عبور از مراحل پرواز در فرودگاه

سفر هوایی روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند و فرودگاه ها شلوغ تر از قبل می شوند. وقتی به فرودگاه به ویژه فرودگاه های بین المللی می رویم با جمعیت زیادی روبرو می شویم که از سرتاسر دنیا یکجا جمع شده اند. وضعیت پرواز , پارکینگ فرودگاه , بلیت هواپیما , مراحل پرواز در فرودگاه

اگر تا به حال سفر هوایی را تجربه کرده باشید با مراحل طولانی و گاه وقت گیر سوار شدن به هواپیما آشنایی دارید. احتمالا می دانید که ۲ ساعت قبل از پروازهای داخلی و ۳ ساعت قبل از پروازهای بین المللی باید در فرودگاه حضور داشته باشید. این زمان نسبتا زیاد قبل از پرواز برای انجام مراحل پرواز در نظر گرفته شده است. با این حال، راهکارهایی وجود دارد که با آن ها می توانید مراحل پرواز را سریع تر انجام دهید و زودتر و راحت تر سوار هواپیما شوید. در ادامه با شیدا گشت همراه باشید.

بلیت هواپیما را از قبل خریداری کنید!

البته بسیاری از مسافران این کار را انجام می دهند و یا به صورت آنلاین یا حضوری بلیت هواپیمای خود را از قبل تهیه می کنند. با این حال برخی هم هستند که هنگام حضور در فرودگاه اقدام به خرید بلیت می کنند! با این روش شاید بتوانید بلیت ارزان تری خریداری کنید، اما واقعا به دردسرش نمی ارزد و ممکن است ساعت ها در فرودگاه معطل شوید. پس اگر برای وقت خودتان ارزش قائلید بهتر است از قبل بلیت هواپیمای خود را تنظیم کنید و با خیال راحت به فرودگاه بروید. با خرید آنلاین بلیت می توانید از مدت ها قبل از وضعیت پرواز خود اطلاع داشته باشید. برخی ایرلاین ها امکان چک-این آنلاین را نیز به مسافران خود می دهند و می توانید از قبل کارت پرواز خود را نیز دریافت کنید. به این ترتیب وقتی وارد فرودگاه می شوید چند مرحله از هم سفران خود جلوتر خواهید بود.

مثل یک حرفه ای چمدانتان را ببندید!

وقتی قصد داریم برای سفر آماده شویم دوست داریم همه چیز را با خود ببریم. چند دست لباس اضافه، چند نوع کفش برای موقعیت های مختلف، کتاب، مجله و کلی چیز دیگر را دوست داریم همراه داشته باشیم تا اگر موقعیتش پیش آمد از آن ها استفاده کنیم. اما واقعیت این است که در سفر به بسیاری از این وسایل نیازی نخواهیم داشت. پس بهتر است سبک سفر کنیم و وسایل ضروری را داخل چمدان بگذاریم. هنگام چمدان بستن قوانین حمل بار را نیز مدنظر داشته باشید. در اکثر ایرلاین ها، مسافران اجازه دارند یک کیف دستی یا ساک کوچک با خود به داخل هواپیما ببرند و یک یا دو چمدان با وزنی معمولا زیر ۲۰ کیلوگرم به قسمت پذیرش بار تحویل دهید. بنابراین این موضوع را مدنظر داشته باشید تا در فرودگاه دچار مشکل نشوید.

نکته دیگر این که محدودیت حمل مایعات را هم در نظر بگیرید. وسایل شخصی مثل شامپو، عطر، لوسیون و … را تا ۱۰۰ میلی لیتر می توانید با خود حمل کنید. بنابراین برای یک سفر ۲-۳ روزه به اندازه نیازتان این وسایل را همراه ببرید تا سریع تر از بخش امنیتی فرودگاه عبور کنید.

وضعیت پارکینگ فرودگاه را از قبل بررسی کنید!

