باکو
ساعت به وقت محلی: 14:25
دمای هوا: 20 درجه سانتیگراد

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور منطقه قفقاز می باشد. و پایتخت آن شهر باکو است. این کشور در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر واقع شده است. کشورهای ارمنستان و ترکیه در سمت غرب، کشور ایران در سمت جنوب، روسیه در سمت شمال و کشور گرجستان در سمت شمالغربی جمهوری آذربایجان قرار دارند. مرز آبی این کشور با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان بواسطه دریای خزر می باشد.کشور آذزبایجان در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۹/۱۲۵ میلیون نفر جمعیت داشت.راهنمای سفر باکو

کشور آذربایجان اولین کشوری است که با اکثریت مسلمان دارای هنرهای اپرا و تئاتر می باشد و این کشور میراث فرهنگی و تاریخی بسیار زیادی را دارا است.

بخش دیگر این کشور ، جمهوری خودمختار نخجوان است که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده است. استان خود مختار قره باغ کوهستانی نیز از بخش های فدرال این کشور به حساب می آیند. در جریان جنگ قره باغ ، این ناحیه و هفت بخش پیرامون آن که در جنوبغربی آذربایجان قرار دارند به اشغال نیروهای ارمنستان درآمد. حکومت جمهوری آذربایجان از یک جمهوری پارلمانی و چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری تشکیل شده است و از سال ۲۰۰۱ میلادی این جمهوری سکولار به عضویت شورای اروپا درآمده است.

مهم ترین جاذبه های گردشگری باکو

جاذبه های گردشگری باکو را می‌توان در قسمت قدیمی شهر و مدرن و امروزی بازدید کرد. باکو، پایتخت آذربایجان یکی از شهرهای خواهر خوانده تبریز می‌باشد. این شهر تاریخی، محصور میان دیوارهای کنگره‌دار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و هر سال هزاران توریست برای دیدنش به باکو سرازیر می‌شوند.

مسجد حیدر باکو

این مسجد به مساحت کل 12 هزار متر مربع همه شرایط برای عبادت همزمان چهار هزار نفر فراهم شده است . مسجد حیدر دارای چهار مناره به ارتفاع 95 متر و نمای آن طبق سبک معماری منطقه شیروان – آبشرون جمهوری آذربایجان  با سنگ های خاص تزیین شده است .این مسجد بزرگترین مسجد منطقه قفقاز و در آن بزرگترین فرش ماشینی دنیا قرار دارد.

مرکز تفریحی مگا فان باکو

این مجموعه شامل دو طبقه پارکینگ مجهز و چهار طبقه پارکینگ متصل شده به مجتمع و نیز چهار طبقه داخلی که شامل طبقه اول شهر بازی کودکان زیر ۷ سال و پارک منحصر بفرد دینو پارک یا دایناسورها و لاس وگاس  طبقه دوم مجموعه رستورانهای عالی و طبقه سوم مجموعه بازی کودکان و نوجوانان و بزرگسالان که سالن بیلیارد و اسکی روی یخ بسیار منحصر بفرد دارد.

مجموعه گلف باکو

این مجموعه به نام سرزمین رویاها در سال ۲۰۱۵ افتتاح  شده است که علاوه بر زمین بسیار بکر و طبیعی و با وسعتی بسیار زیاد برای گلف در نظر گرفته شده است مجموعه رستورانها و متلها و دریاچه های مصنوعی زیبایی در ان احداث شده است .این مجموعه در 20 کیلومتری باکو واقع شده است.

قیز قله سی

اگر راه خود را از سوی کاخ به سمت دریا کج کنید، در مسیر به ملاقات برج غول پیکر دختر می رسید. برای رسیدن به بالای برج دختر باید پله های مارپیچ را طی کنید تا از بالای آن نمای 360 درجه از شهر را ببینید. این قلعه که به زبان ترکی «قیز قله سی» گفته می شود، 29.5 متر طول، 16 متر عرض و 6 طبقه دارد. جالب است که در گذشته این قلعه نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی ها بوده است. این برج جزو میراث جهانی یونسکو است.

قوباستان

قوباستان کوه آتشفشانی عجیبی است که می توان انواع حجاری های روی سنگ عصر سنگ و برنز را روی آنها مشاهده کرد. این کوه نیز از دیگر جاذبه های شهر باکو است. پرسه های بی هدف شامگاهی در خیابان های باکو بسیار دوست داشتنی است.

تالار اپرا

تالار اپرا جولانگاه خنیاگران و نقش آفرینان بسیاری بوده و هست. شارل دوگل در 1944 پیش از دیدار با لنین برای نمایشی در این تالار توقف کرد. موزه فخیم لنین اکنون به موزه فرش بدل شده و خانه فرش ها و بافته های زیبای بسیاری است.

مراکز خرید باکو

مرکز خرید ۲۸ مال

اسم این مرکز خرید از ایستگاه متروی نزدیک آن به نام ۲۸ می گرفته شده و در یکی از شلوغ ترین مناطق باکو قرار دارد. در این مرکز خرید تقریبا ۷۰ برند بین المللی و داخلی وجود دارد که دست شما را در انتخاب اجناس متنوع باز می کند.سینما ۲۸ که معروف ترین سینمای باکو است هم در این مرکز قرار دارد و سالن هایی با امکانات زیاد را در اختیار شما قرار می دهد.

مرکز خرید مترو پارک

در مرکز خرید مترو پارک ۶۰ برند مختلف لباس، لوازم آرایشی، عطر، لوازم برقی و … وجود دارد که آنقدر متنوع هستند که هر سلیقه ای داشته باشید می توانید خرید مناسب خود را از این پاساژ انجام دهید. ۱۵ کافه ، رستوران و مراکز تفریحی برای کودکان دارد که از امکانات جانبی این مرکز خرید است. به راحتی می توانید از طریق مترو به این مرکز برسید چون درست در روبروی آن ایستگاه متروی نریمانوف قرار دارد. پارکینگی به ظرفیت ۳۵۰ اتومیبل دارد و در طبقه ششم آن سالن سینما پارک وجود دارد که از امکانات تفریحی این مرکز خرید است.

مرکز خرید پارک بولوار

اگر می خواهید از فرصت سفر چند روزه خود به باکو بهترین استفاده را ببرید و در روز چندین کار را با هم انجام دهید به مرکز خرید پارک بولوار بروید چون با آمدن به این محل می توانید سواحل زیبای دریای خزر را ببینید، قایق سواری کنید، به پارک تفریحی بروید و البته برای خرید سری به داخل مرکز خرید بزنید. بزرگ ترین هتل های شهر مثل جی دبلیو ماریوت، هتل هیلتون و هتل «پارک این» در نزدیکی این مرکز قرار دارد. در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد و در بین مردم باکو خیلی معروف است.

مرکز خرید پورت باکو مال

پورت باکو مال در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و یکی از بزرگ ترین و جدید ترین مراکز خرید باکو است. بیش از ۳۰۰ برند مختلف لباس، آرایشی، عطر و … دارد. این مرکز خرید بخشی از مجموعه پورت باکو است که منطقه مسکونی پورت باکو و منطقه تجاری برج های باکو هم بخشی از این مجموعه هستند.