دهکده ی هال‌ اشتات در اتریش

اتریش کشوری بسیار زیبا در قاره ی اروپا است که از طبیعت ناب، مراتع سبز، دره های عمیق، کوه های سر به فلک کشیده، معماری تاریخی در کنار زندگی جذاب شهری و مدرن بهره می برد و به همین دلیل هر سلیقه ای داشته باشید از سفر به اتریش لذت خواهید برد. در کشور موسیقی، قلعه ها و بناهای زیادی به سبک گوتیک وجود دارد. روستای هال اشتات , کهن ترین روستای اتریش , دهکده ی هال‌ اشتات

اما جاذبه ای که اینبار می خواهیم از این کشور بیان کنیم دهکده ی کوچک هالشتات است. این دهکده کوچک در کنار دریاچه ای به همین نام قرار گرفته است. قدمت این شهر ۷۰۰۰ سال است و به دلیل داشتن معادن عظیم نمک در دنیا معروف شده است. همین امر موجب شد تا این دهکده تا به امروز همچنان ساکنان خود را حفظ کرده باشد و یکی از قدیمی ترین دهکده های مسکونی اروپا نام بگیرد.

در ادامه همراه شیدا گشت باشید تا بیشتر درباره دهکده ی هال‌ اشتات در اتریش برایتان بگوییم.

دهکده ی کوچک هال اشتات یکی از قدیمی ترین دهکده های مسکونی اروپا است و به دلیل داشتن معادن متعدد نمک امروزه افرادی برای کشف نمک به کوهستان نمکی که در این منطقه وجود دارد راهی می شوند، اما این تنها جذابیت این دهکده ی قدیمی نیست، با گشت و گذار در این دهکده می توانید از انواع تفریحاتی که در آن وجود دارد نیز بهره ببرید و در فصل های گرم تر نیز در اطرف دریاچه هال اشتات در این روستا ورزشکاران زیادی به دوچرخه سواری ، قایقرانی یا پیاده روی می پردازند و فصل زمستان برای علاقه مندان به ورزشهای زمستانی نظیر اسکی مناسب است؛ تمامی این ها می تواند برای سرگرم کردن گردشگرانی که به سمت این منطقه می آیند خوشایند باشد.

این دهکده به دلیل جاذبه های تاریخی که درون خود دارد به عنوان یکی از آثار تاریخی اتریش در سازمان میراث جهانی یونسکو به در سال ۱۹۹۷ به ثبت رسیده است. علاوه بر خانه ها و بناهای تاریخی که در شهر وجود دارد بقایایی از انسان ها پیدا شده که به دوران آهن باز می گردد. این دورهٔ تاریخی از عصر آهن را به همین دلیل فرهنگ هال‌اشتات نامگذاری کرده‌اند. هتل های کمی برای اقامت گردشگران ها اشتات در این دهکده وجود دارد اما به دلیل حجم بالای توریست در این دهکده در تابستان تقریبا تمام خانه هایی که در این منطقه قرار دارند نقش هتل را بازی می کنند. حتی چین از این دهکده کپی برداری کرده و روستایی به همین شکل درست کرده است.

جاذبه های دهکده ی هال اشتات

کلیسای کالورینبرگ

در سال ۱۷۱۱ کلیسایی به وسیله یک زن و شوهر که منشی دادگاه بودند نیز ساخته شد. این کلیسای تاریخی در منطقه ی کالورینبرگ در نزدیمی کوهی که چشم انداز بی نظری به دهکده و دریاچه هال اشتات داشته نیز ساخته شده است. این دهکده در اصل هدیه ای به ساکنان آن بوده و بنیان گذاران آن در همین محل نیز دفن شده اند. معماری این کلیسا از شاهکارهای سبک باروک می باشد.

میدان بازار

دیگر جاذبه ای که در این دهکده وجود دارد و می توانید در گشت و گذارتان از هال اشتات از آن دیدن فرمایید میدان بازار است. در وسط این میدان مجسمه ای از «تَثلیث» وجود دارد. در اطراف این میدان کافه، رستوران و همچنین هتل هایی برای استراحت وجود دارد که می توانید انرژی از دست رفته یتان را بازسازی کنید.

