پارک ملی گرن پارادیسو | Gran Paradiso National Park در ایتالیا

پارک ملی گرن پارادیسو در ایتالیا در میان کوه های آلپ قرار گرفته و با چشم اندازهای کوهستانی خیره کننده و فرصت های باورنکردنی کوهنوردی به مقصدی باشکوه تبدیل شده است. این پارک اولین بار برای حفاظت از بزهای کوهی تاسیس شد اما امروز تبدیل به زیستگاهی امن برای حیوانات و پرنده های مختلف شده است.  پارک ملی گرن پارادیسو اولین و قدیمی ترین پارک ملی ایتالیاست و فرصت های طبیعت گردی بیشماری را به شما می دهد. Gran Paradiso National Park , پارک ملی ایتالیا , پارک ملی گرن پارادیسو

برای آشنایی بیشتر با پارک ملی گرن پارادیسو در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید.

درباره پارک ملی گرن پارادیسو

پارک ملی گرن پارادیسو (Gran Paradiso National Park) در زمینی به مساحت ۶۲ هزار هکتار قرار گرفته و پوشیده از کوهستان ها، یخچال های طبیعی، درختان و چراگاه هاست. علت اینکه به این پارک گرن پارادیسو می گویند وجود کوهی به همین نام در پارک است. کوه گرن پارادیسو تنها کوهی است که بیش از ۴ هزار متر ارتفاع دارد و کاملا در قلمروی کشور ایتالیا قرار گفته است. این پارک در شمال غربی ایتالیا قرار گرفته و حدود ۱۰ درصد ار آن را درختان و حدود ۱۶ درصد را زمین های کشاورزی و چراگاه ها فراگرفته است. برای بازدید از این پارک ملی باید به شهر Aosta، شهر کوچکی در ۱۱۰ کیلومتری شهر تورین بروید.

تاریخچه پارک ملی گرن پارادیسو

در اوایل قرن ۱۹ به دلیل شکار بی رویه، فقط در دو منطقه از ایتالیا بزکوهی آلپی وجود داشت که یکی از آن ها گرن پارادویسو بود وتقریبا حدود ۶۰ بز کوهی در این منطقه زندگی می کردند. این بزهای کوهی نه فقط به خاطر تفریح بلکه به بر اساس این باور که گوشتشان خاصیت درمانی دارد شکار می شدند. به دلیل کاهش تهدید آمیز جمعیت بزهای کوهی پادشاه ایتالیا در سال ۱۸۵۶ این ناحیه را شکارگاه سلطنتی کرد. در سال ۱۹۲۰ پادشاه ویکتور امانوئل سوم این منطقه را به محیط زیست بخشید و اینجا در سال ۱۹۲۲ به پارک تبدیل شد. این پارک اولین پارک ملی ایتالیا بود و در زمان تاسیس حدود ۴ هزار بز کوهی داشت اما با ادامه ی شکار تا سال ۱۹۴۵، فقط ۴۱۹ بز کوهی باقی مانده بود.

در سال های بعد محافظت بیشتر شد و امروز باز هم حدود ۴ هزار بز کوهی در این پارک زندگی می کنند. مدت بازدید از این پارک شانس زیادی دارید که این بزهای کوهی بینظیر را که فقط مخصوص کوه های آلپ هستند تماشا کنید، مخصوصا اگر شب را در یکی از کلبه های کوهستانی بگذرانید چون صبح و در هنگام طلوع آفتاب حیوانات برای بازی و غذا پیدا کردن از لانه بیرون می آیند.

تفریحات پارک ملی گرن پارادیسو

کوهنوردی : از آن جایی که این پارک در منطقه ی کوهستانی قرار گرفته کوه های زیادی برای کوهنوری دارد. کوهنوردی در هر کدام از مسیرهای این پارک چشم اندازهای بینظیر طبیعی را در مقابل چشمانتان به نمایش می آورد. برای اینکه اینجا در ابتدا یک شکارگاه سلطنتی بود کیلومترها مسیر نشانه گذاری شده دارد که آن را تبدیل به بهشتی برای کوهنوردان و طبیعت گردان حرفه ای و غیر حرفه ای کرده  است. مطمئنا از بخش های شمالی پارک بیشتر خوشتان می آید چون کوه هایش بلندتر و چشم اندازهایش جذاب ترند. می توانید گشت و گذار در این پارک را از دهکده ی کوچک کوگنه (Cogne) شروع کنید.

راه رفتن روی برف : ارتفاع زیاد، این پارک را به یکی از پر برف ترین مناطق ایتالیا تبدیل کرده است. اگر عاشق برف بازی و راه رفتن روی برف های سفید هستید در فصل زمستان راهی این پارک ملی شوید تا از تماشای برف ها لذت ببرید.

اسکی : دامنه های این پارک ملی یکی از بهترین جاها برای اسکی است از آن جایی که در فصل زمستان برف زیادی در این ناحیه می بارد می توانید با تجهیزات اسکی وارد پارک شوید و از این همه مناطق بکر برای اسکی استفاده کنید.

عکس گرفتن در میان گل ها در فصل بهار : دشت های پارک در فصل بهار پر از گل های خوشبو و رنگارنگ می شود و مناظر چشم نوازی را برای گرفتن عکس های رویایی خلق می کند. عکس گرفتن به هرماه چه گل هایی را دوست دارید؟ تنوع گل های این دشت آنقدر زیاد است که می توانید با آن ها کلکسیونی از عکس های کارت پستالی درست کنید.

تماشای پرندگان : پارک زیستگاه بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان است که فرصت های بینظیری برای تماشای پرندگان به وجود آورده است. اگر شما هم از طبیعت دوستانی هستید که از تماشای پرندگان رنگارنگ لذت می برید راهی این پارک شوید.

طبیعت گردی : اگر عاشق جاهای بکرتر و بدون سروصدا تر هستید به سمت دره های جنوبی بروید. در مسیر این دره ها چشم اندازهای جذابی از کوه گرن پارادیسو را می بینید.

گونه های جانوری پارک ملی گرن پارادیسو

در فصل تابستان در چراگاه های کوهستانی تعداد زیادی بز کوهی می بینید، حیواناتی که در فصل زمستان خودشان را به ارتفاعات پایین تر می رسانند. در کنار بز کوهی گونه های حیوانی دیگری مثل راسو، خرگوش صحرایی، گورکن اروپایی، شاه گوش و گرگ هم در این پارک دیده می شود. این پارک زیستگاه بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان است که شامل عقاب طلایی، باقرقره صخره و … هستند. در نواحی جنگلی پارک پرندگانی مثل دارکوب سیاه و فندق شکن به چشم می خورند.

گونه های گیاهی پارک ملی گرن پارادیسو

درختان این پارک اهمیت زیادی دارد چون پناهگاه امنی را برای حیوانات به وجود آورده اند. از طرفی این درختان در برابر حوادثی مثل سیل و رانش زمین نقش دفاعی دارند. چراگاه ها در اواخر فصل بهار پر از گل های رنگارنگ است . حدود ۱۵۰۰ گونه گیاهی در این پارک وجود دارد و دشت های شاه بلوط  مورد کشت و زرع های زیادی قرار گرفته است.