پارک ملی کانانگرا بوید | Kanangra-Boyd در کشور استرالیا

پارک ملی کانانگرا بوید ( Kanangra Boyd ) در ۱۸۰ کیلومتری غرب شهر سیدنی داخل کشور استرالیا قرار دارد. معبرهای کوهستانی با منظره ای بی نظیر و رودهای خروشانی که در آن جاری پارک را به نقطه ای مناسب برای علاقه مندان به طبیعت گردی و کوهنوردی در دل طبیعت و در میان صخره ها تبدیل کرده است. درون پارک با جاری شدن رودها از دل کوه آبشارهای بسیار زیبایی پدیدار گشته است. پارک ملی کانانگرا در سال ۲۰۰۰ میلادی جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. پارک کانانگرا بوید

با شیدا گشت باشید تا سفری کوتاه به طبیعت زیبای این پارک داشته باشیم.

تاریخچه

پارک ملی کانانگرا که ۶۹ هکتار وسعت دارد همجوار پارک های ملی کوه های آبی و ناتایی قرارا گرفته است. پارک در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد. در سال ۱۹۴۲ میلادی مهندسان ارتش استرالیا سراشیبی که به فلات کانانگرا منتهی می شد را تاسیس کردند تا مسیر Oberon برتری آن ها بر ژاپنی ها باشد. اما در پی نبردی که همان سال در جزایر سولامون میان دو کشور درگرفت ژاپنی ها شکست خوردند و نیازی به استفاده از مسیر نشد. پس از گذشت تمام این سال ها هنوز می شود با ماشین های دو دیفرانسیل به این منطقه رفت. ایجاد مسیر باعث شده دیگر شهر یک شهر سوت و کور نباشد و به مقصدی برای گردشگران تبدیل شود.

دسترسی به پارک

تنها جاده ای که به پارک منتهی می شود جاده خاکی پر دست اندازی است که با ماشین های دو دیفرانسل قابل تردد است. اگر از شهر Oberon بیایید مسیر کوتاهی در پیش خواهید داشت و یا اگر مبدا شما شهرهای کوهستان آبی مانند Katoomba باشند کمی طولانی تر. امکان آمدن از شهر سیدنی به پارک  برای گشت یک روزه نیز وجود دارد اما ماشین سواری طولانیی در پیش رو دارید. همچنین اگر در سفر خود از غارهای Jenolan دیدن می کنید در عرض ۳۰ دقیقه می توانید با خودرو خود را به پارک کانانگرا برسانید. در حال حاضر هیچ وسیله نقلیه عمومی برای رسیدن به پارک وجود ندارد اما اگر توانایی بدنی بالایی دارید می توانید با استفاده از دوچرخه از شهر Oberon  به پارک بیایید. ورودی پارک برای هر وسیله نقلیه ۸ دلار است.

مسیر پیاده روی به سمت آبشار

در مسیر پیاده روی آبشار مناظر فوق العاده ای منتظر شما هستند. آبشارهای چند طبقه کانانگرا و کالانگ که ناشی از رودهای خروشان مسیر هستند نیز در این مسیر قرار دارند. عبور از میان صخره های باستانی این مسیر برای رفت ۱٫۶ کیلومتر طول دارد که در مجموع ۳٫۲ کیلومتر می شود. سطح سختی آن متوسط است و به جز ورودی پارک نیاز به پرداخت هزینه دیگری ندارد. تقریبا نیم ساعت راه تا رسیدن به آبشار در پیش خواهید داشت. قبل از حرکت آب آشامیدنی، کلاه و کرم ضد آفتاب همراه خود داشته باشد. اگر صبح زود یا هنگام غروب حرکت کنید هنگامی که به بالا می رسید پرندگان کوچک بی شماری را در حال پرواز خواهید دید که برای بهتر دیدنشان می توانید دوربین شکاری با خود ببرید.

مسیر دوچرخه سواری به Boyd Rive Loop

یک پیست به طول ۲۱ کیلومتر با زیبایی های منحصر به فرد که در پارک ملی کانانگرا کشیده شده است. این مسیر جزو مسیرهای آسان دوچرخه سواری طبقه بندی می شود و برای ورود به آن نیاز به پرداخت هزینه جداگانه نمی باشد. این مسیر تقریبا برای تمام علاقه مندان به دوچرخه سواری مناسب است و نیاز به آمادگی خاصی ندارد. در طول مسیر از کنار حفره ای طبیعی مناسب برای شنا عبور می کنید که برای خنک شدن در روزهای گرم تابستان عالی است. به همراه داشتن کلاه، آب آشامیدنی و کرم ضد آفتاب را در مسیر فراموش نکنید.

مسیر دوچرخه سواری Mount Emperor Loop

مسیری به طول ۱۲٫۵ کیلومتر که از فلات بوید عبور می کند. مسیر کوه های امپراطور امکان کشف مکان های ناشناخته تر را به دوچرخه سواراناش می دهد گوشه ای خلوت تر که گردشگران کمتری به آن می آیند. این مسیر ۱۲٫۵ کیلومتری به طور میانگین یک ساعت به طول می انجامد. این مسیر از نظر سختی متوسط دسته بندی می شود. ورودی آن نیز مانند دیگر مسیرهای پارک رایگان می باشد تنها نیاز به پرداخت ورودی خودرو به مجموعه هستید. برای این مسیر به خاطر داشته باشید که شما وارد مسیری کوهستانی خواهید شد و هوا غیرقابل پیش بینی است ممکن است با شرایط سخت آب و هوایی مواجه شوید بنابر این تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید. در طول مسیر نقشه، قطب نما و GPS همراه خود داشته باشید.

همچنین اگر علاقه مند هستید تا از مسیر خارج شوید می توانید از این مسیر به سمت غارهای Jenolan و شهر Katoomba بروید و با طبیعت زیبای آن آشنا شوید. همچنین اگر دو روز را در این مکان سپری می کنید و مسیر رودخانه بوید را تجربه کرده اید این مسیر را انتخاب کنید تا با چالش های سخت تری مواجه شوید. همچنین این مسیر را با سرعت خیلی زیاد طی نکنید چرا که در طول آن مناظر بی نظیر و فوق العاده ای را خواهید دید که فرصت بسیار مناسبی برای عکاسی نیز می باشد. اگر علاقه مند به خوردن غذا در طبیعت هستید نیز در طول این مسیر مکان های فوق العاده ای برای برپایی پیکنیک وجود دارد. می توانید لوازم لازم را با خود همراه داشته باشید و در حین توقف از تماشای زندگی پرندگان و نقاط تماشای آن ها لذت ببرید.

زمان های بازدید

فصل بهار، بهترین زمان برای لذت بردن از زیبایی های طبیعت است در حالی که در هوای مطبوع آن به کوهنوری و دوچرخه سواری در کوهستان می پردازید. فصل تابستان موقعیت مناسبی است تا همراه خانواده برای پیکنیک به اینجا بیایید، در رودخانه آن قایق سواری کنید و به تماشای جانوارن وحشی مانند کانگرو بنشینید.

فصل زمستان با سوز و سرمای مخصوص خود منطقه را پوشیده از برف می کند. اگر در اواخر این فصل به این جا بیایید شکوفه های زرد که سراسر ناحیه را پوشانده است پاداش شما خواهد بود.