ویژگی های منحصر به فرد برخی از شهرهای ایران

هر شهری که در جهان و در هر کشوری که وجود دارد، برای خود خصوصیتی منحصر به فرد دارد. ویژگی های منحصر به فرد شهرهای ایران

این خصوصیات شاید در شهرهای دیگر در هر کجای این جهان پهناور پیدا شود اما اگر مقیاسمان را به اندازه ی یک کشور خاص محدودتر نماییم، بی شک به مواردی خاص و جالب توجه برخواهیم خورد.

در ایران نیز هر شهری به خصوصیتی کاملا مختص به خود شناخته می شود. در این میان شهرهایی هستند که خصوصیاتی منحصر به فردتر و شاید عجیب تر نسبت به دیگر شهرها داشته باشند که دانستن و خواندنش برای هر کسی جالب و شاید البته عجیب باشد.

اگر شما هم مانند ما کنجکاوید که این چند شهر خاص ایران را با خصوصیات انحصاریشان به فردشان بشناسید.

در ادامه با ما در ۱۵ ویژگی منحصر به فرد شهرهای ایران و در شیدا گشت همراه باشید .

۱- اندیمشک

اَندیمِشک یکی از شهرهای شمالی استان خوزستان است. اندیمشک دارای سه سد با نام‌های کرخه، دز و بالارود است.

گویش مردم این شهر زبان لری است. شهر اندیمشک دارای معادن شن، سنگ و گچ می باشد. از ویژگی های تاریخی این شهر می توانیم به این مورد اشاره نماییم که در سمت شمال شرقی اندیمشک، دشتی بایر وجود دارد که از قدیم مردم به آن لور می گفتند و درواقع همان سرزمین عیلام تاریخی و باستانی می‌باشد.

اما خصوصیت منحصر به فرد این شهر چیست؟ اندیمشک تنها شهری در خاورمیانه است که ۳ تا سد( کرخه، دز و بالارود) مطرح جهانی را در خود دارد و بیش از ۸۰ درصد برق کشور را تامین می نماید.

۲- پاوه

پاوه یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه است. به دلیل ساختار شبیه پلکانی پاوه، این شهر ملقب به شهر هزارماسوله است. منطقه ‌ای که پاوه در آن قرار گرفته است بسیار خوش آب و هوا است. پاوه به این جهت بسیار معروف و منحصر به فرد است که در آن حتی یک چراغ قرمز وجود ندارد!!

۳- لار

لار مرکز شهرستان لارستان است و در منطقه ‌ای گرم و بیابانی قرار گرفته است. زلزله‌های فراوانی در لار آمده و این شهر را ویران کرده است. قدمت این زلزله ها به ۷۰۰ سال می رسد. می توان گفت که معمولا هر ۹۰ سال یک بار در لار  زلزله می آید. آخرین زلزله در ۴ اردیبهشت ۱۳۳۹ با قدرتی برابر با ۶٫۷ ریشتر رخ داده‌است و ۴۵۰ تن در آن جان باختند. به همین علت این شهر را به گونه ای طراحی کرده اند که هیچ کوچه ای در خود ندارد!

۴- ورامین

ورامین از جمله شهرهای قدیمی و مهم اطراف تهران است که مخصوصا در دوران معاصر نقش پر رنگی را در تاریخ کشور ایفا نموده است. اما علت شهرت و منحصر به فردی این شهر این است که این شهر کاملا بدون دخانیات است. حتی در مغازه های این شهر هم معمولا سیگار فروخته نمی شود.

۵- چالدران

شهرستان چالدران از توابع استان آذربایجان غربی است و بیشتر به خاطر جنگ چالدران، جنگی تاریخی و سرنوشت ساز که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی رخ داد، به شهرت رسیده است.

اما علت خاص بودن این شهر این است که به خاطر آب و هوای خنک و مطبوعش در تابستان ها احتیاجی به استفاده از کولر و یا هرگونه وسایل سرمایشی دیگر نیست.

