنها پارک ملی جزیره کرت یعنی پارک ملی ساماریا قرار دارد. با رفتن به این دره چشم اندازهای خیره کننده ای انتظارتان را می کشد که مخصوصا در فصل بهار زیبایی دلفریب دارند.

طبیعت گردی در دره ساماریا

طبیعت گردی در این دره در اواسط کوه های سفید و از ارتفاع ۱۲۵۰ متری شروع می شود، از آن بالا دامنه ی کوه هایی را می بینید که همچنان تکه هایی از یخ بر روی آن ها جا خوش کرده است! در این طبیعت گردی یک مسیر پیچاپیچ پر شیب در انتظارتان است که به اعماق دره ختم می شود البته نگران شیب زیاد نباشید چون در قسمت های خطرناک می توانید برای پایین رفتن از نرده های چوبی کناره های مسیر کمک بگیرید. در این مسیر گاهی قاطرهایی را می بینید که برای حمل کسانی که مشکلی برایشان پیش آمده و نمی توانند راه را ادامه دهند در نظر گرفته شده است.

گاهی چشمتان به تابلوهایی می افتد که درباره چیزهایی که در طول مسیر می بینید مثل گل ها و حیوانات توضیح داده اند. خودتان را آماده کنید برای دیدن کل های رنگارنگ، گل هایی مثل بابونه و شقایق که در دشت ها سبز می شوند.

جذابیت های این دره فقط به زیبایی های طبیعی اش نیست بلکه گاهی کلیساهای کوچک و روستاهای متروک سر راهتان سبز می شوند که بهتر است قبل از اینکه به پیاده روی تان ادامه دهید کمی بیشتر به آن ها توجه کنید. اولین کلیسایی که در این مسیر به آن بر می خورید کلیسای سنت نیکولاس است که در نزدیکی دشتی پر از گل های وحشی قرار دارد. در دهه ۱۷۰۰  در این کلیسا قیامی علیه ترک هایی که به دنبال افرادی وارد این دره شده بودند صورت گرفت.

در قرن های گذشته افرادی در این دره ساکن بودند این را می شود از قلعه ها و کلیساها فهمید. به خاطر دیواره های امنی که این دره داشت تا سال ۱۹۶۲ افراد زیادی در دهکده های کوچک آن زندگی می کردند اما بعد از اینکه اینجا پارک ملی شد همه ی آن ها مجبوبر به ترک این محل شدند. ابن دره زیستگاه بزهای وحشی است، حیواناتی که از قرن ها قبل در این دره زندگی می کردند و امروز بزرگ ترین جمعیت پستانداران جزیره کرت را تشکیل می دهند.

بعد از ۱۴ کیلومتر طبیعت گردی به انتهای مسیر می رسید؛ در اینجا یک کافه هست که می توانید مدتی در آن بنشینید و یک لیوان آب پرتغال خنک بنوشید. از اینجا به بعد با طی ۲ کیلومتر به ساحل و شهر آجیا روملی (Agia Roumeli) می رسید. پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه سوار قایق شوید کمی پاهایتان را داخل آب بگذارید تا بعد از این پیاده روی طولانی خستگی مسیر از تنتان در بروید. در این ساحل رستوران های زیادی هست که چشم انداز دریا دارند و غذاهای محلی سرو می کنند.

نکات مهم برای طبیعت گردی در دره ساماریا

برای طبیعت گردی در این دره ۵ تا ۷ ساعت پیاده روی در پیش رو دارید پس با تجهیزات و آمادگی بدنی کافی به آنجا بروید تا از سفرتان لذت ببرید.

مسیر پیاده روی در این دره به خوبی درست شده و از مسیرهای کوهنوردی دیگر جزیره راحت تر است.

در طول مسیر راهنماهای زیادی هستند که در صورتی که کمک بخواهید شما را راهنمایی می کنند. حتی در روستای ساماریا یک کمپ پزشکی هم هست که در صورت بروز مشکل می توانید روی او حساب کنسد.

در طول پیاده روی در این پارک چشمه های زلال زیادی را می بینید که می توانید مدتی در کنار آن ها بنشینید و یا آب خنک بنوشید پس نیازی نیست که آب زیادی با خود به همراه بیاورید.

مطمئنا برای این پیاده روی چند ساعته باید غذای کافی با خود داشته باشید چون در مسیر هیچ جایی برای فروش غذا وجود ندارد.

در ماه های اوج گردشگری تعداد گردشگران پارک به بیش از ۲ هزار نفر می رسد اما این پارک همیشه هم اینقدر شلوغ نیست و در بیشتر روزها چند صد نفر طبیعت گرد دارد.

کی و چگونه به دره ساماریا برویم؟

پارک ملی ساماریا در ماه های سرد سال باز نیست چون جریان زیاد آب، دره را خطرناک و غیر قابل عبور می کند. پارک همیشه معمولا در اول ماه می (اواسط اردیبهشت) باز می شود. با این حال در ماه آوریل (فروردین) هم امکان رسیدن به برخی نواحی دره فراهم است پس با توجه به شرایط آب و هوایی ممکن است بسیار زودتر از ۱ می باز شود. معمولا این پارک در اواخر اکتبر  (اوایل آبان) به روی گردشگردان بسته می شود اما اگر باران های پاییزی مسیرهای پیاده روی را خراب و سنگ ها را ناپایدار کند کمی زودتر بسته می شود. در روزهای بارانی از آن جایی که امکان ریزش سنگ وجود دارد پارک بسته می شد.

می توانید هر روز از ساعت ۷:۳۰ صبح تا قبل از تاریکی هوا به بازدید از این دره بروید اما حواستان باشد که اگر ساعت ورود شما به پارک ملی بعد از ساعت ۱۴ باشد بایید فقط ¼ از دره را طی کنید و برگردید تا به تاریکی هوا نخورید. ورودی پارک برای بزرگ سالان ۵ یورو (حدود ۳۵ هزار تومان) و برای کوردکان زیر ۱۵ سال رایگان است. بهترین زمان برای پیاده روی در این دره فصل بهار است چون هوای خنک و مناظر سرسبز شرایطی عالی را برای لذت بردن از طبیعت گردی به وجود آورده اند.