در جنوب شرقی Serra da Estrela در کشور پرتغال، روستایی یکه و تنها وجود دارد. روستایی که از خیلی از لحاظ ها شبیه به دیگر روستاهای جهان است اما یک تفاوت اساسی و اصلی با آن ها دارد و آن هم این است که این روستا در میان تخته سنگ ها ساخته شده است! جایی که به روستای مونسانتو معروف است و حتی نگاه کردن به آن هم هر کسی را مجذوب خود می کند. با شیداگشت در ادامه همراه باشید تا راز این روستای عجیب را بدانیم. روستای مونسانتو | Monsanto

با شنیدن اسم کشور پرتغال، اولین چیزی که به ذهنتان می آید چیست؟ برای خیلی ها اسم این کشور یادآور رنگ نارنجی است، پرتغال کشور بسیار دیدنی ای است و باید در آن بود تا به عمق جاذبه هایش پی برد از سواحل فوق العاده گرفته تا بناهای تاریخی و مردم دوست داشتنی و البته که پایتخت آن شهر لیسبون. اما واقعا پرتغال در این ها خلاصه نمی شود، این کشور جاذبه هایی دارد که اگر به دنیا شناسانده شوند قطعا از توریستی ترین جاذبه های گردشگری آن خواهند شد. یکی از همین جاذبه ها، روستای مونسانتو است که می خواهیم نیم نگاهی به آن بیندازیم.

در کشور پرتغال، منطقه ای به نام Serra da Estrela وجود دارد که در کنار کوهی واقع شده است و یک روستای یکه و فریبنده است که به روستای مونسانتو معروف است. چیزی که درباره ی این روستا بسیار عجیب و است و به محض دیدن، جلب توجه می کند، این است که این روستا در میان تخته سنگ ها ساخته شده است و وقتی که به آن نگاه می کنید، می توانید خانه هایی را ببینید که روی تخته سنگ ها، در میان آن ها  یا حتی زیر آن ها ساخته شده اند! حتی خیابان های کوچک این روستا هم از میان تخته سنگ ها می گذرد و قرن هاست که این روستا این گونه است و هنوز هم که هنوز است دست نخورده به همان شکل سابق نگه داشته شده است.

بعضی از خانه های این روستا از سنگ های گرانیت ساخته شده اند و ورودی های شگفت انگیزی دارند. در سال ۱۹۳۸، به روستای مونسانتو لقب «پرتغالی ترین روستای پرتغال» را دادند و از آن زمان به بعد بود که اجازه ی ساخت و ساز خانه های جدید در آن داده نشد و از آن زمان این روستا، به یک موزه ی زنده تبدیل شد!

مسیر دسترسی روستای مونسانتو

اگر بخواهید از طریق وسایل حمل  نقل عمومی به این روستا برودید، باید بدانید که راه سختی را در پیش دارید و رفتن به آن جا اصلا آسان نخواهد بود. با این وجود، چشم اندازی که از این جای روح نواز خواهید داشت، قطعا ارزشش را دارد.

از پرتغال بیشتر بدانید

بسیاری پرتغال را به عنوان یک کشور توریستی دست کم می گیرند ولی شاید دلیل آن عدم داشتن اطلاعات کافی از این کشور نارنجی رنگ باشد. پرتغال کشوری کوچک در اروپا و مشرف به ساحل آتلانتیک است و یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای گشت و گذار محسوب می شود. درست است که پرتغال کشور کوچکی است اما همین کوچکی یک مزیت بزرگ دارد و آن هم این است که به خاطر مساحت کمش، کشوری راحت تر برای گشت و گذار است. آب و هوای پرتغال در همه ی سال خوب است و به همین خاطر این موضوع باعث شده تا پرتغال مقصدی برای تمام فصل ها باشد.

سفر به کشور پرتغال به معنای سفر به یک منطقه ی رنگارنگ و متنوع است، کشوری که پیوند عجیبی با دریا خورده است و خط ساحلی آن بیشتر از ۸۰۰ کیلومتر است.

حقایقی جالب از پرتغال

1 – پرتغال یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپا است، این کشور دقیقا همان مرزهایی که از سال ۱۲۴۹ برای آن تعیین شده بوده را هنوز هم دارد که چیزی حدود ۸۰۰ سال پیش می شود. جالب است بدانید گفته می شود که لیسبون، پایتخت پرتغال حتی قدیمی تر از رم است! در واقع دانشمندان تخمین زده اند که لیسبون دست کم ۴ قرن از رم قدمتش بیشتر است و می گویند که از ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در این شهر سکونت می شده است.

2 – زبان پرتغالی، زبان رسمی ۹ کشور است. در واقع بیشتر از ۲۳۶ میلیون نفر از مردم دنیا، زبان پرتغالی، زبان اولشان است که این ۹ کشور عبارتند از پرتغال، برزیل، کیپ ورد، آنگولا، گینه بیسائو، موزامبیک، پرینسیپ، سائو تومه و گینه استوایی.

3 – جالب است بدانید که ۱۵ مورد از میراث های جهانی یونسکو در پرتغال قرار دارند و همین باعث شده تا رتبه ی هشتم اروپا و هفدهم جهان از این نظر را از آن خود کند. جالب تر این که این کشور هر ساهله ۱۳ میلیون توریست دارد.

4 – ۹۵ درصد کشور پرتغال را آب فرا گرفته است! با این حساب بهتر است گفت که پرتغال یک منطقه ی اقیانوسی است که فقط ۷ درصد آن را خشکی تشکیل می دهد.

5 – شاید باور نکنید ولی پرتغال تاثیر شگفت انگیزی روی غذاهای جهان داشته است. غذای معروف تمپورا که در واقع بشقاب غذاهای دریایی و سیزیجات سرخ شده است، متعلق به این کشور است. جالب است بدانید که فلفل تند و گوجه را پرتغالی ها به هند و تایلند معرفی کردند و اگر آن ها نبودند در واقع امروزه خبری از خورش کاری مشهور هندی هم نبود! قهوه را هم پرتغالی ها به برزیل معرفی کردند.