قلعه سنت آنجلو | Castel Sant’Angelo در رم

در شمال غربی مرکز تاریخی شهر رم به ساختمانی مدور و استوانه ای شکل برمی خورید که به قلعه سنت آنجلو معروف است. Castel Sant’Angelo

در واقع، امپراتور هادریانوس اینجا را به عنوان آرامگاهی برای خود و خانواده اش درست کرد اما سال ها بعد با تغییراتی که در آن اتفاق افتاد کاربردهای دیگری مثل پناهگاه، قلعه و زندان هم پیدا کرد.

این بنا امروز بعد از گذراندن سال های بسیار به موزه تبدیل شده و گردشگران زیادی در بازدید از شهر تاریخی رم از آن دیدن می کنند.

در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید تا درباره قلعه سنت آنجلو بیشتر بدانید.

ساخت قلعه سنت آنجلو (Castel Sant’Angelo) به سال ۱۳۵ میلادی بر می گردد در آن زمان امپراتور هادریانوس تصمیم گرفت تا جای باشکوهی را برای تدفین خود و خانواده اش درست کند، آرامگاهی که در نهایت بعد از ۴ سال کامل شد. این بنا ۸۴ متر زیر بنا و ۲۰ متر ارتفاع دارد و در بالای آن تراسی کوچک قرار گرفته است. در ابتدا برای تاج آرامگاه مجسمه ای برنزی در نظر گرفته شده بود که امپراتور را بر روی ارابه ای چهار چرخه نشان می داد.

از آن جایی که این آرامگاه در کنار رود تیبر قرار دارد برای گذر از رود و رسیدن به آن نیاز به یک پل بود. امپراتور هادریانوس این پل را در سال ۱۳۴ طراحی و اسم آن را پل سنت آنجیلو گذاشت. این پل که زیبایی چشم اندازهای قلعه را دوچندان کرده است امروز همچنان در این محل قرار دارد و مجسمه هایی در اطرافش است که حدود ۵۰۰ سال پیش ساخته شده است. با رفتن به قلعه ی سنت آنجلو اولین چیزی که توجهتان را به خود جلب می کند پل آنجیلو است گذر از این پل و تماشای این بنای تاریخی که بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد لحظاتی رویایی را برایتان رقم می زند.

امپراتور هادریان در سال ۱۳۸ از دنیا رفت و در همین آرامگاه مدفون شد. تا سالیان بعد چندین امپراتور دیگر هم در همین محل دفن شدند تا اینکه در سال ۲۷۰، امپراتور اورلیان برای ایمنی بیشتر در اطراف شهر دیوار درست کرد و آرامگاه را هم به قلعه نظامی تبدیل کرد. در سال ۴۱۰ زمانی که ویزیگوت‌ها به رم حمله کردند تعدادی از آرامگاه هایی که در این محل وجود داشت از بین رفت. این قلعه ی ۲۰ متری روزگاری بلندترین بنای رم بود و در طول قرن های گذشته نوسازی های زیادی روی آن انجام شده که بیشتر آن ها روی مستحکم کردن قلعه تمرکز کرده اند. در زمان قرون وسطی که درگیری های زیادی اتفاق می افتاد این قلعه کاملا مستحکم شد تا بتواند در برابر حملات احتمالی مقاومت کند. در آن زمان هر وقت خطری پیش می آمد از این قلعه به عنوان پناهگاه و جای امن استفاده می شد و راه های مخفی زیادی افراد را به این قلعه می رساند، به طوری که در جریان غارت رم در سال ۱۵۲۷، کلمنت هفتم از دست سربازان امپراتور کارل پنجم فرار کرد و به این قلعه پناه برد.

در این قلعه اتاق هایی بود که با نقاشی های باشکوه دوره ی رنوسانس تزئین شده بودند تا اینکه در سال ۱۶۲۸ تعدادی از این اتاق ها برای مستحکم کردن قلعه خراب شدند. در آن زمان از بخشی از بنا به عنوان زندان استفاده می شد اما در نهایت در قرن ۱۷ کل آن تبدیل به پادگان نظامی و زندان شد و در حیاط داخلی اش اعدام های زیادی انجام می شده است.

این بنا در ابتدا آرامگاه هادریانوس نامیده می شد اما بعدها به قلعه سنت آنجلو تغییر نام داد، داستان این تغییر نام بسیار جالب و شنیدنی است؛ ماجرا به طاعون گسترده ای برمی گردد که در سال های منتهی به سال ۵۹۰ میلادی شهر رم را فرا گرفته بود. طاعون آنقدر گسترده شده بود که گروهی به رهبری شخصی به اسم گرگوری کبیر سعی در ریشه کنی آن داشتند و مدت ها برای تمام شدن این بیماری دعا کردند تا اینکه این طور که در افسانه ها آمده در همان روزها فرشته ای به همراه یک شمشیر در بالای آرامگاه دیده شده است. اینکه این فرشته در این زمان در این محل ظاهر شده نشانه ای از کمرنگ شدن بیماری طاعون تعبیر شد و گرگوری کبیر هم تصمیم گرفت به خاطر شکر این اتفاق یک کلیسای کوچک در این آرامگاه بسازد. بعد از این ماجرا بود که اینجا به سنت آنجلو یعنی فرشته ی مقدس معروف شد و مجسمه ی مرمرین از یک فرشته ی بزرگ هم در بالای این بنا قرار گرفت.

استفاده ی نظامی از این قلعه در سال ۱۹۰۱ به پایان رسید تا قلعه مورد نوسازی قرار بگیرد. در سال ۱۹۲۵ این قلعه به موزه تبدیل شد و امروز هم بخشی از آن به موزه ی تاریخ نظامی تبدیل شده است. در این قلعه می توانید از اتاق هایی با طراحی های جذاب دیدن کنید و چشم اندازهای رویایی ببینید. در این قلعه از پله های مارپیچ بالا می روید و از ۵ طبقه دیدن می کنید؛ اول از همه آرامگاه ها را می بینید و بعد به سمت سلول هایی می روید که شخصیت های تاریخی سالیان سال در آنجا زندانی بودند. در طبقات بالاتر اتاق هایی نظرتان را جلب می کند که روزگاری محل زندگی مسئولان کلیسا بودند، اتاق هایی که با نقاشی های جذابی تزئین شده اند و هر کدام از آن ها ساعت ها تماشا را می طلبند. در کنار این اتاق ها مجموعه ای از اسلحه هست که دیدن آن ها هم احتمالا برایتان جالب است. در بالاترین طبقه به یک تراس می رسید که در آنجا می توانید در حالی که شهر رم در پس زمینه تان است عکس های جذابی بیندازید.