پارک جنگلی گیسوم

خطه ی شمالی کشور ایران پر از جاذبه هایی است هر ببیننده ای را به خود جذب می کند و مسافران مایل هستند بارها در طول سال به این منطقه سفر کنند. یکی از این جاذبه ها که در این مطلب می خواهیم به آن اشاره کنیم، پارک جنگلی گیسوم است. پارک جنگلی گیسوم گیلان , پارک گیسوم گیلان , پارک جنگلی گیلان

این پارک یکی از نقاط دیدنی استان گیلان است و در مسیر دریای خزر قرار دارد. درختان سر به فلک رسیده در این جنگل و همچنین جاده ی رویایی آن یکی از دلایلی است که می توان گفت پارک جنگلی گیسوم لمسی از بهشت در دنیای واقعی است.

شیدا گشت را در سفر به استان گیلان همراهی کنید.

جنگل های گیسوم در استان گیلان با مساحتی حدود ۸۰ هکتار قرار دارد و انبوهی از درختان و گونه های گیاهی را که در مجموع حدود ۷۶ گونه گیاهی متعلق به ۶۶ جنس و ۴۴ خانواده در این منطقه جلگه‌ ای از شمال گیلان می شوند نیز شناسایی شده است. این منطقه یکی از بهترین مکان ها برای گذران چند ساعتی در طبیعت و همچنین بودن کنار خانواده می باشد. بد نیست بدانید که نام این پارک جنگلی از روستایی به همین نام در منطقه می آید. جنگل گیسوم روستایی است در استان گیلان که از توابع بخش اسالم در شهرستان تالش به شمار می رود و همچنین این منطقه در ۱۸ کیلومتری جاده ی تالش به انزلی قرار دارد. این منطقه که امروزه از آن به عنوان پارک جنگلی گیسوم شناخته می شود، ۱۵ سال پیش با سرمایه‌گذاری شهرداری تالش به یک مقصد جذاب تبدیل شد و امروزه به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان گیلان از آن یاد می شود.

امکانات رفاهی در جنگل گیسوم

جنگل های گیسوم به دلیل امکانات رفاهی و تفریحی که برای گردشگران فراهم آورده در بین گردشگران بسیار محبوب شده است. در این منطقه امکاناتی نظیر رستوران، اقامتگاه های توریستی جهت زدن کمپ و همچنین آلاچیق و سرویس های بهداشتی مناسب وجود دارد. یکی از مهم ترین امکانات گیسوم پاسگاه پلیس امنیت آن است که باعث شده مسافران در مورد امنیت دچار دغدغه نشوند. اما به غیر از این ها امکانات تفریخی هم در این منطقه وجود دارد که گردشگران می توانند یک تفریح تمام عیار را تجربه کنند.

جاده ی جنگل گیسوم

در ابتدای امر که جاده ای که منتهی به این جنگل می شود به اندازه زیبا و دیدنی است که شما به گونه انگار در حال گذر از دالان بهشت هستید. برای کسانی که عاشق رانندگی در جاده هستند گیسوم می تواند برایشان جاده ی رویاهایشان باشد. به غیر از جاده ای که به این جنگل منتهی می شود امکان آفرود هم در این منطقه وجود دارد. بسیاری از علاقه مندان به این فعالیت راهی گیسوم می شوند و به این نقاط می روند. البته آنها در قالب گروه و با راهنمای آشنا به مسیر به این منطقه می روند و هیجانی امن را تجربه می کنند.

تفریحات آبی و ساحلی

بعد از این که به این جنگل گیسوم رسیدیم می توانید به سراغ تفریحات آبی که در این جنگل وجود دارد بروید. تفریحات ممکن در این جنگل نیز شامل شنا، جت اسکی، شاتل، پاراگلایدر، قایق سواری، پاراسل و موتور چهارچرخ نیز استفاده نمایید. همانطور که مشاهده می کنید در این منطقه از خطه شمال همه ی تفریحات به طور یکجا در اختیار شما قرار دارد.

پیاده روی و دوچرخه سواری

یکی دیگر از تفریحات ممکن در این منطقه پیاده روی و دوچرخه سواری است. به جرات می توان گفت رکاب زدن در بین درختان سر به فلک کشیده می تواند تجربه ی بی نظیری برایتان باشد. پیشنهاد می کنیم اگر دوچرخه دارید آن را به همراه ببرید خودتان در غیر این صورت می توانید با اجاره دوچرخه در این مکان اقدام به دوچرخه سواری کنید.

اسب سواری در جنگل گیسوم

در بخش هایی از پارک جنگلی گیسوم می توانید با اجاره اسب اقدام به اسب سواری در این منطقه بنمایید. این اسب ها متعلق به محلی های گیسوم است و وجود آنها به این جنگل چهره ی خاصی بخشیده است.

تماشای آسمان در شب

اگر تصمیم گرفتید که شب را در این جنگل بگذرانید پیشنهاد می کنیم که حتما آسمان آن را مشاهده کنید. بد نیست نوشیدنی گرمی هم آماده کنید و از بین شاخه های درختان حرکت ماه را دنبال نمایید.

بازارچه ی جنگل گیسوم

در جنگل گیسوم بازارچه ای وجود دارد که در آن محلی ها اقدام به فروش انواع محصولاتی که خودشان تهیه می کنند، نیز می نمایند. همچنین علاوه بر محصولاتی مثل مربا، آلوچه می توانید وسایل حصیری و چوبی که ساخت دست اهالی این منطقه است را بخرید و به عنوان سوغاتی به شهر مقصدتان ببرید. خرید در این بازار می توانید چند سوغاتی جالب و رنگارنگ تهیه کنید.

بهترین زمان به جنگل گیسوم

برای سفر به استان های گیلان تقریبا هر زمانی که اراده کنید می توانید به آن سفر کنید. اما نیمه اول سال (یعنی اردیبهشت، مهر و آبان) می تواند بهترین زمان برای لذت بردن در این منطقه به شمار برود. اما این به دلیل آن نیست که در زمستان این جنگل مناسب سفر نباشد، درختان در فصل زمستان سفید پوش می شوند و جلوه ی جنگل گیسوم به نوعی غیرقابل وصف زیبا می گردد، اما لازم به ذکر که در صورتی که در فصل زمستان می خواهیم به این منطقه سفر کنید حتما جوانب احتیاط را رعایت فرمایید و لوازم مورد نیاز را همراه خودتان ببرید.

راه دسترسی به جنگل گیسوم

آدرس : استان گیلان، ۱۷ کیلومتری تالش

به منظور دسترسی به جنگل گیسوم، باید به سمت جاده آستارا حرکت کنید، زیرا این جنگل در ۹۰ کیلومتری جاده رشت و ۱۵ کیلومتری جنوب تالش واقع است. پس از طی نمودن ۵ کیلومتر در سمت راست جاده ی ورودی به جنگل گیسوم را خواهید دید. پس از مشاهده ی این جاده تا رسیدن به جنگل گیسوم حدود ۳ کیلومتر فاصله می باشد.

جاذبه های اطراف جنگل گیسوم

ماسوله

خانه میرزا کوچک خان

آدرس : استادسرا – خیابان سهیل دبیری – جنب دفتراسنادرسمی

چمخاله گیلان

آدرس : لنگرود، کیلومتر ۱۰ جاده‌ی دریا، چمخاله