دریاچه واکاتیپو | Wakatipu قلب تپنده نیوزلند

دریاچه واکاتیپو در جنوب مرکزی کشور نیوزلند قرار دارد. دریاچه دومین دریاچه بزرگ جنوبی و سومین دریاچه بزرگ نیوزلند است. Wakatipu

نام آن برگرفته از Whakatipu waimoari  است که می تواند  با توجه به زبان باستانی منطقه به معنی خلیج در حال رشد یا خلیج ارواح ترجمه شود.احتمالا این نام گذاری به خاطر قلب تپنده ای ایست که سال های متمادی در زیر آب های دریاچه در حال تپیدن بوده است.

با شیدا گشت همراه شوید تا راز دریاچه ارواح برایتان آشکار شود.

دریاچه ای خاص

چیزی که این مکان را از دیگر دریاچه های نیوزیلند جدا می کند، دامنه های کوهستانی آن است؛ قله های دندانه داری که نام رشته کوه  The Remarkables با الهام از آنها گرفته شده است. دریاچه جادویی با قلب تپنده اش، در ۲۷ دقیقه ۲۰ سانتی متر سطح آب دریاچه بالا و پایین می شود. اگر می خواهید این تفاوت سطح را به وضوح ببینید بهترین نقطه خلیج کوچک Bob می باشد. این پدیده منحصر به فرد جزر و مد دریاچه به خاطر ترکیب موقعیت کوهستانی، باد و فشار هوای خاص منطقه است که تواما با آن وارد می شوند.

افسانه قدیمی

مانتانا (Mantana) دختر زیبا و با استعداد رئیس قبیله Moari بود. مردان زیادی خواستگار او بودند اما در میان تمام آن ها او عاشق یک فرد روستایی به نام ماتاکوری شد. پدرش فکر می کرد که ماتاکوری فرد مناسبی برای دخترش نیست بنابر این ازدواج آن ها را ممنوع کرد. روزی هیولایی به نام Matau مانتانا را ربود و او را در غاری میان کوهستان زندانی کرد. پدرش قول داد دخترش را به عقد کسی در میاورد که بتواند او را نجات دهد.

ماتاکوری باهوش در این جا شانسی برای ازدواج با محبوبش بدست آورد. او می دانست که هیولا به بادهای گرم غربی علاقه مند است و با شدت گرفتن آن ها به خواب می رود. بنابر این مسیر بادها را دنبال کرد تا به اقامت گاه او در میان کوهستان رسید. درحالی که ماتائو خواب بود تلاش کرد زنجیرهایی که مانتانا با آن ها بسته شده بود را پاره کند اما قطر آن ها بسیار زیاد بود و موفق به انجام این کار نشد. مانتانا از ترس این که ماتاکوری کشته شود مدام به او اصرار می کرد تا قبل از بیدار شدن هیولا آن جا را ترک کند. اما ماتاکوری از فرار سرباز زد و به تلاش ادامه داد که موجب شد مانتانا شروع به اشک ریختن کند. عشقی که درون اشک او بود موجب ذوب شدن زنجیرها شد و هر دو موفق به فرار شدند.

سپس از بازگشت به شهر این زوج توانستند بالاخره ازدواج کنند اما هر دوی آن ها می دانستند که هیولا باز خواهد گشت و به دنبال انتقام خواهد بود. ماتاکوری دوباره بادهای غربی را دنبال کرد و پس از پیدا کردن هیولا آن را به آتش کشید. چربی هایی که درون بدن  او بود موجب شد آتش به حدی زبانه بکشد که حفره ای به عمق ۴۰۰ متر درون زمین شکل گیرد و برف های حاصل از آب شدن آن نیز دریاچه واکاتیپو را ایجاد کند. سرانجام تنها قسمت بدن هیولا که از آتش جان سالم به در برد قلب تپنده اش بود که هنوز در زیر دریاچه در حال تپیدن است و موجب بالا و پایین رفتن آب سطح دریاچه می شود.

موقعیت دریاچه

دریاچه واکاتیپو با زیبایی ها و ویژگی های خاصش در کشور نیوزلند واقع شده است. برای دیدن آن و لذت بردن از مناظر اطراف باید به منطقه QueenTown بروید. این منطقه را می توان به نحوی پایتخت ماجراجویی های جهان قلمداد کرد. شهرت اصلی به خاطر این است که بانجی جامپینگ در این شهر متولد شد. کمتر کسی شهر را بدون این که آدرنالین و ضربان قلبش به شدت بالا برود ترک می کند. دهکده Kingstone، Glenorchy و Kinloch نیز در نزدیکی آن قرار دارند. مسیرهای اصلی رسیدن به دریاچه از QueentTown و Glenorchy می باشد. بهترین و زیباترین چشم انداز مسیر در سفر با قایق از ابتدای دریاچه و سفر با اتوبوس از Glenorchy و Kinloch دیده می شود.

دریاچه واکاتیپو شکل حرف انگلیسی S می باشد که طول آن ۷۷ و عرضش ۵ کیلومتر است و در مجموع مساحت ۲۹۳ کیلومتر مربع را در بر می گیرد. دریاچه واکاتیپو دومین دریاچه بزرگ جنوبی است. عمق دریاچه به ۳۷۹ متر می رسد یعنی دریاچه پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است. دریاچه در دوران آخرین عصر یخبندان (حدود ۱۵۰۰۰ سال پیش) توسط یخچال های طبیعی شکل گرفت.

پنج رودخانه متفاوه به دریاچه واکاتیپو می ریزند که فقط یکی از آن ها (The Kawarau) به مسیر خود ادامه می دهد و جریان  های سیلابی را با خود حمل می کند. در نقشه زیر می توانید موقعیت دقیق قرار گرفتن دریاچه واکاتیپو را ببینید.

دریاچه ای بسیار تمیز

اگر هنگام تماشای دریاچه آب آن به نظرتان بسیار تمیز می آید به چشمان خود اعتماد کنید چرا که آب آن بسیار زلال است. دانشمندان آن را ۹۹٫۹ درصد خالص می دانند. بنابر این بهتر است هنگامی که برای تفریح به دریاچه می روید به جای خریدن بطری آب معدنی یک لیوان به همراه داشته باشید تا از آب بسیار خنک دریاچه بنوشید.

سرگرمی های دریاچه واکاتیپو

اگر سفر به این طبیعت را فقط مختص تماشا کردن نمی دانید، می توانید از فعالیت هایی نظیر قایق سواری و بانجی و Zorbing(غلت خوردن به پایین تپه درون یک گوی شفاف)  نهایت لذت را ببرید و لحظاتی ناب و تکرار نشدنی را برای خود و دوستانتان رقم بزنید. در تمام طول سال امکان ماهیگیری در دریاچه وجود دارد. در فصل تابستان امکان شنا کردن در سواحل زیبا و محبوب آن فراهم است. همچنین ساحل دریاچه قسمتی از مسیر طبیعت گردی Queens Town  است که یکی از دلپذیرترین مسیرها برای آشنا شدن با طبیعت کشور نیوزلند است. در کنار ساحل دریاچه واکاتیپو چندین کشتی بخار تفریحی برای گشت و گذار بازدید کنندگان مهیا شده است.