۱۰ مورد از دیدنی های شهر مونجویک | Montjuïc جاذبه های مونجویک اسپانیا | شهر مونجویک

این تپه های زیبا که در همسایگی شهر بارسلونا در کشور اسپانیا قرار دارند، با چشم انداز روح نواز، باغ های دیدنی و موزه های جذابشان  گردشگران بسیاری را به شهر مونجویک می کشانند. این نام به خاطر گورستان یهودیانی که سال ها پیش در این مکان قرار داشت بر این شهر گذاشته شد. شهر مونجویک ۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. صخره هایش مدام در حال برخورد با آب های درخشان دریای مدیترانه هستند.

برای گردش در این شهر زیبا با شیدا گشت همراه شوید.

جاذبه های شهر مونجویک اسپانیا

۱- قلعه مونجویک | Castell de Montjuïc

تمام محوطه شهر مونجویک توسط این قلعه بزرگ و زمین هایش اشغال شده است. دژی محکم با دیوارهای غیرقابل نفوذ! دژ دارای چندین بمب افکن با کالیبر زیاد است که برای محافظت از بندر مورد استفاده قرار می گرفت. در سقف این قلعه و گوشه کنار دیوارهای دفاعی آن قدم بزنید تا  از منظره زیبای دریا،بندر، شهر و کوه ها بهره مند شوید. در قسمت غربی امارت یاد بودی از Francisco Franco قرار گرفته و داخل دژ نیز موزه تجهیزات نظامی است.

قلعه مونجویک | Castell de Montjuïc

۲- موزه ملی هنر کاتالونیا | Museu d’Art de Catalunya

این موزه در کاخ بلند ملی پارک شهر مونجویک قرار دارد. موزه آثار ارزشمند هنرهای کاتالان را از تمام دوران تاریخ نمایش می دهد. این کلکسیون با آثار قرون وسطی (قرن ۱۱ تا ۱۳ میلادی) آغاز شده و تا آثار پیشتاز عصر حاضر ادامه می یابد. ترتیب آثر قرون وسطی حیرت انگیز است. نقاشی های آبرنگی خیره کننده از خیلی از کلیساها Pyrenean در کاتالونیا. نقاشی های Tahull  در اتاق مخصوصی نمایش داده می شوند. جذابیت دیگر موزه نقاشی های هنرمندان کاتالان و استادان اسپانیایی است. که از برجسته ترین آن ها El Greco, Francisco de Zurbarán, Diego Velázquez, Mariano Fortuny, Antoni Gaudí, Ramon Casas, Joaquin Torres-García, Julio González, Salvador Dalí, و Pablo Picasso هستند.

موزه ملی هنر کاتالونیا

۳- آبنمای جادویی مونجویک

این آبنمای بزرگ و جادویی نماد میدان مقابل قصر ملی است. این فواره جادویی درنوزدهم ماه مه سال ۱۹۲۹ برای نمایشگاه جهانی که Carles Buigas در آن قصد ساختن آثاری عظیم و گرانبها را داشت افتتاح شد. برای درک بهتر ابعاد بزرگ این آبنما یک استخر بزرگ با طول ۶۵ و عرض ۵۰ متر را در نظر بگیرید. خلاقانه ترین چیزی که در این آبنما خواهید دید نورپردازی آن است. بیش از ۱۰۰ دریچه هیدرولیکی آب را به هوا پرتاب  می کنند و ۴۰۰۰ لامپ در آن نمایش بی نظری از رقص همزمان آب و نور و موسیقی می سازند. نمایش در ماه های تابستان از پنجشنبه تا یکشنبه و در زمستان جمعه و شنبه برگزار می شود. (از اوایل ژانویه تا اوسط فوریه نیز تعطیل است)

آبنمای جادویی مونجویک

۴- موزه خوان میرو | Fundació Joan Miró

در قسمت دوست داشتنی پارک شهر مونجویک، موزه خوان میرو قرار گرفته  است. خوان میرو نقاش و مجسمه‌ساز و سفالگر اسپانیایی بود. کارهای او بیشتر در سبک سوررئالیسم دانسته می‌شود. موزه با کلکسیون شخصی هنرمند افتتاح شد. ساختمان مدرن موزه توسط Josep Lluís Sert طراحی شده است. از پنجره های سقفی برای روشنایی استفاده شده است. دو حیاط خلوت نیز برای نور بیشتر درون آن هستند. کلکسیون ارزشمند موزه شامل بیش از ۵۰۰۰ اثر می شود. افرادی از تمام سنین از موزه بازدید کرده و از خلاقیت بی انتهای خوان میرو لذت می برند. علاوه بر آثار خوان میرو نمایشگاه های موقت از آثار هنرمندان قرن ۲۰ و ۲۱ در موزه برپا می شود.

