ایروان
ساعت به وقت محلی: 14:25
دمای هوا: 20 درجه سانتیگراد

ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت.راهنمای سفر ایروان

زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است.

آب و هوا

آب و هوای ارمنستان ملایم است. در تابستانها از مناطق جنوبی (فلات ایران) توده هوای گرمی که از منطقه گرمسیری وزیدن می‌گیرد به فلات ارمنستان می‌رسد. در زمستانها هوای ارمنستان به شدت سرد می‌شود و فشار جو فزونی می‌گیرد. آسمان ارمنستان اغلب آفتابی است و میزان بارندگی در ارتفاعات به ویژه در ۲۰۰۰ و ۲۱۰۰ متری فزونی می‌گیرد. دمای هوا در ارمنستان به شدت تابع فصول سال است.

رودها و دریاچه‌ها

در ارمنستان رودهایی جریان دارند که برخی به رودهای بزرگ‌تر و برخی به دریاچه سوان می‌ریزند. عمده‌ترین آنها بخشی از رود ارس است.

شهرها

در کشور ارمنستان یک شهر/شهرک بر پایه جمعیت تعریف نمی‌شود. اما شهرهای ایروان، گیومری و وانادزور که هم اکنون بالای ۸۰٬۰۰۰ تن جمعیت دارند در طی دوران شوروی شهرهای اصلی تابع جمهوریت محسوب می شدند. مابقی شهرک‌ها کمتر از ۵۰٬۰۰۰ تن جمعیت دارند.

جشن های ارمنی

آیین‌های کلیسای رسولی ارمنی و «پاتاراک» (پاتاراک در ارمنی یعنی هدیه و عطا. مراسمی است در کلیسای ارمنی که در آن نان و شراب قرمز را به یادگار جسم و خون مسیح، برای تبرک و پیوند با مسیح به دینداران داده می‌شود) مقدسی که به مناسبت‌های ویژه و در روزهای یکشنبه برگزار می‌شود، مختص جشن‌ها یادبودها و مناسبت‌های گوناگون است. از این دیدگاه، کلیسا روزهای خود را به سه گروه بخش می‌کند:(روزهای جشن، روزهای مقدس و روزهای پرهیز).

رقص ارمنی

رقص ارمنی میراثی قدیمی و غنی، متنوع که به جا مانده از هزاره پنجم تا سوم قبل از میلاد در مناطق بالاتر از ارمنستان سرزمینی به نام آیرارات که در آن منطقه باستانی نقاشی‌هایی بر روی سنگ‌نبشته‌ها به جا مانده است، که به آن نقاشی‌های رقص می‌گویند که گاهی این نقاشی‌های رقص همراه با انواع خواصی از آلات موسیقی همراه بوده است.

رقص سنتی یا رقص محلی در میان جماعت ارمنیان پراکنده (دیاسپورای ارمنی) بسیار محبوب می‌باشد. دیاسپورای ارمنی در کشورهای خود برای ارائه کردن فرهنگ و رقص سنتی ارمنی اقدام به تشکیل گروهای رقص محلی و بین‌المللی کردند.

در رقص ارمنی یک احساس شور، ظرافت و فصاحت خواصی وجود دارد. همه رقصنده‌ها با پوشیدن لباس سنتی یک تجسمی از تاریخ و فرهنگ خود و از داستان‌های اجداد (باستانی) گذشته خود را به ارمغان می‌آورند، و این گونه سعی در نگه داشتن فرهنگ آبا اجدادی خود را دارند. طراحی لباس‌های رقص از عوامل مشترکی از قبیل، سنت‌های مذهبی و زندگی از خانواده‌های قدیمی و سنتی را تجلی می‌کند. رقص محلی و مذهبی ارمنی همیشه با آواز، سرودها و آلات موسیقی سنتی همراه است.

