مسابقه اسب سواری روی یخ

دریاچه ها بدون شک یکی از زیباترین مناظر طبیعی هستند، اما همین دریاچه ها در فصل زمستان و زمانی که سطح آب یخ می زند هم به جاذبه ای بی بدیل تبدیل می شوند. ورزش ها و فعالیت های تفریحی زیادی روی سطح یخ زده دریاچه ها انجام می شود : هاکی روی یخ، اسکیت سواری و اسب سواری روی یخ! بله، اگر به نظرتان کنترل اسب کار دشواری است باید بدانید که روی سطح لیز و یخ زده دریاچه ها هم می توان اسب سواری کرد و هم مسابقه داد. هر ساله اسب سوارانی از سرتاسر دنیا به سنت موریتز سوئیس می آیند تا در مسابقه اسب سواری روی یخ شرکت کنند. مسابقه اسب سواری , اسب سواری روی یخ

در ادامه با شیدا گشت همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانیم.

کشور سوئیس به دلیل جغرافیای خاصی که دارد زمستان های پربرفی دارد و کوه های آلپ در بخش زیادی از سال پوشیده از برف هستند. به همین دلیل است که بهترین پیست های اسکی دنیا در این کشور قرار دارد و بسیاری از علاقمندان به ورزش های زمستانی برای لذت بردن از این ورزش ها و تفریحات به سوئیس سفر می کنند. منطقه کوهستانی سنت موریتز به جرات یکی از مشهورترین مناطق برای ورزش های زمستانی و یکی از خاص ترین آن هاست. هر سال حدود ۳۵۰۰۰ بازدیدکننده در حوالی فوریه به منطقه کوهستانی سنت موریتز می آیند، البته نه برای اسکی، بلکه برای یکی از هیجان انگیزترین مسابقات دنیا: مسابقه اسب سواری روی یخ! این مسابقه یکی از سطح بالاترین مسابقات در دنیا است و در نوع خود بی نظیر است. شاید تاکنون مسابقات اسب سواری زیاد دیده باشید اما سوارکاری روی سطح یخ زده دریاچه کار هر کسی نیست. کسانی که فکر می کنند در اسب سواری تبحر کافی دارند و کسانی که فقط از تماشای مسابقات لذت می برند همه ساله در این ایام به سوئیس سفر می کنند تا در یکی از هیجان انگیزترین رویدادهای ورزشی شرکت کنند. البته به جز ورزشکاران، عکاسان نیز بسیار به این مسابقه علاقمندند. چرا که عکس های فوق العاده زیبایی می توانند از این مسابقات بگیرند. فضای برفی و کوهستانی منطقه و سوارکارانی که در لباس های رنگارنگ با یکدیگر مسابقه می دهند تصویری بسیار تماشایی به وجود خواهد آورد.

پیشینه مسابقات

در ماه مارچ ۱۹۰۶ گروهی ۱۳ نفره در حالی که لباس اسکی به تن داشتند در کوه های سنت موریتز جمع شدند و سوار بر اسب با یکدیگر به رقابت پرداختند. سال بعد مسابقات رسمی اسب سواری در سنت موریتز برگزار شد و از آن زمان بیش از ۱۰۰ سال است که این سنت قدیمی ادامه دارد. امروزه، مسابقه اسب سواری روی یخ در سه روز برگزار می شود و ورزشکاران در رشته های مختلف به رقابت با یکدیگر می پردازند. این که تصور اینکه سوار بر یک درشکه با سرعتی باورنکردنی روی یخ در حرکت باشید ترسناک است چه برسد به اینکه واقعا بخواهید در این مسابقه شرکت کنید. البته ورزشکارانی که در این مسابقات شرکت می کنند کاملا متحبر و کارآزموده هستند اما باز هم حوادث مختلفی در جریان مسابقات برگزار می شود. سطح سختی این مسابقات به حدی بود که در سال ۱۹۶۵ حتی یک نفر هم نتوانست از خط پایان مسابقات عبور کند و مسابقه را به اتمام برساند.

در طول صد سال که از آغاز مسابقات اسب سواری روی یخ می گذرد قوانین و شرایط مسابقه استاندارد شده اند و ورزشکاران باید تجهیزات مناسبی داشته باشند. مسئولین برگزاری این مسابقه تلاش می کنند حداکثر نکات ایمنی را رعایت کنند تا مسابقات بدون حادثه جدی برگزار شود. با این حال باز هم این مسابقه با حوادثی همراه است و در هر مسابقه تعدادی از ورزشکاران مصدوم می شوند.

جالب است بدانید که علاوه بر ورزشکاران، اسب ها نیز باید تجهیزات مناسبی داشته باشند. از جمله این تجهیزات سم ها و کفش های مخصوص است که به آن ها اجازه دویدن روی سطح یخ زده دریاچه را می دهد.

مراسم های جانبی

همان طور که گفتیم مسابقه اسب سواری روی یخ در طی سه روز برگزار می شود و در طول این سه روز، مراسم های جانبی مختلفی نیز برگزار می شود. اجرای موسیقی های زنده، جشنواره های غذا و سایر نمایشگاه ها و مراسم ها جالب و تماشایی در جریان مسابقات برگزار می شود. بنابراین در ساعاتی که مسابقه برگزار نمی شود می توانید خودتان را کاملا سرگرم کنید. بازدیدکنندگان از سرتاسر دنیا در این رویداد سطح بالا و خاص شرکت می کنند و از مسابقات هیجان انگیز اسب سواری، جشنواره های غذا، موسیقی زنده، نمایشگاه های هنری و … یکجا لذت می برند. این مسابقه در فضایی بسیار زیبا انجام می شود و تماشای تلالو نور آفتاب روی سطح یخ زده دریاچه و کوهستان های برفی اطراف سنت موریتز بسیار لذتبخش و دیدنی خواهد بود. مسئولین برگزاری مسابقات طوری برنامه ریزی می کنند که حدود ۳۵۰۰۰ گردشگری که برای شرکت یا بازدید از این مسابقات به منطقه سنت موریتز می آیند اوقات خوشی داشته باشند و امکانات لازم جهت اقامت و خورد و خوراک این تعداد بالای گردشگر کاملا فراهم شده است.

منطقه سنت موریتز

منطقه سنت موریتز علاوه بر مسابقه اسب سواری روی یخ، پذیرای اسکی بازانی از سرتاسر جهان است. برخی از بهترین پیست های اسکی سوئیس در این منطقه قرار دارند و بسیاری از اسکی بازان برای اسکی به این منطقه سفر می کنند. روستای سنت موریتز در میانه دره انگادین قرار گرفته است و به همین دلیل در بخش اعظمی از سال پوشیده از برف است. در این روستا می توانید هتل ها و اقامتگاه های مختلفی را پیدا کنید که برای اقامت اسکی بازان و توریست ها ساخته شده اند. همچنین مایحتاج خود را می توانید از فروشگاه های روستا تهیه کنید. در این منطقه حدود ۵ پیست اسکی وجود دارد و روی هم رفته ۲۲۰ مایل زمین قابل اسکی را در اختیار اسکی بازان قرار می دهند. هرسال مسابقات مختلفی در زمینه ورزش های زمستانی در این منطقه برگزار می شود که مسابقه اسب سواری روی یخ یکی از هیجان انگیزترین آن هاست. علاوه بر مسابقه اسکی، مسابقه کریکت روی یخ، پیاده روی یخ، بابسلد سواری (bobsledding) و ده ها فعالیت و ورزش برفی در این منطقه برگزار می شود.