کلیسای جامع سنت ماری | St. Mary’s Basilica در کراکوف

خیابان های لهستان پر از شاهکارهای معماری است کافیست چند ساعتی را با قدم زدن در این خیابان ها بگذرانید تا به خوبی تاریخ شهر را لمس کنید. در قلب قسمت قدیمی شهر کراکوف به میدانی برمی خورید که در آن بنایی بزرگ جلب توجه می کند : کلیسای جامع سنت ماری که به نماد پایتخت لهستان تبدیل شده و افسانه ها و رازهای زیادی از تاریخ شهر را در سینه دارد. لهستان کلیساهای جذاب زیادی دارد که هر کدام ارزش بازدید دارند اما در بین آن ها کلیسای جامع سنت ماری شاید یکی از جذاب ترین ها باشد. St. Mary’s Basilica , کلیسای سنت ماری , کلیسای جامع سنت ماری , کلیسای کراکوف

در ادامه شیدا گشت را همراهی کنید تا از کلیسای جامع سنت ماری بیشتر بدانید.

کلیسای جامع سنت ماری

درباره  کلیسای جامع سنت ماری

در بیشتر کشورهای اروپایی یکی از مهمترین جاذبه ها، کلیساهای جامع است، کلیساهایی که معمولا با معماری منحصربفرد و جذاب ساخته شده اند و در آن ها تزئینات و آثار هنری جذابی به نمایش در آمده است. بازدید از این کلیساها مثل یک موزه ی جذاب هنری می ماند؛ نقاشی ها، مجسمه ها و طراحی های ظریف داخلی از این کلیساها جاذبه ی جذابی ساخته که خیلی از گردشگران را به خود جذب می کند.

کلیسای جامع سنت ماری با نمای آجری و معماری جذاب گوتیک در نزدیکی میدان اصلی بازار کراکوف قرار دارد. با وجود اینکه قدمت زیربنای اصلی کلیسا به اوایل قرن ۱۳ برمی گردد اما ساختش در قرن ۱۴ به پایان رسید. این کلیسا جاذبه ای منحصربفرد و ویژه است که معمولا کمتر گردشگری پیدا می شود که تا کراکوف برود و از آن بازدید نکند.

کلیسای سنت ماری

کلیسای جامع سنت ماری ۸۰ متر ارتفاع دارد و به خصوص به تزئینات حکاکی بر روی چوب در محرابش معروف شده است. تزئینات محراب کلیسا در فاصله ی سال های ۱۴۷۷ تا ۱۴۸۴ توسط مجسمه ساز آلمانی طراحی شد، کسی که در آن زمان به کراکوف سفر کرد و آنقدر تحت تاثیر این شهر قرار گرفت که به مدت ۲۰ سال دیگر هم در کراکوف ماند. از بالای دو برج بلند این کلیسا در هر ساعت صدای شیپور شنیده می شود و گردشگران را تحت تاثیر قرار می دهد. . این کلیسا یکی از بهترین نمونه های معماری گوتیک لهستان به شمار می رود و خیلی از کلیساهای دیگر برای ساخت از مدل این کلیسا الگوبرداری کرده اند.

با اینکه شاید نمای آجری بیرونی چندان به نظرتان جذاب به نظر نرسد اما مطمئنا با ورود به داخل کلیسا و تماشای ظرافت های هنری کاملا غافلگیر می شوید. طراحی داخلی کلیسا در طول زمان بارها دست خوش تغییرات زیادی شده است به طوری که امروز در آن آثاری از قرن ۱۲ و یا قرن ۱۹ در کنار همدیگر قرار گرفته اند و یکی از باشکوه ترین جاذبه های دیدنی کراکوف را رقم زده اند. تماشای تزئینات محراب، شیشه های رنگی پنجره های شبستان و سقف آبی و ستاره ای این کلیسا مطمئنا نفستان را در سینه حبس می کند. تزئینات باشکوه چوبی محراب شاهکار هنرمند قرن پانزدهمی آلمان است و در اطراف محراب، نقاشی های جذابی به نمایش در آمده که همه ی آن ها برای اواخر قرن ۱۹ است.

کلیسای سنت ماری

یکی از جذاب ترین بخش های این کلیسا، محراب آن است نه فقط به خاطر تزئینات زیادی که آن را باشکوه کرده بلکه به خاطر پنجره های رنگی که قدمتشان به اواخر قرن ۱۴ برمی گردد. با رفتن به شبستان یادتان نرود که حتما نگاهی به سقف بیندازید چون اینجا گنبد ستاره ای جذابی دارد که تماشای آن چشم هایتان را خیره می کند.

این فقط تماشای نمای بیرونی و تزئینات داخلی نیست که این کلیسا را جذاب و محبوب گردشگران کرده است در دو طرف کلیسا دو برج با ارتفاع های مختلف هست که نمای جذاب تری را برای کلیسا به وجود آورده اند. در فصل تابستان می توانید به بالای برج کلیسا بروید و محو تماشای چشم اندازهای شهر شوید.

تاریخچه کلیسای جامع سنت ماری

در محل این کلیسای جامع در سال ۱۲۲۱ کلیسای کوچک دیگری وجود داشت، کلیسایی که به مدت چندین  سال یکی از مهمترین مکان های مذهبی شهر به شمار می رفت اما بعد از حمله ی مغول ها به لهستان این کلیسا کاملا از بین رفت. این بار پادشاه لهستان تصمیم گرفت تا در این محل، کلیسای جامع باشکوه بسازد، حتما می دانید که در آن زمان ساخت کلیساهای جامع چندین سال طول می کشید. اولین ساخت و سازها بر روی کلیسای جامع جدید به سال های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ برمی گردد، در آن زمان کلیسای گوتیک جدیدی بر روی بقایای کلیسای قبل ساخته شد و ساختش ۲۰ سال بعد در سال ۱۳۲۰ کامل شد. اما مدت زیادی از ساخت کلیسا نمی گذشت که در جریان حکومت کازیمیر کبیر در سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ کاملا بازسازی شد.

تاریخچه کلیسای سنت ماری

در دهه ۱۷۵۰ ورودی اصلی کلیسا از طریق یک دروازه ی باروک به بخش جنوب غربی نما اضافه شد که درب ورودی کسانی است که برای عبادت به داخل کلیسا می روند. در سال های ۱۸۸۷ تا ۱۸۹۱ بعضی از بخش های کلیسا به طراحی نئو گوتیک تغییر پیدا کرد. جالب است بدانید که این میدانی که امروز در روبروی کلیسای جامع قرار دارد در اوایل قرن ۱۹ در این محل ساخته شده و در گذشته در این محل یک قبرستان عمومی وجود داشت.

بازدید از جامع سنت ماری

کسانی که برای عبادت به این کلیسا می روند می توانند بدون هزینه ی ورودی از در اصلی وارد شوند اما گردشگران از ورودی های کناری استفاده می کنند که هزینه ورودی دارد و برای کودکان زیر ۸ سال رایگان است.