کشور ۶ فصل جهان

همه ما می دانیم که در جهان ۴ فصل وجود دارد و آن هم فصل های بهار، تابستان، پاییز و زمستان است. حتی همه ما می دانیم که کشورهایی در جهان وجود دارند که از نعمت ۴ فصلی بودن محرومند و تنها دارای ۲ فصل هستند. کشور ۶ فصل جهان , بنگلادش

اما در این میان یک کشور عجیب در جهان وجود دارد که دارای ۶ فصل است.

احتمالا تعجب خواهید کرد که چگونه می شود که فصلی جدید به فصول سال اضافه گردد، اما در ادامه متن، شیدا گشت برایتان بنگلادش، تنها کشور ۶ فصل جهان را معرفی خواهد کرد.

فصل های زیر، همان ۶ فصلی هستند که در کشور بنگلادش دیده می شوند.

تابستان | Grisma

این فصل در کشور ۶ فصل جهان از اواسط آوریل تا اواسط ژوئن (حدودا فروردین تا خرداد) شروع می شود که در تقویم بانگلا (بنگلادشی)، دو ماه است. آب و هوا در این فصل گرم و خشک است و تاثیرات این فصل حدودا از اوایل فروردین شروع می شود. در تابستان بنگلادش، گرما باعث تبخیر شدن آب رودخانه ها، کانال ها و مرداب ها می شود و روزها معمولا طولانی تر از شب ها هستند.

فصل بارانی | Barsa

این فصل از اواسط خرداد تا مرداد شکل می گیرد. می شود گفت که در فصل بارانی، بادهای موسمی جنوب غربی، ابرهای زیادی را با خود به همراه آورده و باعث باران های زیادی می شوند؛ تا جایی که تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد باران های سالیانه را پوشش می دهند. باران هایی که در این دو-سه ماه می بارند، گاهی برای چندین روز ادامه دارند، بدون آنکه حتی لحظه ای نور آفتاب به کشور بتابد.

پاییز | Sharat

اواسط مرداد تا اوایل مهرماه را، کشور ۶ فصل جهان به نام پاییز می شناسد. در سنت بنگلادشی ها، این فصل زمانی است که مردم لباس هایشان را به بیرون از خانه می برند تا رطوبت زیادی که به خاطر فصل بارانی به خود گرفته اند، خشک شود. البته، این بدان معنا نیست که در این فصل هرگز باران نمی بارد، بلکه امکان دارد درحالیکه آفتاب درخشانی در حال تابیدن است، رگبارهای ناگهانی باعث بارش در کشور شوند.

آخر پاییز | Hemanta

در کشور بنگلادش، فصل چهارم به آخر پاییز یا همنتا معروف است که تقریبا از اواخر مهرماه تا دی طول می کشد. در واقع این فصل یک مرحله میانی بین پاییز و زمستان محسوب می شود. در اواخر آبان ماه، هوا معمولا شبانگاهان خنک می شود و به دلیل تفاوت دمای روز و شب، شبنم صبحگاهی سنگینی در کشور حاکم می شود.

زمستان | Shit

فصل پنجم کشور ۶ فصل جهان همان زمستان خودمان است که آن را سردترین فصل سال می نامند، البته اگر با تابستان آن را مقایسه کنیم. می توان گفت که این فصل تقریبا با زمستان سال خورشیدی همپوشانی دارد و ماه های دی تا اواخر بهمن را دربرمی گیرد. در طول این فصل، یک مرکز فشار در بالای شمال غربی هند (منطقه هیمالیا) قرار می گیرد. یک جریان هوای سرد از این فشار به سمت شرق جریان یافته و از شمال غرب به بنگلادش وارد می شود. در طول این فصل، بادهایی که به بنگلادش وارد می شوند، به طور کلی شمالی (یعنی از شمال یا شمال غرب) هستند.

بهار | Basanta

آخرین فصلی که در چرخه هوایی این کشور ۶ فصل جهان وجود دارد، بهار است. این فصل بین تابستان و زمستان رخ داده و تقریبا ماه های اسفند و فروردین را پوشش می دهد. فصل بهار در بنگلادش بسیار مختصر است و  در حقیقت می توان گفت که تنها در ماه اسفند حاکم است. هوا در طول این فصل معمولا مناسب و دوست داشتنی است و معمولا ۲۰ تا ۲۵ درصد آسمان را ابر می پوشاند، دمای میانگین این فصل از ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است.