موزه های زیر دریایی

همیشه باور ایده های جدید برای ذهن چارچوب دار آدم ها کار بسیار سختی بوده و است؛ به طور مثال اگر بخواهیم بگوییم موزه هایی در زیر آب وجود دارد که برای تماشای آنها تورهای گردشگری متعددی برگزار می شود موضوع عجیبی به نظر می آید و عده ای می گویند مگر چنین چیزی امکان دارد! این تورها به این منظور تشکیل شده اند که دیگر نگرانی بابت نداشتن گواهی غواضی و شنا کردن در افراد وجود نداشته باشد. موزه زیر دریایی , موزه زیر آبی

اما در این مطلب شیدا گشت می خواهند چند مورد از این موزه های که در زیر آب وجود دارند را برای شما معرفی کند. با ما در ادامه مطلب با موزه های زیر دریایی همراه ما باشید.

پارک زیر آب بایا (Baia) در ایتالیا

یکی از شهرهای نام آشنای باستانی در ایتالیا، پمپئی (Pompeii) است که در نزدکی ناپل کنونی قرار دارد. شهر زیبای پمپئی که محل ییلاق ثروتمندان در دوران امپراتور بزرگ روم باستان در قرن ۸ قبل از میلاد، محسوب می‌شد، یک بندر باشکوه بوده است. در اثر یک حادثه شهر پمپئی و ۲۰۰۰ نفر از ساکنین آن، به کام مرگ فرو رفتند. حادثه‌ای غم‌انگیز که در سحرگاه ۲۴ اوت سال ۷۹ میلادی به وقوع پیوست. فوران آتشفشان کوه وسوویوس به مدت ۳ روز شهر زیبای پمپئی را در زیر خروارها خاکستر و گدازه به ضخامت ۳ تا ۵ متر فرو برد. در سال ۱۷۴۸ میلادی در پی یک اتفاق تصادفی، یک کشاورز که در حال کندن زمین بود که به چند مجسمه دست پیدا کرد. در پی یافتن این مجسمه‌ها و افزایش جستجوها، شهر مدفون پمپئی هویدا شد.

اما تعداد کمی از افراد درباره شهری به نام بایا اطلاعات دارد که تقریبا سه برابر پمپی وسعت داشته است. این شهر بزرگ در چند کیلومتری ناپل، قرار دارد. در گذشته های دور محلی برای ثروتمندان شهر رم و حتی امپراتور کالیگولا به حساب می‌آمده اما در قرن هشتم میلادی به زیر آب فرو رفت. امروزه مورخان و باستان شناسان این شهر را با لاس‌ وگاس یا بورلی‌ هیلز مقایسه می‌کنند. در روزهای آفتابی تابستان، می‌توانید با قایق‌های کف-شیشه‌ای، اسنورکلینگ یا غواصی اسکوبا «پارک زیر آب بایا» (Baia Underwater Park) را ببینید. حتما به همراه یک راهنما به این منطقه بروید و هنگام بازدید می توانید، مجسمه ها و اشیایی که در زیر آب مدفون شده اند را لمس کنید و تجربه بی نظیر را زیر دریا داشته باشید.

موزه سوبوأتیکو د ِ آرته در مکزیک

موزه زیر دریایی دیگر، موزه سوبوأتیکو د آرته (Museo Subacuático de Arte) است که در کشور مکزیک قرار دارد. این موزه که دارای آثار هنری دوره معاصر بوده و بیش از ۵۰۰ مجسمه نمادین در آب های اطراف کانکون می باشد. هدف از تشکیل این موزه ایحاد تعامل بین هنر و علم بوده و همچنین تشکیل صخره ای مرجانی برای زندگی موجوداتی دریایی در مکزیک است. آثار هنری که در این موزه قرار دارند باعث از جنس خاصی تشکیل شده اند سبب بهبود در زندگی مرجان های دریایی می شوند.

موزه آتلانتیکو لنزروته در اسپانیا

موزه زیردریایی دیگری نیز در شهر اسپانیا ساخته شده است که از موزه ی موزه سوبوأتیکو د ِ آرته  در اسپانیا الهام گرفته است. این موزه در اسپانیا در سال ۲۰۱۶، افتتاح شد و جزء اولین موزه های هنرهای معاصر در زیر آب در قاره اروپا به شمار می رود. هدف از تأسیس این موزه جلب توجه به مشکلات تغییرات اقلیمی و همچنین ساختن زیستگاهی دریایی در جزایر قناری بود. مربیان غواصی در این موزه تورهایی را با جزئیات تمام درباره‌ی حدود ۳۰۰ مجسمه برگزار می‌کنند.

شیپ رک تریل، فلوریدا

در «شیپ رک تریل فلوریدا» (Shipwreck Trail Florida) غواصان ردی از کشتی‌های غرق‌شده را در مکان‌های عمیق و کم‌عمق یافتند که بسیار قابل توجه است. قدیمی‌ترین کشتی غرق‌شده «سن پدرو» نام دارد که هاوانا در  کوبا را در سال ۱۷۳۳ به مقصد اسپانیا ترک کرد و حامل سکه‌های نقره مکزیکی و جعبه‌های ظروف ساخت چین بوده است. این کشتی در طوفانی گرفتار شد. چون زمان کافی برای برگشت به بندر را نداشت، غرق شد. در دهه‌ی ۱۹۶۰ کسانی به دنبال گنج بودند، این کشتی را کشف و به بازیابی بقایای محموله‌ی کشتی کمک کردند. تازه‌ترین کشتی نیز «تاندربولت» (thunderbolt) نام دارد که در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. اگرچه این کشی هرگز به‌ طور رسمی راه‌اندازی نگردید، اما بعدها برای تحقیق روی انرژی الکتریکیِ صاعقه‌های رعدوبرق به جزایر فلوریدا کیز اهدا کردند.