مسافرت بلغارستان , مسافرت به بلغارستان , سفر به بلغارستان , سفر بلغارستان , نکات سفر به بلغارستان , نکات سفر , جاذبه های گردشگری بلغارستان , جاذبه های بلغارستان

تور آنتالیا , تور ترکیه , سفر آنتالیا , سفر به آنتالیا , سفر ترکیه , سفر به ترکیه , تور مسافرتی ترکیه , تور مسافرتی آنتالیا , مسافرت به ترکیه , مسافرت به آنتالیا شیدا گشت

تور استانبول , تور ترکیه , سفر استانبول , سفر به استانبول , سفر ترکیه , سفر به ترکیه , تور مسافرتی ترکیه , تور مسافرتی استانبول , مسافرت به ترکیه , مسافرت به استانبول

تور ترابزون , تور ترکیه , سفر ترابزون , سفر به ترابزون , سفر ترکیه , سفر به ترکیه , تور مسافرتی ترکیه , تور مسافرتی ترابزون , مسافرت به ترکیه , مسافرت به ترابزون

تور باتومی , تور گرجستان , سفر باتومی , سفر به باتومی , سفر گرجستان , سفر به گرجستان , تور مسافرتی گرجستان , تور مسافرتی باتومی , مسافرت به گرجستان , مسافرت به باتومی

تور تفلیس , تور گرجستان , سفر تفلیس , سفر به تفلیس , سفر گرجستان , سفر به گرجستان , تور مسافرتی گرجستان , تور مسافرتی تفلیس , مسافرت به گرجستان , مسافرت به تفلیس

تور کوالالامپور , تور مالزی , سفر کوالالامپور , سفر به کوالالامپور , سفر مالزی , سفر به مالزی , تور مسافرتی مالزی , تور مسافرتی کوالالامپور , مسافرت به مالزی , مسافرت به کوالالامپور

بلغارستان، کشور ناشناخته ای که باید قبل از سفر شناخت

بهتر است که بعد از شناخت درست کشور بلغارستان و وارنا به آنجا سفر کنید. مشخص کنید که برای چه هدفی به این کشور پهناور می روید، در چه تورهایی ثبت نام می کنید و به دنبال چه چیزهایی هستید. اگر نکات سفر به بلغارستان را ندانید ممکن است به هیچ وجه در آن لذت نبرید. بسیاری از مسافرانی که ناشناخته و ناآگاهانه به بلغارستان سفر کرده اند عنوان کرده اند که این کشور جاذبه های کمی برای گشت و گذار دارد. در صورتی که اگر با تصور درست و آشنایی وارد کشور بلغارستان شوید می توانید آن را به بهترین مقصد گردشگری خود تبدیل کنید.

مجله شیداگشت چند نکته را که برای آمادگی بیشتر شما در سفر به بلغارستان لازم است، ارائه می دهد.

در طول روز به ساحل آفتابی نروید

چرا ابتدا این موضوع را عنوان کردیم؟ چرا که هر ساله توریست ها و گردشگران بیشماری در روز به ساحل رفته و تشنه و ناامید برگشته اند. علت این موضوع چیست؟

از نکات سفر به بلغارستان می تواند قیمت بالای تفریحات سواحل و آب نوشیدنی در این مقصد زیبا و خلوتی آن برای گردشگران و البته خود مردم بلغارستان، باشد. این مقصد در طول روز حتی برای گردشگران پولداری که می خواهند پول خود را خرج کنند نیز به دلیل آب شرب بد آن مقصد خوبی نخواهد بود. بنابراین اگر در طول روز به سواحل وارنا یا بلغارستان بروید با ردیف هایی از صندلی خالی مواجه می شوید. با این اوصاف، شاید برایتان سوال پیش آید که ساحل وارنا پس چه جذابیتی دارد؟

زمان رفتن به ساحل در وارنا و بلغارستان خیلی مهم است. زندگی شبانه ساحل، مهمانی های تا دم صبح، هوای خنک و وجود جوان های پر انرژی می تواند سفر شما را خاطره انگیز کند.

ساحل آفتابی

کمی زبان بلغاری بیاموزید

مهم نیست که در دنیا به کجا سفر می کنید، مهم این است که کمی زبان منطقه ای که به آنجا می روید را یاد بگیرید. این موضوع، نه تنها شما را درگیر سفر به آن ناحیه می کند بلکه به شما در ارتباط با مردم محلی کمک کرده و سفر شما را راحت تر می نماید.

