کاخ سلطنتی هافبورگ اتریش

کشور اتریش از جمله کشورهای متمدن در قاره اروپاست که جاذبه های گردشگری متعددی در آن وجود دارد و بازدید از آنها می تواند روح هر گردشگری را جلا دهد. یکی از جاذبه های دیدنی که در شهر وین اتریش قرار دارد “کاخ سلطنتی هافبورگ” است. این کاخ به عنوان یک اقامتگاه دائمی برای رئیس جمهور اتریش نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. خاندان Habsburg هم از این قلعه به عنوان اقامتگاه زمستانی استفاده می کردند. کاخ سلطنتی هافبورگ , کاخ هافبورگ , کاخ هافبورگ وین

شیدا گشت در این مطلب به طور اختصاضی درباره کاخ سلطنتی هافبورگ در اتریش می خواهد شرح دهد، ما را در سفر به شهر وین در اتریش همراهی کنید.

کاخ سلطنتی هافبورگ تا پایان جنگ جهانی اول، به مدت قرن های محل استقرار خاندان سلطنتی Habsburg بود. بخش بزرگی از تاریخ اروپا توسط ملکه ماریا در این محل که امروزه سکونتگاه رییس جمهور است نوشته شده است. عمده دلیل زیبایی و جذابیتی که در این کاخ وجود دارد به دلیل ساختمان بزرگ و تاریخی است که بازتاب دهنده ی تاریخ معماری ۷۰۰ ساله اتریش بوده و از سال ۱۲۷۵ در هر دوره از حکومت های مختلف کشور اتریش بر زیبایی های این کاخ افزوده شده است، از سال ۱۴۲۸ تا ۱۵۸۳ و همچنین از سال ۱۶۱۲ تا ۱۸۰۶ این مکان، مکان سلطنت امپراتورها و امپراتریس های امپراتوری مقدس روم بوده و از سال ۱۹۱۸ نیز تخت پادشاهی امپراتور اتریش (Austria) است.

معماری داخلی ساختمان سلطنتی هافبورگ شامل سبک های مختلف معماری است، از گوتیک و رنسانس گرفته تا باروک و روکوکو و ته مایه هایی از معماری های کلاسیک را می توانید در این مجموعه تاریخی در وین مشاهده کنید. مساحت این کاخ سلطنتی هافبورگ در وین به ۲۳ هکتار می رسد و به کلی می توان آن را به عنوان شهرکی متشکل از ۱۸ ساختمان، ۱۹ حیاط و ۲۶۰۰ اتاق است. هنگام بازدید از این مجموعه دیدنی سه گزینه پیش رو دارید: آپارتمان های سلطنتی، موزه سیسی و مجموعه سیلور که می توان از هر سه آنها باهم و یا به صورت تکی بازدید نمایید.

در اطراف این مجموعه جاذبه های دیگری چون کلیسای کوچک سلطنتی، موزه تاریخ طبیعی، کتابخانه ملی اتریش و مدرسه سوارکاری اسپانیایی را می توانید مشاهده کنید.

آپارتمان های سلطنتی کاخ سلطنتی هافبورگ

در مجموعه ساختمان هایی که در کاخ سلطنتی هافبورگ، آپارتمان های فرانتس یکی بهترین گزینه هایی است که بازدید از آن برای عموم مردم آزاد است که در طول سال های اخیر بدون هیچ تغییری باقی مانده است. از بهترین قسمت های این ساختمان که می توان از آنها دیدن نمود بفرماید: سالن غذاخوری، صحنه آرایی باشکوه، اثر هنری فلمنگی (که نشان دهنده قهرمانی های هرکول است) و پرده های نقش دار شگفت انگیز اتاق مدور اشاره کرد. نقشه ی جالبی از هافبورگ و ساختمان هایش در اتاق نگهبانی وجود دارد که شما در آن میتوانید مدل کوچکی از این کاخ را مشاهده کنید. همچنین شمعدانی کریستال بوهمیان موجود در تالار ملاقات (سالن انتظار دیدارهای هفتگی امپراطور) ارزش یک بار دیدن را حتما دارد، بنابراین این قسمت در سفرتان به این کلیسا هرگز فراموش نکنید.

بخش جالب دیگر، سالن “لارژ” بوده که شامل کلکسیون مبلمان و دکوراسیون لویس، گلدان های چینی فرانسوی، مجموعه ای از نقاشی های مناظر طبیعی و مجسمه مرمر خواهر ناپلئون است. آپارتمان الکساندر که نام آن برگرفته از الکساندر یکم، تزار روسیه، است نیز ارزش دیدن دارد.با گرفتن وقت سفارت اتریش و سفر به این کشور میتوانید از تماشای این کاخ نهایت لذت را ببرید.

موزه سیسی کاخ سلطنتی هافبورگ

در کاخ سلطنتی هافبورگ موزه ای به نام سیسی وجود دارد که به ملکه الیزابت اهدا شده بود. این بنای دیدنی جشم انداز فوق العاده از حکومت اشرافی قرن نوزدهم به بازدیدکنندگان نشان می دهد. دیدنی های بسیاری در این ساختمان وجود دارد که شامل بیش از سیصد نوع اسباب شخصی ازجمله دستکش، سایبان، دست نوشته های ملکه و ماسک چهره مرگ او که پس از قتلش ساخته شد، وجود دارند. حتی لباسی که ملکه بر در شانزده سالگی هنگامی از زادگاهش به اتریش مهاجرت کرد بر تن داشت هم در این موزه وجود دارد. همچنین در کنار جامه های مراسم تعمید ملکه، صندوق مخصوص بازی و جعبه ی دارو به چشم می خورند.