اگر قصد دارید با اتومبیل شخصی تان به فرودگاه بروید و آن را در پارکینگ فرودگاه پارک کنید پس لازم است در مورد وضعیت پارکینگ اطلاعات کافی داشته باشید. اگر از وضعیت پارکینگ اطلاع مناسبی نداشته باشید ممکن است به فرودگاه برسید اما پارک کردن اتومبیلتان آنقدر طول بکشد که پروازتان دیر برسید. پس توصیه می کنیم قبل از پرواز با مراجعه به سایت فرودگاه وضعیت پارکینگ، محل قرارگیری و راه های دسترسی و ظرفیت پارکینگ را بررسی کنید و اگر لازم است زودتر به فرودگاه بروید.

وضعیت پروازتان را چک کنید!

برخی ایرلاین ها با ارسال پیام کوتاه مسافران خود را در جریان تغییرات احتمالی پرواز قرار می دهند. در هر صورت وقتی وارد فرودگاه شدید اولین کاری که بهتر است انجام دهید چک کردن وضعیت پرواز در تابلوی اطلاعات پرواز است. این تابلو معمولا در وسط فرودگاه قرار دارد و آنقدر بزرگ است که به راحتی دیده می شود. با بررسی وضعیت پروازتان مطمئن شوید که پرواز طبق زمانبندی انجام می شود و تاخیر یا مشکل خاصی در روند آن ایجاد نشده است. پس از آنکه وضعیت پروازتان را چک کردید می توانید به سراغ مراحل بعدی پرواز یعنی چک-این و دریافت کارت پرواز بروید.

مدارکتان را دم دست نگهدارید!

برخی مسافران تازه وقتی در صف قرار می گیرند دنبال مدارک و بلیت هواپیمایشان می گردند و ممکن است آن ها را ته کیف یا چمدانشان گذاشته باشند. شاید شما هم با مسافرانی مواجه شده اید که کل صف را معطل نگه داشته اند تا بتوانند کارت شناسایی شان را از ته ساک پیدا کنند! پس برای اینکه وقت خودتان و بقیه را نگیرید وسریع تر از مراحل پرواز عبور کنید بهتر است مدارک شناسایی لازم مثل بلیت، کارت شناسایی و کیف پولتان را دم دست قرار دهید. به این ترتیب هم می توانید مطمئن شوید که این مدارک را در خانه جای نمی گذارید و هم اینکه هر وقت لازمشان داشته باشید به سرعت می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که در طول مراحل پرواز ممکن است بارها از شما خواسته شود که کارت شناسایی تان را به مسئولین نشان دهید. بنابراین آن ها را دم دست داشته باشید تا در صورت نیاز در کمترین زمان به مدارک دسترسی داشته باشید.

چک-این و دریافت کارت پرواز

مرحله چک-این به معنای بررسی بلیت و مدارک شناسایی و در نهایت دریافت کارت پرواز است. اگر کارت پرواز نداشته باشید نمی توانید سوار هواپیما شوید، بنابراین یکی از مهم ترین مراحل پرواز همین است. وقتی به فرودگاه رسیدید بهتر است در اولین فرصت گیت مورد نظر را پیدا کنید و کارت پروازتان را دریافت کنید. برخی ایرلاین ها امکان چک-این آنلاین را نیز برای مسافران فراهم کرده اند، بنابراین می توانید از منزل و مدت ها قبل از زمان پرواز کارت پروازتان را به صورت آنلاین دریافت کنید. در صورتی که چمدان نیز همراهتان نداشته باشید می توانید دو مرحله وقت گیر و زمان بر فرودگاه را حذف کرده اید و می توانید مستقیما به سراغ بخش امنیتی بروید و بعد سوار هواپیما شوید. اگر چمدان همراهتان دارید هم با در دست داشتن کارت پرواز می توانید باز هم در زمان صرفه جویی کنید. بعضی از شرکت های هواپیمایی برای مسافرانی که به صورت آنلاین چک-این انجام داده اند گیت های تحویل بار جداگانه ای در نظر گرفته اند.