اگر می خواهید سفرتان به بلغارستان به درستی و بدون هیچ مشکلی پیش برود، باید در نکات سفر به بلغارستان حتماً زبان بلغاری را یاد بگیرید. البته اگر تنها به نقاط توریستی بلغارستان سفر می کنید، لازم به یادگیری زبان بلغاری ندارید اما اگر می خواهید پا را فراتر بگذارید و بیشتر از این کشور بازدید کنید، باید با زبان بلغاری آشنایی داشته باشید. در این کشور افراد کمی پیدا می شوند که انگلیسی صحبت کنند. در واقع تنها نسل جوان آن انگلیسی می دانند و می توانند به شما کمک کنند اما افراد بالای ۴۰ سال به هیچ عنوان انگلیسی نمی دانند. در واقع اگر با این افراد روسی صحبت کنید، شانس بیشتری در جواب گرفتن دارید.

از آنجایی که خط سیریلیک تنها در بلغارستان استفاده می شود (حتی بلغاری ها در روز ۲۴ ام ماه می ابداع آن را جشن می گیرند) بهتر است کمی به آن آشنا باشید. تمام علائم کوچه و خیابان و حتی منوی رستوران ها به این خط نوشته شده است، بنابراین دانستن نحوه تلفظ آن ها می تواند به شما کمک بزرگی کند. برای به خاطر سپردن این زبان می توانید از اپلیکیشن Memrise app استفاده کنید. می خواهید نکته ای برای ارتباط بهتر با مردم بلغارستان یادتان بدهم؟

چند جمله و اصطلاح بامزه به زبان بلغاری یاد بگیرید. اگر مردم بلغارستان بدانند که کمی بلغاری صحبت می کنید از شما می خواهند که چند کلمه به زبان آن ها صحبت کنید. این کار یخ بین آن ها و شما را می شکند و بهتر به شما کمک می کنند. اگر در خیابان به کسی تنه زدید، به جای کلمه «ببخشید» بگویید «اوپا»!

از خدمات درون رستوران ها غافلگیر نشوید

اگر از گردشگرانی که به بلغارستان سفر کرده اند بپرسید چه چیز عجیبی راجع به این کشور وجود دارد، بلافاصله رستوران ها به ذهنشان خطور می کند.

به این صورت که اگر با دوستانتان به یک رستوران بروید و همه مدل غذا سفارش دهید، سفارش ها همزمان آورده نمی شوند. ممکن است شما غذای کبابی سفارش داده باشید و دوستانتان غذای سرد و سالادی. در این صورت احتمال اینکه همه دوستانتان غذای خود را خورده باشند اما غذای شما هنوز برایتان آورده نشده باشد فراوان است. بنابراین با دانستن نکات سفر به بلغارستان از این موضوع شکه و ناراحت نشوید. این یک موضوع عادی در کشور بلغارستان است.

نکات سفر به بلغارستان

از نکات سفر به بلغارستان اعتماد نکردن به پیاده روها است

هر چند که این موضوع زیاد مهم نیست اما تصور کنید که به شهر صوفیه رفته اید. خیابان های این شهر آنقدر درخت و پارک دارد که از بالا سبز دیده می شود. زیبایی آن شما را خیره می کند اما مواظب پیاده رو ها باشید. چرا که پیاده روها سطحی صاف ندارند و پر از چاله هستند. این موضوع مخصوصاً مواقعی که باران می بارد می تواند شما را اذیت کنند. بنابراین حواستان را جمع کنید که پایتان را کجا می گذارید تا به درون چاله نیفتید.

موضوع بسیار جالب در این مورد این است که بسیاری از زنان بلغارستان کفش هایی با پاشنه های بسیار بلند می پوشند. زنان بلغارستان متخصص راه رفتن با کفش پاشنه بلند در پیاده روهای خاکی و پر از چاله اند! به هرحال سعی نکنید همانند آن ها عمل کنید و تنها حواستان به جایی که پایتان را می گذارید باشید.

یاد بگیرید که همانند یک اسلواکی واقعی بنشینید

یک موضوع جالب دیگر در بلغارستان نحوه نشستن بر روی زمین است. در بسیاری از فرهنگ ها نشستن بر روی زمین به شکل نشستن اسلواکی (در فرهنگ ما مدل نشستن مردم افغان اینگونه است و در دنیا به نحوه نشستن اسلواکی معروف است) بسیار رایج است. بسیاری از افراد این گونه نشستن را بسیار سخت می دانند. مردم بلغارستان نحوه نشستن به شیوه یک اسلواکی واقعی را بسیار جدی می گیرند! اگر می خواهید به این شیوه بر روی زمین بنشینید، حتماً آن را درست انجام دهید و شلوار گشاد یا راحتی بپوشید! در غیر این صورت آن را انجام ندهید.

