موزه ملی سوئیس | Swiss National Museum

بی شک افرادی که علاقه ی وافری به تاریخ و فرهنگ جهان دارند، یا به موزه های فراوانی در سرتاسر جهان رفته اند و یا حتی درباره ی آن ها مطالعه کرده اند، موزه ملی سوئیس ( Swiss National Museum ) را به خوبی می شناسند.

این موزه ی زیبا و بسیار غنی در که در قاره ی اروپا و همانطور که از نامش بر می آید که کشور سوئیس واقع شده است، به طور قطع و یقین می توان گفت که یکی از مهم ترین موزه های هنر در مورد تاریخ فرهنگی اروپا است.

اگر علاقه مند هستید که با این موزه و آثار آن بیشتر آشنا شوید، درادامه با شیدا گشت همراه باشید.

موزه ی ملی سوئیس (Swiss National Museum) که به زبان سوئیسی به آن لند سموزیُم (Landesmuseum) هم نیز می ‌گویند، همانطور که در مقدمه نیز بیان کردیم، در سطح جهان به عنوان یکی از مهم‌ ترین موزه‌های هنر در مورد تاریخ فرهنگی اروپا در سطح جهان نیز شناخته می شود.

موزه ‌ی ملی سوئیس در مرکز شهر زوریخ، پایتخت این کشور قرار گرفته است. اگر بخواهیم درباره ی سازه ی بنای این موزه به شما توضیح دهیم باید بگوییم که بنای این موزه‌ی مشهور، در یک ساختمان تاریخی بسیار زیبا و باشکوه قرار گرفته است.

البته این موزه در ابتدا در این ساختمان نبوده است، ساختمان اصلی موزه ملی در سال ۱۸۹۸ میلادی به سبک تاریخی و توسط یکی از معماران معروف اروپایی به نام گوستاو گول (Gustav Gull) ساخته شد.

طراحی ساختمان ساخته شده به صورت دژهای فرانسوی که در دوره ی رنسانس مرسوم بودند، ساخته شد. البته کارشناسان معتقدند که گوستاو گول، نمای سبک‌ های مختلف معماری اروپایی را از اواخر قرون وسطی تا عصر حاضر و مدرنی که در آن قرار داشته ترکیب کرده و سازه ای زیبا و البته یگانه از آن به وجود آورده است.

ساختمان جدیدی که حاصل همکاری دو معمار سوئیسی به نام های کریست و گنتن بین است، در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. کارشناسان معتقدند که ساختمان جدید موزه توانسته است تا به خوبی طراحی اولیه و اصلی گوستاو گول را تکمیل نماید.در ساختنمان جدید موزه، یک سالن به نمایشگاهی بزرگ اختصاص داده شده است و در طرفی دیگر، کتابخانه ‌ای بسیار مدرن به همراه ۱ سالن اجتماعات برای رویدادهای عمومی ساخته و تعبیه شده است.

اگر قصد دارید  تا به این موزه بروید، باید بدانید که آثار موزه ی ملی سوئیس که در این ساختمان است امکانات فراوانی را در اختیار شما قرار می دهد. می‌ توانید آثار هنری را از ما قبل تاریخ گرفته و تا در دوران باستان و هممچنین از قرون وسطی تا قرن ۲۰ میلادی را مشاهده نمایید.

البته لازم است تا این نکته را بدانید که بخش بندی آثار هنری موزه به این صورت است که؛ آثار هنری مدرن کلاسیک و آثار قرن ۱۶، ۱۷ و ۱۸ در بخش های دیگری از شهر زوریخ در موزه‌ی کونستاهاوس (Kunsthaus) قرار گرفته و نگهداری می شوند.

اما باز به موزه ی ملی باز می گردیم. در موزه‌ ی ملی سوئیس، بخش هایی غنی از آثار به جای مانده از گوتیک و چیوالری است.

