قلعه بلوگرادچیک بلغارستان | Belogradchik Fortress

کشور بلغارستان پر از دیدنی های جالب و دوست داشتنی است. اگر تمایل دارید که در سفرتان برای یک بار هم که شده از قلعه ای باستانی دیدن کنید، قلعه بلوگرادچیک بلغارستان پیشنهاد ماست. این قلعه علاوه بر ارزش تاریخی با کوه ها و چشم اندازهای بی نظیری پوشیده شده که شما را حیرت زده خواهد کرد. در این سفر و بازدید از قلعه بلوگرادچیک بلغارستان عکس های بسیار خوبی خواهید انداخت و در ذهن شما خاطرات آن، همیشه ثابت خواهند ماند. قلعه بلوگرادچیک بلغارستان , Belogradchik Fortress

شیدا گشت در ادامه این مطلب به معرفی این قلعه باستانی پرداخته و مسیرهای دسترسی به آن را مشخص کرده است. همراهِ ما باشید.

برای یک تجربه ای که به معنای واقعی شگفت آور است و در آن تاریخ و طبیعت گره می خورند، به سمت شمال غرب شهرستان بلوگرادچیک بروید، جایی که قلعه بلوگرادچیک بلغارستان برای چندین قرن، جا خوش کرده است. نام این قلعه به معنای «بنای سفید» است که به قلعه درخشانی بر می گردد که در بالای شهر قرار گرفته است، در حالی که نام رسمی این قلعه Belogradchik Kale می باشد. Kale در زبان ترکی به معنی قلعه است.

قلعه بلوگرادچیک بلغارستان چه زمانی ساخته شد؟

مورخان معتقدند که ساخت این قلعه در زمان امپراتوری رم اتفاق افتاده است. رمی ها به اندازه کافی باهوش بودند تا یک موقعیتی را انتخاب کنند که ساخت آن ساده و نیازی به مصالح بسیار زیادی نداشته باشد. دیواره های سنگی این منطقه، به این معنی بودند، نیازی به ساخت دیوار دو طرفه قلعه نبود و سنگ ها حکم دیوار را داشتند. یعنی از شمال غرب تا جنوب شرقی، لازم به ساخت دیوار مجزایی نبود. برای بقیه ساختار، سنگ هایی عمودی تا ۷۰ متر استفاده شد. زمانی که این قلعه ساخته شد، بیشتر کاربردی به عنوان دیده بانی داشت، زیرا روی ارتفاع بلندی قرار گرفته و چشم انداز بسیار خوبی به اطراف داشت.

قرون وسطی و تاریخ اخیر قلعه بلوگرادچیک بلغارستان

در طول حکومت تزار ایوان استراتسیمیر در قرن ۱۴ (Bulgarian Tsar Ivan Sratsimir)، این قلعه کاربرد خشن تری داشت و به عنوان جایگاهی نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. در آن زمان، امپراطور عثمانی در حال فتح مناطق بیشتری در اروپا بود و بسیاری از مستعمره های خود را نظیر بلغارستان مجبور کرد که سیستم دفاعی خود را بهبود بخشند تا خیالش از آن ها راحت باشد. پس علاوه بر اینکه بلغارستان سیستم دفاعی خود را تقویت کرد، مکان هایی مانند این قلعه را برای کاربردی نظامی به کار گرفت. در آن زمان، قلعه بلوگرادچیک بغارستان به عنوان دومین سایت مهم دفاعی در ایالت ایوان استراتسیمیر محسوب می شد و البته اولین مکان مهم، قلعه ویدین (Vidin Fortress) بود.

زمانی که حکومت عثمانی بلغارستان را تحت سلطه داشت، این قلعه در سال ۱۳۹۶ توسط آن ها تسخیر شد. همانطور که گفته شد عثمانی ها، حکومت بلغار را مجبور کردند که که چند برج و بارو و استحکاماتی به این قلعه اضافه کنند.