سفر به بلغارستان

در زبان اشاره بلغاری، برای بله و نه شنیدن گیج نشوید

از نکات سفر به بلغارستان یاد گرفتن زبان ایما و اشاره در فرهنگ مردم بلغار است. برخلاف دیگر نقاط دنیا که مردم برای گفتن نه سرشان را به چپ و راست تکان می دهند و برای گفتن بله سرشان را بالا و پایین می برند، مردم بلغارستان متفاوت عمل می کنند. به این صورت که اگر به درون یک رستوران بروید و از صاحب آن بپرسید آیا میز خالی دارد و او سرش را به چپ و راست تکان داد، منظرش بله (da به زبان بلغاری) است. این موضوع شما را گیج نکند. چرا عادات ما در این کشور تغییر می کند.

حتی اگر اهل تاریخ نیستید، کمی راجع به تاریخ بلغارستان بخوانید

اگر چه بسیاری از ما در تورهای بازدید از مناطق تاریخی خسته می شویم و آن ها را کسل کننده می دانیم اما دانستن تاریخ بلغارستان در دوره های مختلف می تواند جذابیت بازدید از مناطق تاریخی این کشور را دوچندان کند. مردم بلغارستان با شور وحال راجع به تایخ و سیاستشان صحبت می کنند. آن ها عاشق سیاست و تاریخ هستند همانطور که فوتبال را دوست دارند.

زبان اشاره بلغاری

روز نامگذاری در بلغارستان مهم است

در بلغارستان روز نامگذاری به اندازه روز تولد هر فردی مهم تلقی می شود. اگر دوستی بلغاری داشتید و به شما گفت امروز روز نامگذاری ام است، یادتان باشد حتماً به او تبریک بگویید. این موضوع یکی از نکات سفر به بلغارستان است. بلغاری ها برای نامگذاری هر فرزندی شیوه ویژه خود را دارند و روز نامگذاری هر نفر در این کشور بسیار مهم است و هر ساله جشن گرفته می شود.

کشوری برای گل های رز

اگر چه ممکن است که گل های رز را در این کشور نخورید اما حتماً بوی آن را در غذاهایتان حس خواهید کرد. چرا که بلغاری ها بیشترین روغن گل رز جهان را (بالای ۷۵ درصد) تولید می کنند. اگر دوست دارید که چیدن گل های رز و مزارع آن را از نزدیک ببینید می توانید به روستای رز در منطقه روستایی کانالاک Kanalak بروید. دیدن مناظر باغ های وسیع گل رز که در میان آن ها زنانی با لباس های سنتی قرمز رنگ در حال چیدن گل هستند، جذابیت و حال و هوای خاص خود را دارد.

روز نامگذاری در بلغارستان

انعام بدهید

همچنان که در کشور خودمان انعام دادن متداول نیست، از نکات سفر به بلغارستان دادن انعام است. به طور مثال در رستوران ها گذاشتن ۱۰ درصد قیمت غذایتان به عنوان انعام یک موضوع طبیعی است. در پمپ بنزین ها حتماً باید به کسی که باک بنزین ماشینتان را پر می کند انعام بدهید و اما راننده تاکسی ها… . خیلی از راننده تاکسی ها انعام خود را بر روی کرایه می کشند و سلیقه ای این کار را انجام می دهند. حتماً قبل از سوار شدن در تاکسی قیمت را بپرسید و بدانید که لازم نیست به آن ها انعام بدهید.

یادتان نرود که پول خود را تبدیل کنید

در کشور بلغارستان تنها در شهر های بزرگ آن صرافی هایی را پیدا می کنید که دلار را به لو تبدیل کند. بنابراین بهتر است قبل از رفتن پول خود را از ریال به دلار تبدیل کنید و در وارنا به صرافی ها برای تبدیل دلار به لو بروید. همچنین در ایران با مراجعه به شعب بانک ملی نیز می توانید لو خریداری کنید. اسکناس ۲ لو بنفش رنگ، ۵ لو قرمز رنگ، ۱۰ لو نارنجی و بنفش رنگ، ۲۰ لو آبی رنگ، ۵۰ لو قهوه ای رنگ و ۱۰۰ لو سبز رنگ هستند. به سکه های بلغاری هم استوتینکی گفته می شود که ۱۰۰ استوتینکی، ۱ لو بلغاری می شود. اگر به دیدن مناطقی غیر از شهرهای بزرگ می روید، همیشه پول نقد به همراه داشته باشید.

