کوه های آلپ دیناری در اروپا

آیا تا به حال نام آلپ دیناری را شنیده اید؟ کوه هایی که نواحی از شمال غربی بالکان را در بر می گیرند. طبیعت زیبا و روح نواز آن هنوز بکر است و از بیشتر قسمت های آن حفاظت شده است. متاسفانه ممکن است بزودی کارخانه هایی که با نیروی آب کار می کند در این ناحیه و اطراف آن احداث شوند و موجب نابودی طبیعت شوند. ارتفاع بلندترین قلعه رشته کوه های آلپ دیناری به ۷۸۰۰ متر می رسد. کوه های آلپ دیناری

با شیدا گشت همراه شوید تا سفری به این ارتفاعات زیبا داشته باشیم.

جغرافیا

کوه های آلپ دیناری از اسلووانی تا مونته نگرو بر سواحل دریای آدریاتیک امتداد یافته اند. کشورهایی که از آن می گذرند عبارت است از: ایتالیا، اسلوونی، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مونته ‌نگرو، صربستان، جمهوری کوزوو و آلبانی. جزایر ساحلی زیادی جزو آلپ دیناری هستند که بیشتر آن ها در قسمت کرواسی هستند.  حتما تا به حال درباره سواحل فیروزه ای کرواسی شنیده اید، علاوه بر آن رودخانه های بزرگی که از دامنه کوه ها می گذرند و با پیچ و خم فراوان به مسیر خود ادامه می دهند هم جاذبه های زیادی برای گردشگرانی که به دنبال کسب تجربه ای متفاوت از زیبایی طبیعت هستند، دارد.

از جمله زیباترین این رودها می توان به Neretva که از بوسنی و هرزگوین جاری شده و به دریای کرواسی می ریزد؛ تارا، که به عنوان خط مرزی میان مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین شناخته می شود؛ و رودخانه Sutjeska و اطراف پارک ملی Sutjeska که در بوسنی و هرزگوین واقع شده است اشاره کرد.

قایق سواری در آب های زلال و برپایی کمپ در کنار رودخانه تارا

این رودخانه شگفت انگیز فیروزه ای که از چشمه های آب سرد کوه ها جاری می شود، بسیار تمیز است به حدی که شما می توانید مستقیما آب رودخانه را با خیال آسوده بنوشید! قایقرانی در رودخانه تارا یک امر بسیار رایج است و کسانی که آن را تجربه کرده اند هرگز فراموشش نخواهند کرد. فعالیتی که تضمین می کند چند ساعت بعدش را در مجاورت مناظر چشم گیر خواهید گذراند. هنگامی که در راه پایین آمدن هستید، شما از میان طولانی ترین دره عمیق در جهان پس از گراند کانیون عبور خواهید کرد.

پیاده روی از بوسنی و هرزگوین تا مونته نگرو

افرادی که در چند کشور و پارک های ملی در سرتاسر جهان پیاده روی کرده اند می گویند که Sutjeska یکی از زیباترین مکان هایی است که تا به حال در آن حضور داشته اند. در آنجا شما یکی از آخرین جنگل های بارانی اروپا را برای تحسین و پیاده روی های پرماجرا خواهید یافت. مسیر طبیعت گردی که مدام از مرز بین دو کشور عبور می کند. یک پیاده روی به یاد ماندنی، در امتداد کوه های ناهموار، در میان زمین هایی که مدام ارتفاعشان تغییر میکند از کنار سبزه زارها و دریاچه هایی که رویاهای انسان را برمی انگیزند و خیال شما را خواهد برد.

در مسیر صعودی با شیب بسیار زیاد خواهید داشت تا به دره ای به شکل قلب برسید که درونش یخچالی طبیعی شکل گرفته است. دریاچه Trnovacko شما را به یک آب تنی کوتاه در دل طبیعت دعوت می کند. پدیده که تا از نزدیک لمسش نکنید به زیبایی آن پی نخواهید برد.

کایت سواری در نرتوا دلتا (Neretva Delta)

کایت سواری ترکیبی از ویک بوردینگ، ژیمناستیک و گشت و گذار است. محبوبیت کایت سواری در سراسر جهان در حال افزایش است. اگر فردی هستید که به چنین تفریحاتی علاقه دارید در سفرتان به کوه های آلپ دیناری حتما بازدید از نرتوا دلتا را بگنجانید. مناظر زیبا، آب و هوای جان بخش، نسیم ملاین  و آب کم عمق، محیط مناسب برای یادگیری این ورزش را ایجاد کرده است. شما حتی اگر مایل باشید می توانید در کنار ساحل اردو بزنید! پس از اولین بازدید به راحتی می توانید ببیند که چرا مردم عاشق زندگی در کنار ساحل هستند!

قایق سواری و تماشای پرندگان در تالاب های رودخانه نرتوا

اگر شما علاقه مندان به پرندگان هستید، احتمالا از قبل تالاب های Neretva را می شناسید. در این منطقه بیش از ۲۰۰ گونه پرنده مختلف قابل مشاهده هستند که برخی از آن ها رو به انقراض هستند. این ناحیه از رودخانه های کوچک تشکیل شده است که مسیرهای قایق از میان آن ها می گذرد و گاهی با تپه ها برش می خورد، مکان بسیار مناسبی است برای تماشای پرندگان و وقتی از این کار خسته شدید می توانید زمانی را برای صرف نهار در قایق قدیمی و سنتی Ladjma اختصاص بدهید.

کشف جزیره های کوچک و شن های گرم ساحل رودخانه

جزیره نوردی با قایق های بادبانی بر روی آب های کرواسی آرزوی علاقه مندان به طبیعت است، کسانی که شانسش را داشته اند تا چنین تجربه نابی را به دست آورند آن را به شدت به سایرین توصیه می کنند. در این گردش جایی را می بینید که آب های شور و شیرین به یکدیگر برخورد می کنند و احتمالا عاشق آن می شوید. در میان آب تپه های شنی ایجاد شده و شنا کردن در آن مانند یک حمام آب گرم لذت بخش است. آب دریاچه در نقاط کم عمق بسیار گرم و دلپذیر است.

دیدنی های بیشتر

رشته کوه های آلپ دینای از کشورهای زیادی عبور می کنند که هر یک جذابیت های منحصر به فرد خود را دارند. شناخته شده ترین این جاذبه ها دوبرونیک و پلیتویک دریاچه هایی که می توان در کرواسی پیدا کرد. دوبرونیک می تواند یکی از پرگردشگرترین مناطق امسال باشد چرا که سریال پر طرفدار بازی تاج و تخت در آن فیلم برداری شده است. این یکی از شهرهای زرق و برق دار تاریخی است، هر ساختمان زیبا است، خیابان ها با سنگ مرمر کاشی شده، چشمه های فراوان و این لیست ادامه می یابد. تنها نکتی منفی که درباره این شهر وجود دارد دمای هوای آن است. دمای شهر بیشتر از سایر شهرهای منطقه است، بنابر این اگر از گرما خوشتان نمی آید اواخر فصل بهار و یا اوایل فصل پاییز را برای سفر انتخاب کنید.

درباره دریاچه های پلیتویک نیز احتمالا شنیده اید و به معرفی نیازی ندارند یکی از قدیمی ترین پارک های ملی اروپا با مناظر رویایی که هر ساله میلیون ها بازدید کننده دارد.