موزه خوان میرو | Fundació Joan Miró

۵- دهکده اسپانیایی | Poble Espanyol

مانند آبنمای جادویی، این دهکده کوچک نیز برای نمایشگاه جهانی سال ۱۹۲۹ ساخته شد. دهکده فریبنده و دلربا دارای ساختمان هایی با معماری متفاوت از دیگر بناهای اسپانیا است. خیابان های کوچک و خوش منظره، کوچه ها، باغچه ها و خانه ها دور میدان و قصر اصلی قرار دارند. کارگاه های هنری که در دهکده برگزار میشوند به گردشگران این امکان می دهند تا صنایع دستی از جمله: شیشه ها، کاشی ها، میناکاری ها، کالاهای چرمی و چاپ شده را ببینند و خریداری کنند. از دهکده اسپانیایی به عنوان محل برگزاری مراسم فرهنگی و برنامه های فضای باز استفاده می شود.

دهکده اسپانیایی | Poble Espanyol

۶- میدان اسپانیا | Plaça Espanya

درهمسایگی مونجویک میدان شلوغ اسپانیا قرار دارد. میدان پر ترافیک ترین نقطه اتصال در نیمه غریبی شهر است. بزرگ راه های Gran Via  و Avinguda del Parallel اینجا با هم تقاطع دارند. در مرکز میدان چشمه یادبود باشکوه، اسپانیا متعلق به خدا است قرار دارد. در بخش جنوبی میدان ورودی Exhibition Grounds است و دو برج که از روی برج ناقوس مارک باسیلکا مقدس ساخته شده اند در اطراف ورودی قرار دارند

میدان اسپانیا | Plaça Espanya

۷- پاویلیون بارسلونا | Mies Van der Rohe Pavilion

این غرفه توسط لودیگ میس ون طراحی شده. مانند دهکده اسپانیایی و آبنما هدف اصلی از آن نمایشگاه بین المللی سال ۱۹۲۹ بوده است. ساختمان، مهم در تاریخ معماری مدرن، و شناخته شده برای فرم ساده آن و استفاده دیدنی و جذاب آن از موادی، مانند سنگ مرمر، سنگ باباغوری و سنگ تراورتن است. این پاویلیون برای خوشآمد گویی به پادشاه آلفونسو هشتم بنا شد.

پاویلیون بارسلونا | Mies Van der Rohe Pavilion

۸- استادیوم المپیک | Olympic Stadium

در پارک مونجومی استادیوم المپیک و زمین های نمایشگاه قرار دارند محل هایی که المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در آن برگزار شد. ساختمان های مسابقات شامل استادیم المپیک و دانشگاه تربیت بدنی نیز می شود. این استادیوم زمین اصلی تیم دوم شهر به نام Espanyola است.

استادیوم المپیک | Olympic Stadium

۹- CaixaForum Barcelona

این مکان در ساختمانی با طراحی مدرن بی نظیر قرار دارد که به عنوان یک کارخانه نساجی ساخته شد. طراح آن Puig i Cadafalch بود. اینجا مرکز برگزاری مراسم فرهنگی و اجتماعی است. برنامه های دائمی از نمایش های هنرهای انتزاعی مدرن نیز در آن برقرار است. در این ساختمان کنسرت، همایش و برنامه های پویا برای هنرهای انتزاعی دایر است.

CaixaForum Barcelona

۱۰- موزه باستان شناسی کاتالونیا | Museu Arqueològic de Barcelona

در نزدیکی زمین های نمایشگاه موزه باستان شناسی کاتالونیا قرار دارد. ساختمان نما آجری آن برای نقاشی های Palau de les در نمایشگاه بین المللی ۱۹۲۹ ساخته شد. سال ۱۹۳۲ ساختمان گسترش یافت و تبدیل به موزه شد. کلکسیون باستان شناسی موزه تاریخ سرزمین کاتالان ها را پوشش می دهد . اشیایی از عصر برنز (قرن ۷ قبل از میلاد) متعلق به فرهنگ عبری ها، یونانی ها، رومی ها و دیگر محصولات هنری ما قبل تاریخ دارد که با مشاهده آنان می توان به تاثیر تجارت و تهاجم فرهنگی منطقه پی برد. تماشای جواهرات نقره برج Castellet de Banyoles از ارزشمندترین دارایی های موزه شهر مونجویک را از دست ندهید.