شهر ونیز

مگه میشه شهر جهانگرد معروف، مارکوپلو رو نشناخت؟! به جز شهر مارکوپلو کدوم یکی از شهرهای دنیا روی آب شناوره؟ کجای دنیا خیابون ها، کوچه ها و جاده هاش راه های آبیه؟! کجای دنیا تاکسی های مسافر بریش  قایق گوندولاست ؟! شهر ونیز …

فقط ونیزِ که در خونه هاش به سمت دریا باز میشه و جلوی خونه ها به جای ماشین قایق قرار گرفته و رفت و آمد مردمش به وسیله قایق صورت می گیره.

در کانال‌های اصلی شهر قایق‌های مسافربری بزرگ مثل مترو و اتوبوس‌های شهری، ایستگاه به ایستگاه مسافرها رو جابجا می‌کنن.

این شهر زیبا و دیدنی که به صورت جزیره های کوچیک تو شمال کشور ایتالیا و در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته به وسیله کانال هایی از هم جدا شده و به خاطر شکل عجیب و داشتن آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته. همین موضوع باعث شده سالانه میلیونها نفر از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنن.
شهر ونیز، واقعا شهر روی آبِ. خیلی از قسمت‌های شهر ونیز در آب غوطه‌ورن و درِ بسیاری از خانه‌ها، کنار دیوارهای فرورفته در آب باز می‌شه. حواستون باشه که موقع گشتن نقشه‌ شهر رو تو جیبتون بزارین و تو کوچه‌های باریک و عجیب‌اش قدم بزنین.

نگران گم شدن‌ هم نباشین، چون بالاخره سر از یک میدان پر توریست مثل میدان سن مارکو  در میارید. این گشت و گذارها برای تنفس روح این شهر لازمه. برای دیدن ساکنینی که با قایق‌ از خرید روزانه به خانه برمی‌گردن قایق رو به ستون‌های خانه می‌بندن و به پله‌های غوطه‌ور در آب پا می‌گذارن… برای شناختن ونیز دیدن همین ها کافیه. دنبال بنا و عمارت و کلیسا نگردین.

اگه قراره شهر رو بشناسی با پای پیاده کوچه ها رو زیرو رو کن. کلیساها و عمارت ها پیش عظمت خود شهر، مخفی شدن. ونیز رو با تمام وجود ببین.

تصاویر