پارک متاتسمیندا در شهر تفلیس

شهر تفلیس، پایتخت معروف و پر گردشگر گرجستان است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران دنیا را به سمت خود جذب می کند. این شهر دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی متنوعی است به طوری هر کدام نمادی از فرهنگ و تاریخ این کشور به شمار می روند. یکی دیگر از دلایلی که شهر تفلیس جزء مقاصد پر گردشگر است آب و هوای مساعد و معتدلی است که در این شهر حکم فرماست. پارک متاتسمیندا شهر تفلیس

اما در این مطلب شیداگشت می خواهد درباره یک مجموعه تفریحی در شهر تفلیس به نام پارک متاتسمیندا صحبت کند. این پارک دارای جاذبه های تفریحی و تاریخی است که می تواند یک روز کامل از سفر شما به تفلیس را بگیرید. در ادامه همراه الی گشت باشید تا بیشتر درباره این جاذبه ی گردشگری در تفلیس برایتان بگوییم.

درباره پارک متاتسمیندا

پارک متاتسمیندا یک جاذبه ای است که شما با رفتن به آن می خواهید با یک تیر دو نشان بزنید. ؛ چرا که ابتدا می توانید برای ساعاتی، به میان شهربازی و تفریحات هیجانی اش بروید، در ادامه برای صرف ناهار یا استراحتی خوشمزه به سراغ رستوران ها و کافه های آن رفته و در انتها برای یک پیاده روی در غروبی رویایی جهت تماشای جاذبه های تاریخی در پارک متاتسمیندا حساب کنید. این پارک در بالای کوهی به همین نام قرار گرفته است و در بلندترین نقطه شهر و ارتفاع ۷۰۰ متری شهر تفلیس در گرجستان واقع شده است. خوبی این پارک است که در مرکز شهر قرار گرفته است و نیازی نیست مسافت زیادی را طی کنید. درون این پارک شهربازی معروف متاتسمیندا در آن قرار گرفته است و به طور کلی دارای ۲۵ بازی مختلف می باشد، که در سه بخش هیجانی، خانوادگی و کودک قرار گرفته اند. قدمت بوستان وسیع و ۱۰۰ هکتاری متاتسمیندا، به بیش از ۱۰۰ سال می رسد و به راحتی مشهورترین پارک موضوعی تفلیس محسوب می شود. همچنین بد نیست بدانید متاتسمیندا عضو انجمن بین المللی شهربازی ها (IAAPA) است که به این ترتیب کارکنان حرفه ای و متخصص آن، مرتب وضعیت وسایل بازی را کنترل کرده و تطابق آن ها با شاخص های جهانی را بررسی می کنند.

مختصری از تاریخ پارک متاتسمیندا

دولت شوروی در سال ۱۹۳۰ اقدام به احداث پارک متاتسمیندا در شهر تفلیس گرجستان نمود. این پارک در همان زمان عنوان سومین جاذبه پربازدید اتحاد جماهیر شوروی را به خودش اختصاص داد. با توجه به این که کشور گرجستان روزگاری بخشی از اتحاد جماهیر شوروی به شمار می رفت از همین رو این افتخار بزرگی برای شهر تفلیس نیز بود. سال های سال پارک متاتسمیندا به شکل گذشته خود قرار داشت و به همان نسبت بازدیدکننده هم نیز دارا بود؛ اما در سال ۲۰۰۱، بیلیونر معروف گرجی، بدری پاتارکاتسویشلی (Badri Patarkatsishvili) و همسرش اینا گوداودزه (Inna Gudavadze) تصمیم گرفتند تا شکل و شمایلی امروزی به پارک معروف شهر ببخشند. بدری طی حرکتی خیرخواهانه پارک را خریداری کرد و همراه با آن، عملی کردن پروژه های عمرانی دیگری مانند ایستگاه تلویزیونی ایمدی (Imedi TV) را نیز به عهده گرفت.