مراکز خرید ارمنستان

مرکز خرید ایروان مال ارمنستان

وقتی در ارمنستان زمان خرید کردن می شود اکثر توریست ها و محلی ها اولین جایی که می روند، مرکز خرید ایروان مال است. این مرکز خرید نه تنها به خاطر فروشگاههای متعددش، بلکه به خاطر معماری فوق العاده اش معروف شده است! این مرکز خرید بسیار بزرگ، بهترین جا برای خرید و تفریح در ارمنستان است.

مرکز خرید تاشیر ایروان ارمنستان

مرکز خرید تاشیر ایروان ارمنستان، یکی از بهترین مراکز خرید ارمنستان محسوب می گردد. در مرکز خرید تاشیر ایروان، فروشگاه هایی با اجناس و کالاهای برند وجود دارند. در مرکز خرید تاشیر ایروان، یکه طبقه به مغازه های طلا و جواهر اختصاص دارد و سایر طبقات نیز مربوط به البسه و پوشاک می باشد.

مرکز خرید دالما ارمنستان

مرکز خرید دالما یک مجموعه خرید و تفریح دو طبقه ی بزرگ و وسیع، در نزدیکی مرکز ایروان می باشد. در مرکز خرید دالما تعدادی کافه تریا، پیتزا فروشی، سینما و سالن بولینگ هم وجود دارد. کودکان مرکز خرید دالما بزرگترین مرکز خرید چند منظوره در ایروان ارمنستان محسوب می گردد.

بازار ورنیساج ارمنستان

اگر به دنبال خرید سوغاتی های منحصر بفرد هستید، بازار ورنیساج ارمنستان جاییست که باید از آن دیدن کنید! بازار ورنیساج ارمنستان یک بازار اجناس عتیقه و آنتیک (صنایع دستی) در پایتخت ارمنستان است که بصورت روباز است. بازار ورنیساج ارمنستان در آخر هفته‌ها (شنبه و یكشنبه) در نزدیكی میدان جمهوری تشكیل می‌شود و از صبح تا ساعت پنج بعد از ظهر ادامه می یابد.

بازار گومی شوکا ارمنستان

در ارمنستان اگر می خواهید به بازارهای محلی بروید، حتما از بازار گومی شوکا در ایروان دیدن کنید. گومی شوکا یک بازار مواد غذایی جالب و دیدنی می باشد که با قدم زدن در آن احساس می کنید که در دنیای قدیم هستید. با بازدید از این بازار شلوغ و پررفت و آمد می توانید اصیل ترین نوع خرید را در ارمنستان تجربه کنید. یادتان باشد که شیرینی‌های ارمنی بسیار لذیذ و خوشمزه می باشند و به نوعی شبیه باقلوا هستند.

جاذبه های گردشگری ارمنستان

کلیسای جامع Etchmiadzin

اگرچه ساخت این کلیسا به 3 قرن بعد از میلاد بر می گردد، ولی ساختمان آن هنوز پابرجاست. این کلیسا تنها از سنگ ساخته شده و در ساختار آن از ساروج استفاده  نشده است. اگر به تاریخ و فرهنگ مردم ارمنستان علاقمند هستید، حتما سری به این کلیسا بزنید.

اپرا تئاتر ارمنستان

ساختمان تئاتر و باله ارمنستان در شهر ایروان و در سال 1930 توسط الکساندر تامانیان ساخته شده است. اپرا تئاتر ارمنستان محل شکوفایی اپرای ارمنستان بوده و جدا اززیبایی تاریخی مکانی برای تماشای اپرا یا تئاتر بوده است.

معبد Garni

مجموعه ای از از چند معبد است که در نزدیکی ایروان قرار گرفته اند. این معبدها در قرن سوم بعد از میلاد ساخته شده اند و همچنان استحکام خود را حفظ کرده اند. همه قسمت ها از سنگ ساخته شده اند.