کلیسای عروج

بر فراز تپه های هال اشتات کلیسایی به نام عروج که متعلق به رومیان بوده نیز ساخته شده است. این کلیسا که در طول چندین قرن بارها مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته است، در کنار این کلیسا یک محراب زیبا و یک قبرستان تاریخی نیز وجود دارد.

مصنوعات باستانی

همانطور که گفتیم علاوه بر بناهای و ساختمان های قدیمی در این دهکده ی ۷۰۰۰ ساله مصنوعات باستانی زیادی هم به طور تصادفی در زمان احداث موتورخانه ای در زیر یک فروشگاه ورزشی نیز کشف شده است.  از این مصنوعات می‌توانید در طول ساعات کاری فروشگاه به صورت رایگان از آن‌ها دیدن کنید. البته اکتشاف مهمی هم در اطراف این دهکده تاریخی رخ داده که مهم ‌ترین آن‌ها ۲۰۰۰ قبر متعلق به اواخر عصر برنز و اوایل عصر آهن و معادن نمک ما قبل تاریخ است.

معدن نمک هال‌ اشتات

همانطور که گفتیم این دهکده دارای معادن نمک متعددی است. از همین رو بر اساس شواهد تاریخی که در این منطقه وجود دارد، معدن نمک هال اشتات تا قرن ۱۵ میلادی نیز فعال بوده است. اما در طی سال های اخیر این معدن نمک متروکه شده و دیگر جزء جاذبه های گردشگری هال اشتات به شمار می آید.

پل هوایی داخشتاین

در بالاترین بخش پیست اسکی داخشتاین، یکی از مدرن ترین سازه ها در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. در این هوای پاک و بدون ابر از فراز آن می توانید بخش هایی از اتریش و اسلوونی و جمهوری چک را مشاهده کنید. کف این پل از شیشه بوده و بخشی از بلندترین پل معلق اتریش نیز به شمار می رود.

خانه چارنل

مطابق با رسم دیرینه و کهن حدود ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از مراسم تشییع جمجمعه ها و استخوان های افراد را از گور خارج می کردند و آن ها را خشک و تمیز می‌کردند و در نهایت با رنگ و شاخه‌های گل خشکیده تزئین می‌شدند. خانه چارنل محلی برای جمع آوری این جمجمه های نقاشی شده نیز بوده است و حدود ۱۲۰۰ جمجمه ی انسان را مه متعلق به قرن ۱۲ میلادی می شدند را در خود جای داده است. ۶۱۰ عدد از این جمجمه‌ها نقاشی شده‌‌اند که تاریخ و محل مرگ شخص متوفی نیز روی آن ثبت شده است.

دریاچه هال‌ اشتات

در قرن های گذشته دریاچه هال اشتات قرن ها است که نقش پل ارتباطی بین سالزکامرگوت و اوبرترون را ایفا می‌کرده است. برای انتقال نمک این دریاچه تنها مسیر از منطقه هال اشتات به دیگر مناطق این کشور بوده است. امروزه، بازدیدکنندگان بر فراز کوه‌های نزدیک دریاچه، به تحسین آن می ‌پردازند یا در آب تمیز و شفافش شنا و قایق سواری می‌کنند.

موزه هال‌ اشتات

در سال ۱۸۸۸ میلادی موزه ای در دهکده ی هال اشتات تاسیس شد. هدف از تاسیس این موزه نمایش مصنوعات باستانی کشف شده ای بود که در این دهکده پیدا شده بود. با رفتن به این موزه می توانید از تاریخچه ی دهکده و سازه های عصر سنگ تا امروز نیز آگاهی پیدا کنید. مصنوعات باستانی معدن نمک هال اشتات و سازه‌های عصر آهن هم در این موزه به نمایش در آمده‌اند.