بهترین زمان بازدید از پارک متاتسمیندا

شهر تفلیس در نیکره شمالی و جنوب قفقاز در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. این شهر دارای اقلیم نیمه گرمسیری و مرطوب است و در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را داراست. این شهر در بیشتر اوقات سال دارای بارندگی قابل توجهی است و در دیگر مناطق گرجستان این نیز همین موضوع به چشم می خورد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهار فصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. اما این تفاسیر در اغلب اوقات سال شما می توانید به این شهر سفر کنید و سفر دلچسبی داشته باشید.

جاذبه های تفریحی در پارک متاتسمیندا

همان طور که گفتیم پارک متاتسمیندا دارای یک شهربازی در خود است. تک تک بخش های این شهربازی هیجان و هیاهوی مخصوص به خودش را دارد که در ادامه ما به تعدادی از بازی هایی که در این شهربازی وجود دارد اشاره خواهیم کرد.

 بخش های شهربازی متاتسمیندا

ترن امریکن مونتین | American Mountains

رفتینگ در سرسره آبی

چرخ و فلک اختاپوس | Octopus

موتور چهار چرخ سواری

قلعه ارواح | Ghost Castle

پارک ژوراسیک متاتسمیندا

چرخ و فلک بزرگ متاتسمیندا

درخت رقصان| Dancing Tree

قایق بانمک

بازی های ویدیویی

ماشین های کوبنده | Bumping Car

قطار خوشحال

سرزمین چوبی | Woodland

جاذبه های دیدنی در پارک متاتسمیندا

پس از آن که بازی های ممکن در پارک متاتسمیندا را انجام دادید، برای تماشای جاذبه های دیگری که در این منطقه است خودتان را آماده کنید.

پانتئون متاتسمیندا |  Mtatsminda Pantheon

آرامگاه بسیار مشهوری که اغلب افراد سرشناس و مشهور گرجی در آن به خاک سپرده شده اند، آرامگاه پانتنون متاتسمیندا است. در این آرامگاه نویسندگاه، هنرمندان، محققان و قهرمانان ملی گرجستانی نیز آرامیده اند. بدن نخستین فرد سرشناسی که در این مکان آرام گرفت، الکساندر گریبایدوف (Alexander Griboyedov)، سیاستمدار، نویسنده، هنرمند و آهنگساز مشهور روسی بود.

کلیسای سنت دیوید |  St. David Church

از دیگر دیدنی های این منطقه کلیسای سنت دیوید است که بر روی دامنه ها کوه متاتسمیندا واقع شده است. کلیسای سنت دیوید که سال ها پیش به افتخار فردی به همین نام در شهر تفلیس و در پارک متاتسمیندا تاسیس شد. یکی از چایه های دینی مسیحیت در کشور گرجستان همین کلیسا محسوب می شود.

رستوران متاتسمیندا

پس از آنکه در پارک متاتسمیندا گردشگری های خود را انجام دادید و حسابی انرژیتان تخلیه گردید، می توانید به رستورانی که در این پارک وجود دارد بروید و به بازسازی انرژی از دست رفته یتان بپردازید. فضای داخلی این رستوران بسیار عالی و دلچسب است و می توانید در بین لیستی از غذاهای گرجی که روبرویتان است یکی را انتخاب کنید و میل نمایید.

دسترسی به پارک متاتسمیندا

به منظور دسترسی به پارک متاتسمیندا باید به مرکز شهر تفلیس در گرجستان بروید. اگر هتلی که برای اقامت انتخاب کرده اید در مرکز شهر است به راحتی می توانید با استفاده از اتوبوس، تاکسی و یا قطار کابلی به این منطقه دسترسی پیدا کنید.

هزینه ورود : رایگان

هزینه های شهربازی متاتسمیندا

همان طور که گفته شد ورودی شهربازی و پارک متاتسمیندا رایگان است؛ اما برای هر بازی باید هزینه جداگانه ای را بپردازید. باید بدانید هزینه ها بسته به نوع بازی را بپردازید، همچنین می توانید در کارت ها پلاستیکی را تهیه کنید تا از طریق آن هزینه ی بازی ها را پرداخت نمایید.

ساعات بازدید شهربازی : ۱۲:۰۰ – ۲۳:۴۵

آدرس : گرجستان، تفلیس، پارک کوهستانی متاتسمیندا