البته بخش دیگری از تغییراتی که در قلعه اتفاق افتاد، مربوط به قرن ۱۹ بود. تغییراتی که به سبک معماری قلعه های عثمانی در دوره قبل انجام گرفت، کامل تر و همچنین وسیع تر بود. علاوه بر آن، عناصر اروپایی توسط مهندسین فرانسوی و ایتالیایی به این قلعه اضافه شدند و بدین صورت قلعه کامل تر گشت.

سنگرهای این قلعه، نقش مهمی در سرکوب عثمانی ها توسط بلغارستانی ها داشتند که در سال ۱۸۵۰ اتفاق افتاد. این قلعه برای مدت ها بعد هم نقش نظامی و دفاعی داشت. آخرین باری که از قلعه بلوگرادچیک بلغارستان به عنوان یک پایگاه نظامی و دفاعی استفاده شد، مربوط به جنگ صربستان و بلغارستان در سال ۱۸۸۵ بود.

این جنگ، بین پادشاهی صربستان و قلمرو بلغارستان صورت گرفت که از ۱۴ نوامبر ۱۸۸۵ شروع و تا ۲۸ نوامبر ۱۸۸۵ ادامه یافت. صلحی که بین آن ها صورت گرفت در سوم مارچ ۱۸۸۶ در شهر بخارست، امضاء شد. در نتیجه این جنگ، اروپایی ها در نتیجه جنگ، قدرت‌های اروپایی یگانگی اتحادیه بلغارستان را که در ۱۸ سپتامبر ۱۸۸۵ اتفاق افتاد، تایید کردند.

قلعه بلوگرادچیک بلغارستان به عنوان یک جاذبه

در حال حاضر، کل زمینی که این قلعه روی آن قرار دارد، بیش از ۱۰ هزار متر مربع است و به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های بلغارستان محسوب می شود. دیوارهای آن در پایه، ۲ متر ضخامت دارند و ارتفاع آن ها چیزی حدود ۱۲ متر است. صخره های حیرت انگیزی که در اطراف این قلعه وجود دارند، در حال حاضر به صخره های بلوگرادچیک معروفند و تاریخ پیدایش آن ها به بیش از ۲۰۰ میلیون سال پیش برمی گردد، زمانی که در سطح دریا قرار داشته اند.

قلعه بلوگرادچیک ۳ حیاط بزرگ داشت که با فاصله از هم قرار گرفته بودند. حتی امروزه نیز می توان جایگاه توپ های نظامی روی دیوارها، سنگرها و استحکامات نظامی را در قلعه مشاهده کرد و حسی که در آن زمان در آنجا حکمفرما بود را با کمی قدم زدن در میان قلعه حس کرد.

بالاترین نقطه قلعه که با نام اولین لوحه (First Slab) شناخته می شود، منظره خوبی را از بالکان به نمایش می گذارد که برای عکاسی بسیار مناسب است.

همانطور که گفته شد این منطقه هم به دلیل ارزش تاریخی و هم صخره و تخته سنگ های بسیار عجیبی که در اینجا وجود دارد، در میان گردشگران بسیار محبوب است. در نزدیکی این قلعه همچنین غاری باستانی به نام ماگورا (Magura) وجود دارد. در این غار می توانید نقاشی های باستانی و جالبی را مشاهده کنید که قدمت آن ها به دوره های تاریخی مختلفی برمی گردد.

آدرس و زمان بازدید

قلعه هر روز از ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است و هزینه ورود به آن به تاریخ امروز (۲۲ فروردین ۹۷) حدودا ۳ لوای بلغارستان است. می توانید موقعیت این قلعه را در نقشه گوگل مپ زیر مشاهده کنید و برای خود نشانه گذاری کنید.

قلعه بلوگرادچیک بلغارستان درست خارج از شهرستان یا روستان بلوگرادچیک در شمال غربی کشور بلغارستان واقع شده است. برای رسیدن به این روستا از پایتخت کشور یعنی صوفیه، حدودا ۳ ساعت توسط ماشین زمان را باید ددر نظر بگیرید. از بخش مرکزی روستای بلوگرادچیک ul. Tsolo Todorov را دنبال کنید و سربالایی را تقریبا ۱ کیلومتر ادامه دهید تا به انتهای خیابان برسید. در آنجا قلعه مشخص است و می توانید برای بازدید به داخل آن وارد شوید.