سفر به بلغارستان

نخ های رنگی و دستبند ها را از درختان جدا نکنید

در روز اول مارچ مردم بلغارستان روز بابا مارتا را جشن می گیرند. این روز نوید آمدن بهار را می دهد. در این روز مردم دستبند های سفید و قرمز ابریشمی را که خودشان بافته اند را با هم عوض می کنند. سپس این دستبند ها در دستشان نگه می داند تا اینکه یک درخت تازه شکوفه زده را می بینند و دستبند را به شاخه های آن گره می زنند. مردم بلغارستان معتقدند که این کار سلامتی، شادی و باروری را به ارمغان می آورد. از نکات سفر به بلغارستان احترام گذاشتن به باور ها و فرهنگ آن کشور است. اگر در این تاریخ از بلغارستان دیدن می کنید می توانید در این جشن و مراسم زیبا شرکت کنید.

سفر به بلغارستان

به جز ساحل حتماً برای اسکی در کوه های برفی نیز بروید

بسیاری از توریست ها و گردشگرانی که به بلغارستان سفر می کنند، تنها به بازدید سواحل اکتفا می کنند در حالی که این کشور کوه های برفی مناسب اسکی دارد. قیمت اسکی در این کشور بسیار ارزان تر از اروپا است و علاقه مندان به اسکی زیاد به این مناطق سفر می کنند. بنسکو Bansko مکان مناسبی برای رفتن به اسکی است. از نکات سفر به بلغارستان محدود نکردن خود برای رفتن به طبیعت است.

اسکی در کوه های برفی

با ماشین در بلغارستان سفر کنید، اگر نمی توانید اتوبوس سوار شوید

بسیاری از مناطق جذاب بلغارستان در مسیرهای بسیار دور از هم هستند. اگر وسیله نقلیه شخصی نداشته باشید رفتن به این مکان ها برای شما بسیار سخت خواهد بود چرا که وسیله حمل و نقل عمومی در این کشور بسیار ناکارآمد است. یا اگر در تور بلغارستان شرکت می کنید مطمئن باشید که حمل و نقل و ترانسفر با تور است. در غیر این صورت از نکات سفر به بلغارستان برای بازدید مسافت های دورتر، این است که اتوبوس را به جای قطار سوار شوید. چرا که قطار زمان بیشتر را در راه خواهید بود و با اتوبوس سریع تر می رسید. اگر می خواهید از صوفیه به استانبول بروید بهتر است در این مورد، قطار سوار شوید.

مطمئناً دلتان نمی خواهد غذای بلغاری را از دست بدهید

پیشنهاد ما در نکات سفر به بلغارستان امتحان کردن انواع غذاهاست

اگر بخواهیم با شما خوانندگان روراست باشیم غذای بلغاری تفاوت چندانی با کشورهای همسایه اش ندارد و بسیار شبیه به غذاهای بالکانی است. به هرحال به دور از ادب است که این موضوع را با مردم محلی بلغار مطرح کنید مخصوصاً راجع به ماست و دوغ. چرا که خیلی روی ماست محلی خود حساس هستند. هرچه هست این غذاها بسیار خوشمزه هستند و مهم نییست که رژیم گیاه خواری داشته باشید یا نه. تنوع غذاهای بلغاری شما را راضی نگه می دارد.

غذای بلغاری

لوتِنیتسا | Lutenitsa

بعضی ها معتقدند اگر غذای لوتنیتسا به جهان صادر شود دنیای بهتری خواهیم داشت. چرا که غذایی با طعم بسیار لذیذ از گوجه فرنگی، فلفل و دیگر مواد غذایی خوشمزه است. این غذا در واقع شبیه مخلوط گوشت چرخی، گوجه و مایعی است که ما ایرانی ها برای ماکارونی درست می کنیم. این غذا را اگرچه می توانید از فروشگاه ها هم خریداری کنید اما پیشنهاد می کنیم که حتماً سری به روستاهای بلغارستان بزنید و در یک خانه محلی آن را امتحان کنید. چرا که طعم حقیقی این غذا این گونه حس می شود. این غذای ساده محلی با نون و پنیر خورده می شود و مردم بلغارستان عادت دارند که با آن گوشت نیز سرو کنند.