همچنین مجموعه ‌ای جامع از مجسمه‌های چوبی کلیسایی، محراب و نقاشی‌ها نیز در این موزه وجود دارد.

دانستن این نکته درباره ی این موزه الزامی است که مجموعه ‌ای از ظروف چینی و لعاب ‌دارِ فیانس (Faience) که متعلق به موزه‌ است، در حال حاضر در اختیار سونفتهاوس زو مایسن (Zunfthaus zur Meisen) در نزدیکی کلیسای فرومونستر به صورت امانی قرار گرفته است.

تا به اینجا، نمایشگاه هایی که معمولا در این موزه به صورت فصلی برگزار می شود را با آثارشان برای شما شرح دادیم و اما به بخش نمایشگاه های دائمی موزه می رسیم که شامل بخش‌های باستان‌شناسی در سوئیس، تاریخ سوئیس و گالری مجموعه‌ها می گردد.

این مجموعه ها در واقع تاریخ سوئیس را از اول تا به امروز به نمایش می ‌گذارند.

در زمینه ی نمایشگاه های موقت باید این توضیح را نیز اضافه نماییم که این نمایشگاه‌های موقت، با موضوعات محلی در فاصله های زمانی مرتب و کم برگزار می ‌شوند. از جمله ی فواید برگزاری این نمایشگاه ها این است که به مجموعه ‌ی اطلاعات ارزشمند موزه ی ملی سوئیس اضافه می‌ نمایند.

یکی از زوایای دیدی که در نزد اهالی هنر و تاریخ در بازدید از این موزه بسیار محبوب است این است که آثار این موزه از منظر جامعه شناختی اگر بررسی شود، بسیار نتایج جالبی را حاصل خواهد شد.

در بخش باستان‌ شناسی در سوئیس، بازدید کنندگان موزه با اقوام سلت، ژرمن، رومی و ساکنان دریاچه آشنا می‌شوند. در این بخش بازدیدکنندگان آثار به جای مانده  از آن‌ها را نیز مشاهده خواهند نمود. در این بخش در حدود ۱۴۰۰ قطعه وجود دارد که برای بسیاری از بازدیکنندگان جالب توجه است.

در اواخر قرن ۱۹ میلادی سوئیس، در مقایسه با دیگر کشورهای همسایه ی  اروپایی خود، کشوری فقیر محسوب می ‌شد. در بخش تاریخ سوئیس با حقایقی از این کشور آشنا می‌ شوید که دقیقا به شما نشان می ‌دهد که چگونه سوئیس فقیر به کشوری متمول و چیزی که الان هست، تبدیل شده است.

۸۰۰ اثر در این بخش در سه قسمت مهاجرت، سیاست و اعترافات اقتصاد دسته‌ بندی و نمایش داده  شده‌ اند. یکی از آثار جالب که در این موزه نمایش داده می شود، نقشه ی دوفور (Dufour Map)  است که ۱۵۰ سال قدمت دارد.

این نقشه، اولین نقشه ‌ی توپوگرافی است که تمام کشور سوئیس را پوشش می‌ دهد. در این نمایشگاه ۲۰  مجموعه‌ ی متفاوت در گالری مجموعه‌ها، میراث فرهنگیِ و غنی کشور سوئیس را در معرض نمایش عموم قرار می ‌دهد.

این بخش موزه نیز بر روی اشیا گوناگون متمرکز است و در آن حتی مجموعه ‌‌ای از مبل ‌های سوئیسی و دیگر وسایل را خواهید دید که چگونه ساخته شده ‌اند و تاریخچه و ماهیت آن‌ها چیست و چگونه است.

آثار تزئینی که از کلیسا به جای مانده است نیز در کنار آثاری از هنرمندان قرون وسطی و در کنار قطعاتی که با عکاسی ثبت می گردند و همچنین تاریخچه ‌ی صنعت کفش و زیورآلات تا قرن ۲۰ میلادی را در این مجموعه در کنار هم گرد آورده اند.