دره گل ها از دیدنی های ارمنستان

دره گل ها در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در دامنه کوه های آن قرار گرفته است. این مکان دارای طبیعت سرسبز کوهستانی است که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهان زیباست و در فصل زمستان با انبوهی از برف پوشیده شده است و از مراکز تفریحی در طول سال می باشد. شامل مجموعه های ورزشی ، رستوران ، هتل ها و دیگر امکانات است و پیست اسکی به طول ۷ کیلومتر دارد. در این دره مجموعه کلیساهایی نیز وجود دارد.

شهر اشتاراک

مطابق با یک افسانه ی قدیمی سه خواهر که در شهر اشتارک زندگی می کردند هر سه عاشق شاهزاده SARKIS می شوند و دو خواهر بزرگتر برای خوشبختی خواهر کوچکتر تصمیم به خودکشی می گیرند و یکی از انها بالباس قرمز و دیگری بالباس زرد خودرابه ته دره اشتارک می اندازند خواهر سوم هم ازناراحتی لباس سفید رنگی می پوشدوخود رابه ته دره می اندازد. شاهزاده SARKIS به یاد آن ها ۳ کلیسا به رنگ های لباسشان در دره می سازد. یکی دیگر مناطق دیدنی اشتارک پلی است که از دره می گذرد.

دریاچه ی سوان

یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا از جهت ارتفاع نسبت به سطح دریا است که درمرکز کشور ارمنستان استان Gegharkunic واقع شده منطقه سوان به عنوان یکی از مهمترین مراکز اکو توریستی در ارمنستان محسوب میشود. از مهمترین ماهی های دریاچه میتوان به ایشخان وسیگا اشاره کرد. دراطراف دریاچه سوان مراکز تفریحی وتوریستی بسیاری وجود دارد که از ساحل شنی مجموعه پارک ابی مجموعه سوارکاری وزمین تنیس وسوییت های اقامتی درساحل می باشد.

هامالیر(مجتمع فرهنگی ورزشی)

یکی از منحصر به فردترین آثار معماری ارمنستان است که به دستور گارن دمیرچیان دبیر وقت حزب کمونیست ساخته شده است و طراح این بنا عقابی را تجسم کرده که میخواهد از زمین برخیزد ودر حال باز کردن بالهایش است . در این مجموعه بزرگ انواع نمایشگاه های بین المللی و کنسرت های مختلف اجرا می شود.

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس)

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس) ایروان، یک کلیسا حواری ارمنی واقع در ناحیه کنترون شهر ایروان، است که بنای آن با توجه به نوشته های حک شده بر روی یکی از دیوارهای کلیسای کوچک کاتولیک، به ۱۲۶۴ میلادی بر می گردد. با تاریخچه ای که به قرن ۱۳ بر می گردد، کلیسای کاتولیک، یک کلیسای ارمنی مربوط به قرون وسطی است.

میدان جمهوری ایروان

در واقع میدان جمهوری ایروان، میدان مرکزی شهر ایروان است که توسط خیابان‌های آبوویان، نعلبندیان، تیگران کبیر، وازگن سارگسیان و آمیریان قطع می‌شود.

میدان جمهوری شهر ایروان مکانی است که مراسم و ملاقات‌های مهم از جمله رژه ی نظامی روز استقلال ارمنستان هر ساله در آن برگزار می‌شود.

میدان جمهوری یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در ایروان است. این میدان بیش از ۱۴۰۰۰ متر مربع را پوشش می دهد و میزبان کنسرت ها و نمایش ها در بالاترین سطح ممکن می باشد.

مسجد کبود ایروان

مسجد کبود ایروان یا مسجد جامع ایروان مسجدی ایرانی در مرکز شهر ایروان، پایتخت ارمنستان است.مسجد کبود ایروان تنها مسجد باقی مانده در ایروان است که در قرن ۱۸ ام برای گروندگان ایرانی به اسلام که خدا را می پرستند، بنا شد. مسجد کبود حدود ۷۵۰۰۰ متر مربع زمین و حیاط درونی به همراه سالن ها و مکتب علوم دینی (مدرسه) را پوشش می دهد.

در ارمنستان تمبر و پاکت پستی مسجد کبود ایروان نیز منتشر شده‌است.