میدان جمهوری ایروان | The Republic Square of Yerevan در کشور ارمنستان

اگر قصد سفر به کشور ارمنستان و پایتخت باستانی آن شهر ایروان را دارید، حتما برنامه بازدید از میدان جمهوری ایروان یا The Republic Square of Yerevan (هراپراک در زمان ارمنی) را در برنامه سفر خود بگنجانید. میدان دقیقا در مرکز شهر ایروان قرار گرفته و به عنوان یکی از مهم ترین و مشهورترین مکان های پایتخت ارمنستان شناخته می شود. نام قلب ایروان را بر آن گذاشته اند و تبدیل به مقصد محبوبی برای گردشگران شده است. تقریبا در تمام پکیج های بازدید از ارمنستان بازدید از میدان قرار جمهوری قرار دارد. میدان جمهوری ارمنستان

با شیدا گشت همراه شوید تا از این جاذبه کشور ارمنستان بیشتر بدانیم.

تاریخچه

در گذشته نام میدان جمهوری ایروان، میدان لنین بود. طراحی میدان توسط معمار ارمنی به نام Alexander Tamanyan  در سال ۱۹۲۴ انجام گرفت و تا سال ۱۹۵۸ تکمیل شد. الکساندر و همکارانش ارمنستان را از یک شهر معمولی به یک کلان شهر تبدیل کردند. مجسمه بزرگی از لنین در میان میدان قرار داشت که در سال ۱۹۹۰ میلادی تخریب گشت. پایه های مجسمه نیز در اواخر سال ۱۹۹۶ میلادی برداشته شد و زمین های پوشیده از چمن جای آن را گرفت.

مجسمه در سال ۱۹۴۰ توسط مجسمه ساز مشهور اهل شوروی S.Merkurov ساخته شده بود که به مناسبت بیستمین سال حظور شوروی در ارمنستان در این مکان قرار گرفته بود. تا سال ۱۹۹۶ در حیاط موزه تاریخ ارمنستان گذاشته شده بود که در آن سال ناگهان ناپدید شد.  مجسمه یکی از بهترین نمونه های هنر شوروی بود و تخریب پایه های آن با اعتراضات گسترده ای مواجه شد. مجسه علی رغم موضوعش از ارزش های هنری بالایی برخوردار بود. تمام ساختمان هایی که ارتباطی با لنین داشتد تخریب شدند و ساختمان های جدید جایگزین آن ها گشتند.

ساختمان های اطراف میدان

نگارخانه ملی و موزه تاریخ ارمنستان

نگارخانه ملی در سال ۱۹۲۱ در شمال میدان جمهوری ارمنستان ساخته شد. مارتیوس ساربان و الکساندر تامانیان از موثرترین سازندگان آن بودند. در زمان ساخت این ساختمان بخش هنر موزه دولتی بود که پس از استقلال کشور ارمنستان در سال ۱۹۹۱ با شکل امروزی در آمد. بعدها در سال ۱۹۷۸ ساختمان جدیدی نیز به آن اضافه شد. درون نگارخانه بیش از ۲۶۰۰۰ قطعه هنری نگهداری می شود. این آثار شامل قطعاتی متعلق به دوران باستان کشور تا هنرهای امروزی آن می شود. کلکسیون دیدنی از آثار هنرمندان روس از قرن ۱۶ تا ۲۰ میلادی نیز در آن دیده می شود. آثار هنرمندان خارجی از اقصی نقاط جهان نیز قسمت دیگری از موزه را به خود اختصاص داده اند.

سایت موزه : Gallery.am

وزارت کشور

ساختمان وزارت کشور در شمال شرق میدان قرار دارد  و در سال ۱۹۴۲ ساخته شده است. تامانیان برای ساخت بنای آن معماری سنتی ارمنستان را به کار گرفت و این شاهکار را خلق کرد. ساعت بزرگی به ساختمان آویزان است که ساخت آن به ژوئیه سال ۱۹۴۱ در مسکو بر می گردد. قطر سفحه ساعت ۴ متر است و عقربی آن ۱۸۸ سانتی متر طول دارد. عقربه کوچک آن نیز ۱۷۰ سانتی متر است. دقتش نیز در ۲۴ ساعت ۳ ثانیه است.

