دریاچه گویگول | Lake Goygol، چشم انداز زیبای کشور آذربایجان

در میان نقاط کم ارتفاع رشته کوه های قفقاز با فاصله کمی از گنجه، دومین شهر بزرگ کشور آذربایجان دریاچه گویگول قرار گرفته است. این دریاچه که بیشتر شبیه عکس های کارت پستال ها است توسط جنگل های متراکم احاطه شده است. تا چند سال پیش هیچ راه دسترسی به آن وجود نداشت، در سال های اخیر امکان بازدید عموم مردم از دریاچه فراهم شده است. دریاچه گویگول , Lake Goygol

با شیدا گشت همراه شوید تا سفری کوتاه به این نقطه گردشگری زیبای کشور آذربایجان داشته باشیم.

چرا برای دیدن دریاچه گویگول برویم؟

دریاچه گویگول توانسته است از نظر زیبایی رتبه اول را در کشور آذربایجا کسب نماید. یک زلزله در قرن ۱۲ میلادی موجب تشکیل شدن گویگول شد. ارتفاع دریاچه ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و هر اسله هزاران گردشگر را از اقص نقاط جهان به این جا می کشاند. جنگل های باشکوه مناطق کوهپایه ای قفقاز آب های آبی دریاچه را که تقریبا ۳ کیلومتر طول دارند در بر گرفته است. منطقه خانه چندین گونه مختلف پرنده ها و ماهی ها است.

اما این زیبایی ها تنها جاذبه دریاچه گویگول نیستند. سال ها پیش چندین آلمانی به این منطقه مهاجرت کردند و دهکده هایی در کوه های نزدیک آن ساختند تا این شوری سابق آن ها را از منطقه اخراج کرد. با این حال با گذشت تمام سال ها هنوز آثاری از فرهنگ آلمانی در ناحیه مشاهده می شود. کلیسای لوتری ها و چندین سازه کوچک تمام باقی مانده های آنان است. همان طور که اشاره شد تا همین چند سال پیش امکان بازدید از دریاچه گویگول برای توریست ها وجود نداشت و کسانی که شانس دیدن این نقطه خیره کننده را به دست می آوردند احساس می کردند انسان های خاصی هستند.

گردشگران می توانند از مسیر های خاصی که برای آن ها تعبیه شده به دریاچه بروند در آن گردش کنند، شنا کنند و یا روز خود را با برپا کردن کمپ و سپری کردن یک روز خنک و شاد همراه با اعضای خانواده و دوستان در دل طبیعت بگذرانند.

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه

دریاچه گویگول در ارتفاع بالا و در دل کوهستان جای گرفته است بنا بر این آب و هوای آن سرد و کوهستانی است. تابستان آذربایجان دل پذیرترین موقع و مطبوع ترین دمای هوا را  برای بازدید از آن دارد. اما هر فصل زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد. اگر بتوانید سرما را تحمل کنید می توانید از پاییز رنگارنگ و درختان سفید پوش آن در زمستان نیز بهره مند شوید. مهم ترین نکته این است که اگر می خواهید از آرامش طبیعت بهره مند شوید و از ازدحام دور بمانید روزهای تعطیل را برای سفر به دریاچه انتخاب نکنید.

چگونه به دریاچه گویگول برویم

دریاچه گویگول ۴۵ کیلومتر با شهر گنجه فاصله دارد. گردشگران می توانند با خودروی شخصی، مارشروتکا (مینی بوس آذربایجانی ها) و یا کرایه یک تاکسی به آن برسند که هر یک مزایا و معایب خود را دارند.

افرادی که در حال سفر اقتصادی هستند و یا کسانی که می خواهند یک تجربه تماما محلی کسب کنند مینی بوس را انتخاب می کنند که تنها چند دلار هزینه دارد. اما پیدا کردن ایستگاه مینی بوس ها و مسیر و زمان بندی آن ها سخت ترین کار قبل از رسیدن به گنجه است. در صورتی که مینی بوس را انتخاب می کنید انتظار تاخیر زیاد و خستگی ناشی از آن را داشته باشید.

جاده کوهستانیی که به دریاچه گویگول منتهی می شود چشم انداز فوق العاده ای به کوه های قفقاز دارد. داشتن یک وسیله نقلیه یا راننده ای که آرامش را برایتان فراهم کند و در نقاط زیبای جاده برای گرفتن عکس و ثبت این مناظر زیبا توقف کند، لذت سفر را دوچندان می کند. متاسفانه در کنار این زیبایی های آسفالت جاده و شرایط و امکانات آن از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند. تاکسی ها، تاکسی متر دارند و هزینه زیادی برای جابه جایی افراد دریافت می کنند. در نقشه زیر موقعیت دقیق آن را مشاهده کنید.

نکات کاربردی

گردشگران باید قبل از سفر به گویگول آگاه باشند که هرچند دریاچه بسیار زیبا است و جاذبه دیدنی به شمار می رود، محدودیت های موجود مانع از دسترسی بی قید و شرط آن ها به محیط اطراف می شود. جاده منتهی به سکوهای بازدید می شوند و توریست ها نمی توانند از آن منطقه خارج شوند. تا به امروز که این مقاله نوشته می شود تلاش برای قدم زدن و کنجکاوی اطراف دریاچه ممنوع است. دلیل این ممنوعیت ها اختلافات مرزی بین کشورهای آذربایجان و ارمنستان است. بسته به زمانی که برای سفر انتخاب می کنید مناظر و چشم اندازهای اطراف دریاچه ممکن است بسیار شلوغ باشد و مردم محلی دنبال جایی برای نشتن و پیک نیک کردن بگردند. یک کافه در کنار دریاچه که منظره فوق العاده به گویگول دارد محیط سرشار از آرامشی را در اختیارتان خواهد گذاشت.

متاسفانه در بین همین چند سال گردشگران دریاچه را آلوده کرده اند و زباله ها را در محیط اطراف پخش کرده اند که موجب شده است دولت آذربایجان تصمیمات سخت گیرانه ای برای کسانی که پارک را آلوده کنند خواهد داشت و آن ها را جریمه می کند. در جابه جای پارک سطل زباله قرار داده شده و به گردشگران کیسه زباله رایگان داده خواهد شد. ورودی آن برای بزرگسالان ۲ دلار و برای کودکان رایگان است. دریاچه برای شنا کردن و آب تنی مناسب می باشد می توانید لوازم شنا همراه خود داشته باشید.

نهایت استفاده از روز 

سفر یک روزه خود به دریاچه گویگول را با بازدید از دهکده ها و زیبای های طبیعی که در مسیر کوهستانی رسیدن به آن قرار دارند همراه کنید. افرادی که برنامه شان دارای انعطاف است و قابلیت توقف در مسیر را دارند می توانند تمام جزئیات زندگی روستایی کشور آذربایجان را ببینند و با مردم این سرزمین ها بیشتر آشنا شوند. برای سفر خود به گویگول نصف روز تا یک روز کامل را اختصاص دهید تا بتوانید هر چقدر که دوست دارید عکس بگیرید و نهایت استفاده را از دریاچه، طبیعت اطرافش و دهکده های روستایی مسیر بکنید.