در سال های اخیر گردشگران زیادی از کشور اسرارآمیز کوبا دیدن می کنند، کشوری که مناظری تماشایی و البته غذاهای خوشمزه دارد. ۱۲ غذای خوشمزه از کوبا غذاهای کوبا

غذاهای کوبا خوشمزه و مقوی هستند؛ از کروکت های پر از پنیر و گوشت گرفته تا موزهای سرخ شده شیرین.

خیلی از غذاهای کوبا شبیه غذاهای دیگر کشورهاست چون غذاهای این کشور تاثیر زیادی از غذاهای اسپانیایی، آفریقایی و یا منطقه کارائیب گرفته است.

در ادامه شیداگشت را همراهی کنید تا با تعدادی از غذاهای خوشمزه کوبا آشنا شوید.

۱- فریتا (Frita)

همبرگر کوبایی! برای درست کردن این غذا گوشت چرخ کرده را با سوسیس ترکیب و به شکل همبرگر در می آورند. بعد از سرخ شدن، گوشت ها در نان همبرگر کوبایی گذاشته می شود و روی گوشت ها هم پر می شود از سیب زمینی سرخ کرده! البته در بعضی از شهرهای کوبا بر روی گوشت و سیب زمینی، از تخم مرغ نیمرو هم استفاده می شود.

۲- الوته (Elote)

کوبایی ها به ذرت درسته ای که در یک سیخ چوبی باشد الوته می گویند. این ذرت با آن ذرت های کبابی ای که تصویرش در ذهن همه ماست فرق دارد و پر از پنیر کوجیتا است. برای درست کردن این غذا ذرت را کباب می کنند، روی آن را با لایه ای از پنیر کوجیتا می پوشانند و با اضافه کردن فلفل و آبلیمو آن را خوشمزه تر می کنند.

۳- پائیا (Paella)

غذایی گوشتی و پر از پروتئین! اگر غذاهای اسپانیایی را می شناسید حتما با دیدن اسم این غذا در لیست غذاهای کوبایی تعجب کرده اید اما همانطور که گفتیم از آنجایی که کوبا مدت ها مستعمره اسپانیا بوده بعضی از غذاهای آن شباهت زیادی به غذاهای اسپانیایی دارد. البته در کوبا این غذا به شکل ورژن کوبایی درست می شود و در آن از انواع گوشت های مرغ، ماهیچه، سوسیس، میگو، گوش ماهی و خرچنگ استفاده می شود.

۴- چورو (Churros)

چورو یک جور دونات اسپانیایی است که تبدیل به یکی از اسنک های محبوب کوبا شده است. برای درست شدن این اسنک، خمیر را سرخ می کنند و معمولا آن را با شکلات داغ می خورند. یکی از لذت های شکم گردی در کوبا خوردن چوروی داغ و ترد و پوشیده از شکر است. این اسنک یک غذای خیابانی است و می توانید مراحل درست شدن آن را از نزدیک تماشا کنید.

۵- روپا ویجا (Ropa vieja)

روپا ویجا در زبان اسپانیایی یعنی لباس های کهنه! با اینکه با شنیدن اسم این غذا شاید چندان تمایلی برای خوردن آن نداشته باشید اما این غذا یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که به عمرتان دیده اید. برای درست کردن این غذا تکه های گوشت را در سس گوجه خوب می پزند و آن را با برنج یا تورتیلا می خورند. این غذا هم طعم و بوی خوبی دارد و هم با رنگ و لعابی که دارد حسابی اشتهایتان را باز می کند.

۶- موز سرخ شده (Plantains)

موز سبز نسبت به موزهای معمولی شیرینی کمتری دارد و در آشپزی کوبایی از مواد اصلی مهم است. برای درست کردن این غذا تکه های موز را کمی در روغن سرخ می کنند تا قهوه ای، چسبناک و شیرین شود. خوردن این موزهای سرخ شده در حالی که مشغول تماشای ماشین های کلاسیک در خیابان های کوبا هستید خیلی لذت بخش است.

۷- غذای Moros y cristianos

یک غذای برنجی که با ذائقه ما ایرانی ها کاملا جور است. برای درست کردن این غذا معمولا موادی مثل سیب زمینی، تکه های گوشت، لوبیای سیاه و برنج را با هم ترکیب می کنند و با اضافه کردن ادویه های متنوع، عطر و طعم مخصوص به آن می دهند. این غذا از غذاهای محبوب کوباست و معمولا خانواده های کوبایی هفته ای یک بار هم که شده این غذای خوشمزه را درست می کنند.

۸- توستونس (Tostones)

این غذا در خیلی از کشورها درست می شود و در کوبا هم از غذاهای محبوب است. توستونس در واقع همان موز سرخ شده است اما این بار موزها باید کاملا نازک و به شکل چیپس قطعه قطعه شوند. این غذا معمولا در کنار غذاهای اصلی دیگر و با سس های مخصوص خورده می شود.

۹- واکا فریتا (Vaca frita)

ترجمه این غذا یعنی گاو سرخ شده! برای درست کردن این غذا گوشت گاو را در موادی مثل آب لیمو، سیر و نمک می خوابانند بعد آن را آنقدر سرخ می کنند تا کاملا خوشمزه شود.

۱۰- دسر فلن (Flan)

بگذارید کمی به سراغ دسر های کوبا برویم، خوراکی های شیرین و خوشمزه که خوردن آن ها بعد از غذا خیلی می چسبد. فلن یکی از سنتی ترین دسرهای کوباست و از زمان های گذشته از دسرهای محبوب این کشور بوده است. با دیدن این کیک های نرم و شکری بیشتر از همه یاد ژله های کاراملی می افتید. این کیک با کارامل، تخم مرغ و شیر درست می شود و خیلی ها آن را با یک فنجان قهوه یا چای می خورند. البته فکر نکنید این دسر فقط و فقط مخصوص کوباست چون در کشورهای زیادی درست می شود.

۱۱- تامال (Tamales)

تامال بیشتر از غذاهای مخصوص آمریکای جنوبی است که برای درست کردن آن داخل خمیرهای ذرت با موادی مثل گوشت پر می شود. بزرگ ترین فرق تامال مکزیکی و کوبایی در این است که در تامال های کوبایی گوشت به جای اینکه در خود خمیر گذاشته شود با خمیر ترکیب می شود. در کوبا تامال ها دور برگ ذرت پیچیده می شود و در هنگام سرو این برگ ها از غذا جدا می شوند.

۱۲- مدیانوچه (Medianoche)

معنی این غذا در زبان اسپانیایی یعنی نیمه شب! دلیل آن هم این است که این ساندویچ مخصوص شام و شب هاست. برای درست کردن این ساندویچ خوشمزه از گوشت، پنیر و خیار شور استفاده می کنند و بر روی آن هیچ سس مایونزی نمی ریزند. البته نکته نان این ساندویچ در این است که حتما باید با نان تخم مرغی شیرین درست شود.