دفتر مرکزی پست جمهوری ارمنستان

دفتر پست در جنوب شرق میدان ساخته شده است و خدماتی از جمله: ارسال تلگراف، تماس های تلفنی راه دور، تبادل ارز، فروش کارت پستال و ارسال و دریافت بسته ها را ارائه می دهد.

هتل ماریوت ارمنیا | Mariott Armenia

هتل در جنوب غربی میدان قرار دارد و تنها هتل بین المللی در ایروان است. هتل ماریوت هتلی ۵ ستاره است  و امکانات لوکسی مانند استخر، غذاهای بین المللی و محلی ارمنستان، باشگاه ورزشی و … را در اختیار مهمانانش قرار می دهد. اتاق های آن نیز دارای تلویزیون، اتو، آشپزخانه  و دیگر خدمات هستند. اگر قصد اقامت درارمنستان را دارید این هتل با موقعیت قرار گیری عالی و خدمات مناسب می تواند یکی از گزینه های انتخابی شما باشد.

وزارت انرژی و منابع طبیعی در جنوب غربی میدان

وزارت امور خارجه در شمال غربی

شب های هیجان انگیز میدان

غروب ها و شب های میدان جمهوری ایروان بسیار سرزنده و پرشور است. مردم شهر در گردشگران در آن جمع می شوند و به تماشای رقص فواره های موزیکال می نشینند تا لحظات شادی را سپری کنند.  فواره ها نمایشی خیره کننده و تحسین برانگیز از رقص هماهنگ آب و نور و رنگها در کنار موسیقی دلنشین در اختیار تماشاگران می گذارند. این نمایش دقیقا در مقابل ساختمان نگارخانه ملی وموزه تاریخ ارمنستان صورت انجام می شود.

نمایش شب ها بین ساعت ۹ تا ۱۰ شب آغاز شده و تا ساعت ۱۱ شب ادامه می بابد. ریتم آهنگی که پخش می شود تعیین کننده نحوه جریان آب های فواره و نورپردازی است. گذراندن شبی زیبا در میدان جمهوری ایروان را به هیچ وجه از دست ندهید. گردشگرانی از سراسر جهان برای دیدن فواره ها و تحسین آن به خاطر نمایش جذاب، غیر معمول و زیبایشان به این میدان می آیند. از اواخر ماه مه هر سال تا ماه اکتبر این نمایش ادامه دارد. در حین برگزاری شاهکارهای موسیقی کلاسیک جهان، موسیقی های محلی کشور ارمنستان و آهنگ های مطرح قرن ۲۰ و ۲۱ جهان پخش می شود.

هر شب پخش آهنگ Eternal Love  از آثار Charles Aznavour اختتامیه مراسم را اعلام می کند. فواره ها در تمام طول روز روشن هستند و نمایشی که در روز دارند با اجراهای شبانه کاملا متفاوت است. رویایی سفید در زیر تلالو درخشان خورشید، و افسانه ای دنباله دار و رنگارنگ در میان نور ماه و ستارگان!

مراکز خرید و رستوران ها

در نزدیکی میدان جمهوری ایروان کافه ها و رستوران های زیادی وجود دارد که از معروف ترین آن ها می توان Marvo Polo، Jazzve، Square One، Diamond و Ararat را نام برد.

دقیقا در جنب میدان فروشگاه Noya Tapan  قرار دارد که می توانید در آن انواع کتاب، دفترچه یاد داشت، کارت پستال و سوغاتی های شهر ایروان را خریداری کنید. در خیابان غربی به نام Abovyan انواع فروشگاه های خرید لباس، سوغاتی و چیزهایی که برای گردشگران جذاب هستند وجود دارد. در نزدیکی میدان فروشگاه Vernissage  است که آخر هفته هال باز است در آن می توانید نقاشی های اثر هنرمندان ارمنی و صنایع دستی دیگرشان را خریداری کنید.