شهر رم پایتخت باستانی ایتالیا یکی از تاریخی ترین و توریستی ترین شهرهای اروپا با جاذبه های فراوان است. پله های اسپانیایی در رم | Spanish Steps

از بین صدها دیدنی تاریخی و غیر تاریخی ای که دارد این بار شیداگشت به سراغ پله های اسپانیایی در رم رفته، پله هایی که با سبک غیر منظم و پروانه مانندشان یکی از بهترین مثال های سبک باروک است.

ببینیم که این پله ها چرا معروف شدند و از بین دیگر جاذبه های گردشگری ای که مسافران در سفر به رم از آن ها دیدن می کنند، طرفدار پیدا کرده است.

پله های اسپانیایی در رم یک از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری این شهر ایتالیایی هستند که با نام Scalina Spagna هم شناخته می شوند. این پله ها به سبک باروک ساخته شده اند و جایی عالی برای نشستن و لذت بردن از اتمسفر و حال و هوای شهر ابدی رم است. این پله ها در مجموع ۱۳۸ پله ی عریض هستند که به شکل منحنی ساخته شده اند و در بعضی از جاها مستقیم و در بعضی جاها هم حالت تراسی شکل دارند. پله های اسپانیایی همچنین قسمت پایینی پیازا دی اسپاگنا را به قسمت بالایی پیازا دی اسپاگنا وصل می کنند. می خواهیم حقایق جالبی را راجع به این پله ها به شما بگوییم.

پله های اسپانیایی در سال های ۱۷۲۳ تا ۱۷۲۵ در شهر رم ساخته شده اند و دیزاینر آن ها معمار کمتر شناخته شده ای به نام  فرانچسکو سانکتیس بوده است. با این حال طراحی خاص و خارق العاده ی آن باعث شده است تا این پله ها یک جای معروف و مورد علاقه ی هم نقاشان، هم هنرمندان و هم شاعران رم باشد، در واقع این پله ها مانند منبع الهامی برای آن هاست. اگر به این پله های رم سر بزنید می توانید نقاشان زیادی را روی پله ها ببینید که نشسته اند و در حالی که یک مدل انسانی روبروی آن ها نشسته است دارند او را نقاشی می کنند. حال این پله ها به جز این که مورد علاقه ی اهالی رم است، طرفدار زیادی در بین توریست ها هم پیدا کرده است و می توان این را به خوبی از جمعیت شلوغی که همه روزه بر روی این پله ها نشسته اند یا در حال عکس گرفتن هستند، فهمید.

جدای از همه ی این ها، پله های اسپانیایی در رم همیشه جایی بوده است که افرادی که هم را دوست داشته اند، در کنار آن یکدیگر را ملاقات می کرده اند و به همین خاطر همیشه یک جنبه ی رمانتیک هم دارد. وقتی که از این پله های پایین می آیید می توانید یک فواره ی قدیمی سبک باروک را هم ببینید که به آن della Barcaccia می گویند که به معنای فواره ی قایق قدیمی است. این فواره به شکل یک کشتی در حال غرق شدن ساخته شده است و در پس آن افسانه ای وجود دارد. می گویند که در قرن شانزدهم که رودخانه ی تیبر درست در همین نقطه بوده است و طغیان کرده بوده، یک قایق ماهیگیری را به این منطقه آورده و غرق شده است.

متاسفانه در سال ۲۰۰۷ چندین پله از این پله های ۲۰۰ ساله به خاطر این که مردی برای لحظاتی تعادل روحی اش را از دست داده بود و با ماشین به آن جا آمده بود، خراب شده و آسیب دیدند که پلیس او را دستگیر کرد. در گوشه ی سمت راست این پله ها که به سمت بالا می روید، خانه ی یکی از شاعران انگلیسی به نام جان کیتز قرار دارد که در سال ۱۸۲۱ در گذشته است. این خانه حالا به یاد او وقف موزه شده است.

البته در طول تاریخ، پله های اسپانیایی در رم چندین و چند بار مرمت شده اند و به همین دلیل امروزه خوردن هر نوع خوراکی ای در روی این پله ها کاملا غدقن است و دلیل آن هم واضح است برای این که این پله ها را تمیز و سالم نگه دارند. در دوران رنسانس هم این پله ها از مهم ترین جاذبه های گردشگری رم بودند و این موضوع حتی تا به امروز هم صادق است. این پله ها اگر چه در خود رم شناخته شده بودند ولی برای کشورهای دیگر همچنان ناشناس بودند تا این که در سال ۱۹۵۳ یکی از فیلم های معروف هالیوودی به نام تعطیلات رمی در آن فیلمبرداری شد و این جاذبه برای مردم کشور آمریکا و دیگر کشورها هم شناخته شده شد.

جالب است بدانید که اولین رستوران زنجیره ای مک دونالد رم، در روز بیستم مارچ سال ۱۹۸۶ و در نزدیکی این پله ها باز شد.

درست در نقطه مقابل پله های اسپانیایی می توان چایخانه ی معروف بابینگتون را دید که چای انگلیسی سرو می کنند، این چایخانه ها بیشتر از یک قرن است که قدمت دارند و در واقع اولین بار در سال ۱۸۹۳ بود که دو انگلیسی به نام ماریا و ایزابلا بابینگتون یک چایخانه در این مکان تاسیس کردند، در آن دوران فقط چای را می شد از داروخانه ها خرید!

در واقع در آن دوران توریست های انگلیسی زبان این منطقه در مجاورت پله های اسپانیایی در رم به اندازه ای زیاد بودند که این خانم های انگلیسی تصمیم گرفتند تا چایخانه بابینگتون را تاسیس کنند و از طرف دیگر، به خاطر رایج نبودن چای در آن دوران در رم، این چایخانه توانست محبوبیت خیلی زیادی پیدا کند و حتی تا امروز هم این محبوبیت را نگه دارد، بنابراین در سفر به رم فراموش نکنید یکی از چای های انگلیسی خوش طعم این چایخانه را امتحان کنید.

چایخانه بابینگتون توانست از جنگ های جهانی هم جان سالم به در ببرد و در دوران جنگ جهانی دوم، توانست همچنان باز بماند و با چند پیشخدمت آن را سرپا نگه دارد. این مکان به اندازه ای شهرت پیدا کرده است که بسیاری از گردشگرانی که از پله های اسپانیایی در رم دیدن می کنند ترجیح می دهند که بعد از بازدید از این پله ها سری به این چایخانه بزنند که حتی خانواده ی سلطنتی رم هم در آن چای خورده است. افراد بزرگ و مشهور دیگری هم در این چای خانه بوده اند و قرار ملاقات گذاشته اند.