مجموعه سیلور کاخ سلطنتی هافبورگ

در این کاخ سلطنتی مجموعه ای با بیش از هفت هزار قلم ظروف روزمره و تشریفاتی وجود دارد که مربوط به دربار سلطنتی است و بازدید کنندگان می توانند از آن دیدن فرمایند. در کنار این مجموعه دیدنی می توانید از ظروف چینی آسیای شرقی قرن هجدهم هم نیز دیدن کنید که مجموعه ای از سرویس های غذاخوری فرانتس جوزف، سرویس مخصوص سفر نقره ای متعلق به ملکه الیزابت کریستین (همسر چارلز ششم) و یک شاهکار میلانی ده متری ساخته شده از جنس برنز در آن وجود دارد.

یکی از با ارزشترین مجموعه هایی که در این کلکسیون می توانید مشاهده کنید سرویس چینی مایسن است که متعلق به سال ۱۷۷۵ است، که در این قسمت وجود دارد. سرویس امپراتوری اتریش قرن ۱۹ که احتمالاً یکی از مهمترین به شمار می آید و نیز سرویس یاقوت به کار رفته در مهمانی های بزرگ سلطنتی اشاره کرد. سری هم به آشپزخانه دربار بزنید تا از پشت صحنه مهمانی های سلطنتی آگاهی یابید و با بشقاب ها، ماهیتابه ها و قالب های مسی در کنار دیگچه ها و آب گرم کن های عجیب و غریب که پذیرای بیش از پنج هزار مهمان بودند روبرو شوید.

راهنمای گردشگری در کاخ سلطنتی هافبورگ

در این کاخ به منظور گردشگری و تماشای آثار دیدنی که در آن وجود دارد.

ناهار : کافه ای در قلب کاخ هافبورگ وجود دارد که از بازدید کنندگان با قهوه و غذاهای سبک سرو می کنند و در فصول گرم سال سرویس پذیرایی در حیاط نیز ارائه می شود.

برنامه های خارج از فصل : در فصل هایی که گردشگر کمی برای بازدید از این کاخ وجود دارد، برنامه های خاصی برای در نظر گرفته شده که شامل صرف قهوه و شیرینی اتریشی در کافه هافبورگ و پذیرش افراد در کلکسیون سیلور، موزه سیسی و ساختمان های سلطنتی است، نیز می شود.

امکانات : به منظور بازدید از موزه سیسی و ساختمان سلطنتی به مسیرهای مخصوص صندلی چرخ دار مجهز هستند و افراد ناتوان می توانند از بلیط های تخفیف خورده و مراقبت های لازم برخوردار باشند.

دسترسی به کاخ هافبورگ

آدرس : Hofburg Palace, Michaelerkuppel, 1010 Vienna

دیگر جاذبه های کاخ هافبورگ

جاذبه های فوق العاده ای در مجموعه هافبورگ وجود دارد که هر کدام به طور جداگانه کار می کنند و در پذیرش مسافران مستقل هستند، که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

کلیسای کوچک سلطنتی است که در سال ۱۴۴۹ ساخته شده و بعدها با سبک باروک و گوتیک بیشتر مزین گردیده است. در این بازدید از تزیینات باشکوه داخلی لذت ببرید و شانس دیدن گروه کر پسران اتریشی و نمایش آواز اپرا در روزهای یکشنبه و تعطیلات مذهبی را از دست ندهید، توجه داشته باشید که برای بازدید از این گروه باید از قبل بلیط رزرو نمایید.

کلکسیون سلاح و زره از دیگر دیدنی های هافبورگ است که شامل کلاه خودهای قرون وسطی، زره سلطنتی، شمشیرهای تشریفاتی، سپرهای مزین و اسلحه باشکوه قرن شانزدهم عثمانی هاست.

کلکسیون آلات موسیقی سنتی در کاخ جدید نیز شامل قطعات منحصربه فرد دوران رنسانس ازجمله کلاویکوردهای قدیمی، میز پیانوی متعلق به جوزف هایدن، پیانوی بزرگ تقدیم شده به بتهوون، و یک پیانوی اتریشی که شوپرت با آن موسیقی می ساخت می باشد.

موزه نژادشناسی با کلکسیونی که شامل بیش از ۱۵۰ هزار اشیای گوناگون مثل برنزهای قرن پانزدهم کشور بنین، کلکسیون مکزیکی روسری های زنانه و سپر پردار یک کشیش سرخ پوست نیز در آن وجود دارد.

در کاخ هافبورگ مجموعه ای با بیش از ۲۱ اتاق پر از آثار و امتیازات سلطنتی، نشان های درجه بندی، گنجینه های مقدس و یادبودهای متعلق به خاندان هابسبورگ نیز وجود دارد که ارزش دیدن دارد.