تور تبریز ایغدیر
ساعت به وقت محلی: 14:25
دمای هوا: 20 درجه سانتیگراد

ایغدیر شهری است در شمال شرقی ترکیه در همسایگی کشور ارمنستان که تا مرز ایران 2 ساعت فاصله دارد. اگر زمان کمی برای مسافرت به ترکیه در نظر گرفته باشید پیشنهاد میکنیم به این شهر بروید. ارزش یکبار دیدن را دارد.راهنمای سفر ایغدیر

اهالی شهر ایغدیر ترکیه، کرد و نیز ارمنی هستند.در گذشته بخش بزرگی از جمعیت آن را ارمنی ها تشکیل می دادند که در شهر ایغدیر مرکز استان اکثریت داشتند.

ایغدیر شهر آباد و پر جنب و جوشی است.مغازههای بزرگ و نمایندگیهای شرکتهای بزرگ نساجی ومبل ترکیه در این شهر زیاد دیده می شود.

ایرانیهای زیادی جهت تهیه بسیاری از کالاهای ترک و مبلمان و همچنین مواد غذایی ترک به این شهر که نزدیکترین مکان جهت تهیه این موارد است مراجعه می کنند و سپس در ایران و شهرهای مرزی به فروش می رسانند.

جاذبه های گردشگری ایغدیر

کوه آرارات

نشان این شهر کوه بلند و زیبا و باشکوه آرارات است که در جلوه اول خودنمایی می کند. بنا به اقوال مستند تاریخی و کاوش باستان شناسان، اين كوه همان بلندي است كه كشتي حضرت نوح پس از  فروكش كردن آتش عذاب الهي و سيل عالم گير بر آن فرود آمده و نشانه هاي بسياري نيز دال براين موضوع وجود دارد چه يافتن اشياء تاريخي و همچنين تكه چوبهاي باستاني كه بي شك مربوط به آن كشتي است و يا بخشي از لنگر كشتي و نكته مهم ديگر اينكه با ذوب شدن بيش از اندازه برفهاي و يخچالهاي قديمي كوه در سالهاي كم بارش و گرم اخير محل كشتي قابل مشاهده است و حتي باستان شناسان توانسته اند با ورود به درون اتاقكي چوبي كه مربوط به قسمتي از كشتي است به نكات مهمي دست پيدا كرده اند.

گنبد کول یوسف

گنبد کول یوسف که به سمت شرق بنا شده و جهت های آن بصورت عالی اندازه گیری شده و دیوارهای شرقی غربی آن کمترین انحراف را دارد در روستای چاکیرتاش از توابع مرکز استان قراردارد.

از متن نوشته شده برروی درب ورودی چنین بر می آید که این گنبد در سال 1485 و برای شخصی بنام گول یوسف ساخته شده و ویژگیهای معماری آن نیز متعلق به دوران آق قویونلوها می باشد. ایغدیر در نقطه تلاقی راه های منتهی به ایروان، تفلیس ، تبریز و باتوم که مهمترین شهرهای جاده تاریخی ابریشم بوده قرار دارد. آثار متعلق به جاده ابریشم را می توان در کاروانسراهی هارمان دوون مشاهده نمود. این کاروانسرای که در قرن دوازدهم و در دوران سلجوقیان ساخته شده و بویژه با نقش و نگار سنگ ورودی خود جلب نظر می کند، سالیان درازی پذیرای کاروان هایی بوده است که بین تبریز و باتوم مسافرت می کرده اند.

سنگ قبرهای قوچی شکل

سنگهای قبری که بصورت سر قوچ در منطقه ایغدیر دیده می شوند، علاوه بر اینکه دارای معانی خاص می باشند، روشن بخش دوران تاریخی استان در زمان کاراقویونلوها و آقو قویونلو ها می باشد. بویژه در شهرستان کاراقویونلو که نام خود را از یکی از این تمدنها برگرفته، با سنگ گورهایی بصورت سر قوچ که به نشانه قدردانی از قهرمانان می بوده  برخورد می نماییم، که هر یک احترام جداگانه ای را بر می انگیزد. در گورستان های باستانی که هر کدام به مثابه یک موزه روباز است این سنگ های گور هر یک سندی بر نحوه زندگی اجتماعی و تاریخی آق قویونلوها و کاراقویونلوها می باشد.

در خصوص خرید ها چند نکته را مد نظر داشته باشید :

هرگز از اولین مغازه خرید نکنید . بهتر است کمی بگردید و چند فروشگاه را ببینید . معمولا خرید از اولین مغازه باعث می شود که در مغازه های بعدی ، حسرت بخورید . فروشگاههای ترکیه در مواردی حاضر می شوند تا جنس خریداری شده را تعویض کنند ولی آن را پس نخواهند گرفت .

اگر بتوانید مسافرت خود را با برخی از مناسبتهای تقویم (مانند سال نو میلادی یا روز مادر) همزمان کنید ، می توانید از تخفیفاتی که اکثر فروشگاهها در نظر می گیرند استفاده ی خوبی بکنید.

امکان اینکه اول ورودتون با قیمتها مشکل داشته باشین هست و با توجه به اینکه فروشگاهها پر از اجناس هست یه جوی شما را میگیره که ابتدا نمیتونین انتخاب کنید که این حس بعد از دو سه ساعت از بین میره و نگرانی ها بر طرف میشه .بهترین فروشگاه ها برای خرید فروشگاه های معروف هستند.