لوتِنیتسا | Lutenitsa

برای عاشقان گوشت، کوفته و کباب | Kyufte and kebapche

همانند ایران، در بلغارستان نیز شما کباب و کوفته را پیدا خواهید کرد. آن هم با گوشت های معروف بلغارستان! این غذا یکی از متداول ترین غذاهای بلغاری بوده که در اکثر رستوران ها پیدا می کنید. همچنین اگر به رستوران های محلی بروید به همراه آن سالاد و سیب زمینی سرخ شده نیز برایتان آورده می شود.

کوفته و کباب | Kyufte and kebapche

مک دونالد را بی خیال شوید و به دنبال پیتزای محلی بروید

از نکات سفر به بلغارستان مخصوصاً در پایتخت، امتحان کردن پیتزاهای محلی است. در پایتخت و هر جایی که نزدیک به مرکز شهر باشد در بین غذاهای خیابانی شما یک تیکه پیتزا نیز پیدا می کنید. اگر فکر می کنید که یک تیکه شما را سیر نمی کند سخت در اشتباهید. پیتزاهای بلغاری پر از مواد غذایی هستند و بسیار خوشمزه اند.

یک راهنمایی: برای این پیتزاها سری به انتهای خیابان ویتوشا بزنید. قبل از کاخ ملی فرهنگ پیتزافروشی ها را پیدا می کنید. اگر چه این غذاها خیابانی اند اما بسیار ارزان هستند و خیلی از آن ها تنها سبزیجات دارند.

مشانا سکارا | Meshana Skara

پس از سفارش این غذا، ظرفی که برایتان آورده می شود، پر از سبزیجات اشتها برانگیز خواهد بود. اما گول نخورید! مشانا سکارا یک غذای گوشتی است. در زیر آن همه سبزیجات گوشت گریل شده و مخلوطی از کباب و کوفته قرار گرفته است. اگر عاشق کباب هستید، حتماً این غذا را امتحان کنید.

مشانا سکارا | Meshana Skara

سیب زمینی با پنیر

اگر چه این دسر به یک غذای فرانسوی معروف است اما در بلغارستان فراوان یافت می شود. این دسر مخصوصاً در اطراف ساحل فراوان یافت می شود و معمولاً با سالاد سنتی بلغاری ارائه می شود.

شوپسکا سالاتا | Shopska Salata

سالادی بسیار سالم و مغذی. این سالاد با ترکیبی ساده ترین مواد غذایی تهیه می شود: گوجه فرنگی، خیار، پنیر سفید، پیاز. این سالاد در گرمای داغ تابستان طراوت و شادابی را به شما می دهد. این سالاد اگر چه شبیه به سالاد شیرازی است اما امتحان کردن آن را در بلغارستان از دست ندهید.

شوپسکا سالاتا | Shopska Salata

حتی اگر با غذایی آشنایی ندارید، آن را امتحان کنید

بسیاری از غذاهای بلغاری شبیه به غذاهای ایذانی، ترکی و یونانی است. غذای میش ماش mish mash (миш маш بسیار شبیه به غذای املت)، موساکا musaka (мусака) شبیه به غذای یونانی موساکا ( تخم مرغ و همبرگر)، پولننی چوشکی pulneni chushki (пълнени чушки) یا غذای سارمی یا همان دلمه که نمونه ای از دیگر غذاهای بلغاری است را حتماً امتحان کنید. اگر علاقه مند به پاستا هستید به سراغ بانیتسا بروید که پاستایی پر از پنیر است و عکس آن را در زیر می بینید.

غذای بلغاری

سوپ سفارش دهید

زمانی که بچه بودم مادرم برای اینکه من سوپ بخورم بهم می گفت که سوپ باعث می شود که زودتر بزرگ شوم و قد بلندی داشته باشم. اگر آن زمان سوپ بلغاری خورده بودم حتماً الان قدی به بلندی ۲ متر داشتم! در هر صورت سوپ بلغاری بسیار خوشمزه است و از دیگر سوپ ها بسیار متفاوت می باشد. پس حتماً آن را امتحان کنید. حتما در تابستان ماست و خیار بلغاری را که تاراتور Tarator (таратор) نام دارد امتحان کنید. سوپ لوبیا داغ نیز بسیار خوشمزه است. بلغاری ها سوپی دارند به نام سوپ ترشی سنتی traditional tripe soup که بعضی ها عاشق آن می شوند و بعضی از آن بدشان می آید. بسته به این که جزو کدام گروه باشید حتما یک قاشق از آن را امتحان کنید.