۶- اردکان

اَردَکان شهری در بخش مرکزی شهرستان اردکان استان یزد است.شهر اردکان از جمله ی بزرگ ‌ترین شهرهای استان یزد است. اردکان به معنای شهر مقدس است که در واقع از دو کلمه ی  ارد (به معنای مقدس) + کان(به معنای معدن) تشکیل شده‌است و شاید همین بهترین دلیل برای بیان منحصر به فردیش باشد.

شهر اردکان به پولدارترین شهر ایران معروف است و دلیل آن هم این است که به دلیل معادن فراوان و کارخانه های شخصی که در این شهر وجو د دارد، گردش حساب های بانکی آن زیاد است.

۷- فردوس

فرودس شهری در استان خراسان جنوبی است که تا سال ۱۳۰۸ تون نامیده می‌شد. امروزه یکی از عمده محصولات این شهر، انار و زعفران مرغوبش است اما این ها تنها عامل شهرت این شهر نیستند بلکه، فردوس به عنوان دومین شهر امن جهان بعد از وین شناخته شده است.

می گویند که در این شهر چیزی به نام دزدی و سرقت وجود ندارد و درب اکثر منازل و ماشین ها باز گذاشته می شود!

۸- تبریز

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران است که در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شهری که امروزه آن را به نام تبریز می شناسیم، سنگ بنایش قبل از دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان گذاشته شده است. اما ویژگی منحصر به فرد این شهر در میان شهرهای ایران چیست؟ این شهر متکدی ندارد!

می گویند که دراین شهر شما با پدیده ای به نام تکدی گری روبرو نخواهید شد.

۹- جلفا

جلفا جزئی از آذربایجان شرقی است و اما خصوصیت منحصر به فرد این شهر چیست؟ باورتان می شود که می گویند که در جلفا گورستان وجود ندارد؟ مردم برای دفن ردن عزیزانشان به شهرستان های اطراف می روند.

۱۰- نورآباد ممسنی

شهرستان نورآباد ممسنی از لحاظ جغرافیایی در غرب شیراز و در ایستان فارس قرار گرفته است. ۱۸ درصد جمعیت این شهر دانشجو هستند! پس از نور آباد ممسنی، تهران با ۱۲ درصد رتبه دوم کشور را از این لحاظ دارا است.

۱۱- ایوان

ایوان در شهرستان ایلام قرار دارد و یکی از مناطق قدیمی ایران است. در اقع به خاطر وجود غارهای بزرگ در آن این گمان می رود که زمانی جایگاه انسان های غارنشین بوده‌ است. اما این را از این شهر بدانید که می گویند که در ایوان، غسالخانه وجود ندارد و در آن مرده‌ها را بر طبق سنت های قدیمی در حیاط منزل شسته می شوند .

۱۲- بروجرد

بروجرد دومین شهر پرجمعیت استان لرستان و سی و نهمین شهر پرجمعیت کشور است. بروجردی ها را م توان به عنوان باصفا ترین و خوشگذران ترین مردم ایران نام برد.

۱۳- کیش

جزیرهٔ کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس است و مکانی گردشگری به حساب می آید. اما می گویند که در این شهر وسیله ای به نام موتور سیکلت وجود ندارد!

۱۴- گچساران

شهرستان گَچساران از شهرستان‌های ایران است و در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.

گچساران را به عنوان ثروتمندترین شهر ایران می شناسند! می گویند که این شهر دارای پنجمین بزرگ ترین مخزن نفت جهان و بزرگ ترین منابع گازی ایران و خاورمیانه است.

۱۵- شادگان

شادگان در فاصله ۱۲۰ کیلومتری اهواز قرار دارد و آب و هوایی گرم و بیابانی دارد. از آب و هوای گرم شادگان که بگذریم می رسیم به این نکته که می گویند که این شهر هتل و مسافرخانه در خود ندارد! آن قدر مرم این شهر مهمان نوازند که غریبه ها را به منزل خود دعوت کرده و پذیرایی می نمایند.